Piwa bezalkoholowe stają się powszechne i coraz częściej zastępują napoje z procentami, wspierając trend ograniczania spożycia alkoholu. Polska jest trzecim największym producentem piwa bezalkoholowego w Europie, a w 2024 r. ten segment odnotował w naszym kraju dwucyfrowy wzrost sprzedaży.
Rośnie liczba polskich przedsiębiorstw plajtujących z powodu problemów finansowych - wynika z raportu Coface. W pierwszym kwartale niewypłacalność ogłosiło prawie dwa tysiące firm. To o ponad jedną piątą więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.
Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w marcu, spadła o 17,6 proc. rok do roku – donosi Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie. Czy to oznaka przegrzania rynku nieruchomości? Z raportu portalu RynekPierwotny wynika, że w pierwszym kwartale tego roku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań, niż było chętnych do ich zakupu. Na rynku wtórnym widać spadek cen.
Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wirtualne biuro, które oferuje szereg korzyści w zakresie oszczędności oraz wygody. Wirtualne biura w centrum Warszawy stają się szczególnie popularne, ponieważ pozwalają na uzyskanie prestiżowego adresu dla firmy w jednym z najbardziej dynamicznych i rozwiniętych obszarów biznesowych w Polsce. Warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego warto wybrać tanie biuro wirtualne i jakie korzyści płyną z posiadania wirtualnego adresu dla firmy w Warszawie, a także jakie rozwiązania są dostępne w stolicy.
W Polsce system ciepłowniczy opiera się głównie na energetyce węglowej, której kres jest w zasadzie przesądzony w Europie. Co może być dla niej alternatywą? OZE nie musi być tutaj odpowiedzią. Na horyzoncie pojawia się nowe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sposób ogrzewania naszych domów. Jednym z nich jest wykorzystanie małych reaktorów modułowych (SMR) do produkcji ciepła.
W dniach 26–28 marca 2025 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku odbył się PowerConnect Energy Summit 2025 — nowy event poświęcony przyszłości polskiego sektora energetycznego. Wydarzenie zgromadziło czołowych przedstawicieli branży, decydentów oraz ekspertów, stając się platformą do dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju energetyki w Polsce.
Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polakom nie wystarczy wyprodukować odpowiednią ilość prądu. Trzeba go jeszcze dostarczyć sieciami energetycznymi do domów, szpitali czy zakładów produkcyjnych. W ramach nowej strategii OLRENU „Energia jutra zaczyna się dziś” koncern w rozwój i modernizację sieci dystrybucji energii elektrycznej oraz cyfrowe narzędzia zarządzania siecią zainwestuje do 2035 roku około 40 mld zł.
Silna i konkurencyjna Europa to jedno z kluczowych założeń tzw. tria prezydencji w Radzie UE, czyli Polski, Danii i Cypru. Przez najbliższe 1,5 roku państwa członkowskie oraz unijne instytucje będą koncentrować się nie tylko na kwestiach bezpieczeństwa, ale także na wzmacnianiu konkurencyjności europejskiego przemysłu. W tym procesie kluczową rolę odegrają inwestycje w cyfryzację i automatyzację.
– Nie ma rozwoju bez inwestycji, a te potrzebują dobrego finansowania – powiedział w rozmowie z portalem Tysol.pl podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów Robert Koszut, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.
– Praca nie wystarczy, konieczna jest mądra polityka mieszkaniowa – powiedział podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów prezydent Starachowic Marek Materek w odpowiedzi na pytanie, jak zaradzić problemowi wyludniania się mniejszych ośrodków.
"W polityce mieszkaniowej pamiętamy o najsłabszych" - podkreślił w rozmowie z portalem Tysol.pl podczas X Europejskiego Kongresu Samorządowców prezydent Sieradza Paweł Osiewała.
"Podkarpacie to miejsce o dużym potencjale inwestycyjnym" - podkreślił w rozmowie z portalem Tysol.pl Krzysztof Staszewski, prezes Podkarpackiego Funduszu Rozwoju podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów.
"Większość środków unijnych jest niestety marnotrawiona" - stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego podczas X Europejskiego Kongresu Samorządowców.
"Chcemy budować elektrownię jądrową, czekamy na decyzję polityczną" - powiedział w rozmowie z portalem Tysol.pl Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa.
"Najważniejszym sojuszem państwa polskiego jest sojusz północnoatlantycki" - powiedział kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki podczas panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości Polski, który odbył się drugiego dnia X Europejskiego Kongresu Samorządowców w Mikołajkach.
Dziś, 3 marca 2025 roku, w Mikołajkach rozpoczął się jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów, gromadząc ponad 2600 uczestników z całej Europy. Inauguracja wydarzenia miała miejsce o godzinie 12:00 i została poprzedzona konferencją prasową z udziałem Marcina Kuchcińskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piotra Jakubowskiego, Burmistrza Mikołajek, oraz Jerzego Bochyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, głównego organizatora kongresu.
Czy stworzenie pasa pokoju i stabilności jest realne? Debata poświęcona geopolitycznej przyszłości regionu rozciągającego się od północnych krańców Europy aż po Kaukaz będzie jednym z ważniejszych punktów X Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się już 3-4 marca 2025 r. w Mikołajkach, który zgromadzi liderów politycznych, ekspertów i analityków, by dyskutować o kluczowych wyzwaniach współczesnej Europy.
W dniach 3-4 marca 2025 roku w Mikołajkach odbędzie się jubileuszowa edycja X Europejskiego Kongresu Samorządów, gromadząca liderów samorządowych, polityków i ekspertów z całej Europy. Jednym z kluczowych punktów programu będzie panel „Przyszłość idei decentralizacji – pytanie o zakres samorządności”, który podejmie temat podziału kompetencji między władzą centralną a lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego (JST).
W wyniku prowadzonych prac poszukiwawczych ORLEN odkrył złoże roponośne „Rzeczyca” oraz złoże gazu „Siedlemin” i w niedługim czasie rozpocznie ich eksploatację. Odkrycia te oraz kolejne prace poszukiwawczo-wydobywcze i projekty intensyfikujące wydobycie z eksploatowanych już złóż przyczynią się do stopniowego wzrostu krajowego poziomu wydobycia surowców energetycznych (dotyczy głównie gazu ziemnego) w horyzoncie aktualnej Strategii ORLEN 2035 i w konsekwencji zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski