Rząd skasuje lewe zwolnienia? Jakie warunki trzeba będzie spełnić? Wiadomości
Rząd skasuje lewe zwolnienia? Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Rząd postanowił wreszcie zabrać się za patologię mocno nadszarpującą finanse Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli "załatwianie" zwolnień lekarskich na długi czas - pisze środowy "Puls Biznesu".

Tarcza Finansowa 2.0 zostanie poszerzona o kolejnych dziewięć branż Wiadomości
Tarcza Finansowa 2.0 zostanie poszerzona o kolejnych dziewięć branż

Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, nauka języków obcych, działalność klubów sportowych, czy produkcja filmów - m.in. o takie formy działalności zostanie rozszerzona Tarcza Finansowa 2.0 PFR, o czym zdecydował we wtorek rząd.

Premier: Razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu Wiadomości
Premier: Razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu

Poprzez wykorzystanie inwestycji, konsumpcji, eksportu i wszystkich instrumentów, jakimi dysponuje polski rząd razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wysiłek Trumpa pójdzie na nic? Administracja Bidena chce rozmów z Niemcami ws. sankcji na Nord Stream 2 Wiadomości
Wysiłek Trumpa pójdzie na nic? Administracja Bidena chce rozmów z Niemcami ws. sankcji na Nord Stream 2

"Nowa administracja USA sygnalizuje gotowość do rozmów o rurociągu na Morzu Bałtyckim. Rząd federalny z ulgą reaguje, ale nie chciał jeszcze zaoferować żadnych konkretnych ustępstw" - pisze "Handelsblatt".

Tagesspiegel: w sprawie Nord Stream 2 rząd od lat ignoruje wszystkie ostrzeżenia i obiekcje Wiadomości
"Tagesspiegel": w sprawie Nord Stream 2 rząd od lat ignoruje wszystkie ostrzeżenia i obiekcje

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune oświadczył w poniedziałek, że ze względu na aresztowanie w Rosji Aleksieja Nawalnego Niemcy powinny odstąpić od budowy gazociągu Nord Stream 2. "Nie można łatwo zignorować sprzeciwu Paryża" - ocenił dziennik "Tagesspiegel".

Nie tylko Amerykanie? Francuzi przyjeżdżają do Polski rozmawiać o polskim atomie Wiadomości
Nie tylko Amerykanie? Francuzi przyjeżdżają do Polski rozmawiać o polskim atomie

W zeszłym roku Polska podpisała ze stanami Zjednoczonymi wstępną umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Stanu Zjednoczone mają przedstawić nam ofertę w tym zakresie. Oferta ma zawierać propozycję budowy elektrowni atomowej, współpracę przy eksploatacji, a także model finansowania. Jednak strona polska nie ogranicza się do propozycji amerykańskiej.

Kiedy dalsze otwieranie gospodarki? Premier Morawiecki wskazał termin Wiadomości
Kiedy dalsze otwieranie gospodarki? Premier Morawiecki wskazał termin

Jeśli utrzyma się trend poprawy wskaźników dot. epidemii, w tym tygodniu rząd może zaproponować kolejne reguły stopniowego otwierania gospodarki - oświadczył w poniedziałek z Zabrzu premier Mateusz Morawiecki.

Pozytywna niespodzianka. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. - Markit Wiadomości
"Pozytywna niespodzianka". Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. - Markit

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. wobec konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes na poziomie 51,2 pkt i wobec 51,7 pkt. w grudniu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

Prof. Romuald Szeremietiew: Podróż chińskim Volvo Wiadomości
Prof. Romuald Szeremietiew: Podróż chińskim Volvo

„Niewielu było takich, którzy zapanowaliby na świecie, często zwyciężając, ale wielu jest takich, którzy wieloma zwycięstwami doprowadzali swoje państwo do zguby.” Wu Qi, dowódca wojskowy i polityk (440-381 B.C. )

Były niemiecki kanclerz broni Nord Stream 2. „Podetniemy gałąź, na której siedzimy” Wiadomości
Były niemiecki kanclerz broni Nord Stream 2. „Podetniemy gałąź, na której siedzimy”

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla „Rheinische Post” stwierdził, że jeśli budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie wstrzymana, to kraj „podetnie sobie gałąź, na której siedzi, jeśli chodzi o politykę energetyczną”.

Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych. Prof. Gut przestrzega Wiadomości
Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych. Prof. Gut przestrzega

Jeżeli nie będą przestrzegane rygory sanitarne, to będziemy mieli kolejny wzrost zakażeń - mówił PAP w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut odnosząc się do nowych danych resortu zdrowia o liczbie zakażeń Covid-19 i otwarciu od poniedziałku sklepów w galeriach handlowych.

„Nowy Polski Ład” po pandemii. Prof. Maliszewski: Warto zacząć rysować scenariusze Wiadomości
„Nowy Polski Ład” po pandemii. Prof. Maliszewski: Warto zacząć rysować scenariusze

To będzie ofensywa programowa, która angażuje rekordowe siły w polskiej polityce – komentuje nową strategię Mateusza Morawieckiego o nazwie „Nowy Polski Ład” szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Norbert Maliszewski.

Kurtyka: Transformacja energetyczna? Kraje UE zgodziły się, że Polska ma inaczej ułożony punkt startu Wiadomości
Kurtyka: "Transformacja energetyczna? Kraje UE zgodziły się, że Polska ma inaczej ułożony punkt startu"

„Mamy za sobą doświadczenie transformacji z początku lat 90-tych, która była przeprowadzana w sposób niezaplanowany i brutalny. Jesteśmy bogatsi o to doświadczenie. (...) Wśród krajów Unii znajdujemy zrozumienie w tym, że dla naszej europejskiej wspólnoty istnieje ambicja dążenia do neutralności klimatycznej w połowie stulecia. Pozostałe kraje UE zgodziły się też z tym, że Polska ma w tej sytuacji inaczej ułożony punkt startu” – powiedział w Poranku „Siódma9” minister Michał Kurtyka, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Polski Instytut Ekonomiczny: PKB w 2020 roku spadł o 2,7 proc. Wiadomości
Polski Instytut Ekonomiczny: "PKB w 2020 roku spadł o 2,7 proc."

Spodziewamy się, że PKB Polski w 2020 roku spadł o 2,7 proc. - powiedział PAP szef zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Wesołowski. Według niego wzrost gospodarczy w 2021 wyniesie 4,2 proc.

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2021 r. Deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł Wiadomości
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2021 r. Deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 r. - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Przyjęto, że tegoroczny deficyt może sięgnąć 82,3 mld zł, dzięki czemu - według Ministerstwa Finansów - zapewnione będą środki na wzmocnienie polskiej gospodarki dotkniętej pandemią.

„Rz”: Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców Wiadomości
„Rz”: Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców

W tym roku pracodawcom powinno być łatwiej o pracowników ze Wschodu. Według agencji zatrudnienia podaż tych kandydatów przewyższa obecnie popyt – informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Sprawdzamy w bazie firm jak zmieniła się polska gospodarka w dobie pandemii Wiadomości
Sprawdzamy w bazie firm jak zmieniła się polska gospodarka w dobie pandemii

Koronawirus przyczynił się w Polsce do wystąpienia wielu negatywnych zjawisk. Nastąpił największy od ponad dekady krach na giełdzie, a także po raz pierwszy od kilku lat zaczęło rosnąć bezrobocie. Zahamowany został też wzrost wynagrodzeń. Czy jeszcze poskutkowała pandemia COVID-19?

Prezes PFR: Otwarcie placówek gastronomicznych możliwe w maju Wiadomości
Prezes PFR: Otwarcie placówek gastronomicznych możliwe w maju

Otwarcie placówek gastronomicznych będzie możliwe w maju, gdy dzięki programowi szczepień zostaną zabezpieczeni seniorzy i osoby najbardziej narażone na zakażenie - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Perspektywy dla gospodarki są optymistyczne, przed nami rok odbudowy PKB Wiadomości
"Perspektywy dla gospodarki są optymistyczne, przed nami rok odbudowy PKB"

Rok 2021 będzie czasem odbudowy polskiej gospodarki po kryzysie spowodowanym przez pandemię COVID-19 - uważa wiceprezes banku PKO BP Piotr Mazur. Wzrośnie popyt na kredyt, a banki chętniej będą udzielały nowego finansowania. Zapowiada też, że PKO BP od lutego poluzuje wymóg minimalnego wkładu własnego dla nowych kredytów hipotecznych.

Rząd przyjął projekt zmian tzw. specustaw przesyłowych Wiadomości
Rząd przyjął projekt zmian tzw. specustaw przesyłowych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt zmian w tzw. specustawach przesyłowych - dotyczących rozbudowy sieci przesyłowych energii elektrycznej, gazu i rurociągów paliwowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany mają przyspieszyć procedury.

Emerytury
Stażowe