- Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem „Iwan Groźny z Treblinki” i pilnie przyglądamy się sprawie - w takich słowach odniósł się do listu premiera Mateusza Morawieckiego rzecznik Netflixa. Polskie władze od jakiegoś już czasu próbują wpłynąć na twórców amerykańskiej produkcji, aby nie zakłamywali historii w sposób krzywdzący Polskę. Niestety, kolejny odcinek jest utrzymany w tej samej narracji.
Tuż przed rozpoczęciem inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zbierała wśród posłów na sali plenarnej podpisy pod wnioskiem o powołanie parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt. Podeszła też do Jarosława Kaczyńskiego. Ten na powitanie i pożegnanie pocałował ją w rękę. Jaka była reakcja posłanki?
"Wydaje mi się, że ze strony Konfederacji czeka nas śpiąca polityka" - powiedział Dominik Tarczyński w wywiadzie dla wPolityce.pl, komentując zdjęcie Janusza Korwin-Mikkego śpiącego na sali plenarnej, podczas dzisiejszej inauguracji Sejmu IX kadencji.
Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski skrytykował przeciek do mediów protokołu z głosowania na marszałka Senatu - donosi gazeta.pl. Zdjęcie dokumentu z wynikami głosowania miał przekazać portalowi Onet.pl, jeszcze przed poinformowaniem zgromadzonych w Senacie, senator Artur Dunin.
Posłowie zadecydowali, że nowymi wicemarszałkami Semu zostaną: Małgorzata Gosiewska (PiS), Ryszard Terlecki (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Piotr Zgorzelski (PSL-KP) oraz Włodzimierz Czarzasty (Lewica).
Białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka przyleciał do Wiednia. Dziś odbywał tam będzie oficjalne spotkania – zarówno z prezydentem van der Bellenem, jak i premierem Kurzem oraz przewodniczącym parlamentu Sobotką. Nie jest to pierwsza w ogóle wizyta białoruskiego prezydenta na Zachodzie (wcześniej był m.in. we Włoszech i w Watykanie), ale pierwsza od czasu zniesienia przez państwa UE sankcji personalnych na przedstawicieli reżimu, w tym i na samego Łukaszenkę. Dlaczego właśnie Austria? Pytanie to jest o tyle zasadne, że wcześniej białoruski prezydent otrzymał zaproszenia z Francji (zakończenie I wojny światowej), z Brukseli (rocznica Partnerstwa Wschodniego), z Polski (wybuch II wojny światowej) i z Łotwy i tych zaproszeń nie przyjął.
– Teatr jest tym miejscem, gdzie się wykluwają idee. Szczególnie polski teatr ma taki rodowód. Zostawienie odłogiem tego obszaru teatralnego jest moim zdaniem prostą drogą do zostawienia go tym, którzy chętnie wykorzystają tę przestrzeń do własnych propagandowych celów. Mnie nie chodzi o to, żeby wahadło przesunąć na umowną „naszą” stronę, ale żeby to wahadło wyłączyć. Inaczej cały czas będzie to służyć jako propaganda jednej stronie, bo tak zostało zaprojektowane w PRL, że miało to służyć propagandzie – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor, reżyser i dziennikarz, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
Dziś zaczął pracę Sejm i Senat kolejnej kadencji. Czeka nas wiele ciekawych posiedzeń na których będą obradować parlamentarzyści wybrani w ostatnich wyborach. Ale co się będzie działo, jakie prawa będą uchwalane? Co będzie oczekiwaną dobrą zmianą? A co kabaretem? Zobaczymy.
Kościół katolicki we francuskiej miejscowości Tonnay-Charente został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Sprofanowano m.in. krzyż Chrystusa, połamano tabernakulum, skradziono Hostię oraz monstrancję. Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty.
"Chciałbym dedykować to głosowanie i tę decyzję Senatu prezesowi Kaczyńskiemu, który powiedział, że opozycja totalna się skończyła. Chciałem mu powiedzieć, że dzisiaj, teraz skończyła się władza totalna, że trzeba szanować opozycję, trzeba szanować Senat, trzeba szanować izbę wyższą." - mówił po wyborze prof. Tomasza Grodzkiego na nowego marszałka Senatu Grzegorz Schetyna.
- Składam wniosek formalny o to, żebyśmy wspólnie odśpiewali hymn. Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy... - rozpoczął z mównicy Sejmowej poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.
Instytut Francuski w Polsce Oficyna Wydawnicza Volumen mają zaszczyt zaprosić na debatę z udziałem Anne-Marie Thiesse, autorki głośnej książki „Powstawanie tożsamości narodowych. Europa w wiekach XVIII–XX”. Debata odbędzie się 19 listopada (wtorek) 2019 r., o godz. 19.00 w Mediatece Instytutu Francuskiego w Warszawie.
Jak podaje dziennikarz Onetu Sebastian Białach nowym marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.
Ślubowanie poselskie to deklaracja składana przez nowo wybranych posłów i senatorów podczas pierwszego posiedzenia izby. Jego złożenie jest niezbędnym warunkiem objęcia mandatu parlamentarnego. Konstytucja dopuszcza dodanie po ślubowaniu słów: Tak mi dopomóż Bóg. Jak widać, niektórym bardzo to przeszkadza...
Marszałek senior Senatu Barbara Borys-Damięcka na pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji zaprosiła laureatkę literackiej Nagrody Nobla Olgę Tokarczuk. Pisarka jednak odmówiła przybycia na uroczystość, informując o tym Borys-Damięcką poprzez... smsa.
– Teatr jest tym miejscem, gdzie się wykluwają idee. Szczególnie polski teatr ma taki rodowód. Zostawienie odłogiem tego obszaru teatralnego jest moim zdaniem prostą drogą do zostawienia go tym, którzy chętnie wykorzystają tę przestrzeń do własnych propagandowych celów. Mnie nie chodzi o to, żeby wahadło przesunąć na umowną „naszą” stronę, ale żeby to wahadło wyłączyć. Inaczej cały czas będzie to służyć jako propaganda jednej stronie, bo tak zostało zaprojektowane w PRL, że miało to służyć propagandzie – W najnowszym „Tygodniku Solidarność” mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor, reżyser i dziennikarz, w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
Pod koniec października 20 posłanek Lewicy napisało list do szefowej Kancelarii Sejmu, w którym domagały się "uwzględnienia ich płci" w nazewnictwie dokumentów będących w obiegu Sejmu RP, ale także we wszelkiego rodzaju przedmiotach przeznaczonych do użytku parlamentarzystów. Krótko mówiąc chodziło o to, by m.in na kartach do głosowania i tabliczkach nie widniał napis "poseł", ale także "posłanka". Dziś jedna z inicjatorek akcji, Wanda Nowicka informuje, że prośby te zostały przez Kancelarię Sejmu zignorowane.
Ślubowanie poselskie to deklaracja składana przez nowo wybranych posłów i senatorów podczas pierwszego posiedzenia izby. Jego złożenie jest niezbędnym warunkiem objęcia mandatu parlamentarnego.
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została dziś wybrana Marszałkiem Sejmu. 314 posłów głosowało "za", wstrzymało się 134, a jedynie 11 posłów Konfederacji było "przeciw". Po głosowaniu głos zabrał Jarosław Kaczyński, który uznał to za dobry prognostyk i szansę na skończenie z tzw. "opozycją totalną".
We wtorek 12 listopada Marszałek Senior Antoni Macierewicz otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na uroczystości głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda wygłaszając orędzie, nowi parlamentarzyści złożyli uroczyste ślubowanie, przemówienie wygłosił m.in premier Mateusz Morawiecki, a głos zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wydarzenia skomentował legendarny opozycjonista PRL, jeden z założycieli WZZ Wybrzeża Krzysztof Wyszkowski.