W Bieruniu trwa sztafetowy bieg uliczny „Ocalić od zapomnienia”. Bierze w nim udział szef "Solidarności" Piotr Duda, a także politycy, działacze związkowi, samorządowcy, wybitni sportowcy, górnicy oraz młodzież szkolna. Zawody są jednym z elementów uroczystości upamiętniających wydarzenia w kopalni Piast w grudniu 1981 roku.
Uroczystości w Zabrzu Zaborzu rozpoczęły regionalne obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich uczestnicy mówili o potrzebie pielęgnowania pamięci i głoszenia prawdy o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku.
Dopiero po 35 latach pomorskie ofiary stanu wojennego doczekały się upamiętnienia w przestrzeni publicznej. Tegoroczny Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Gdańsku 13 grudnia 2016 roku miał godny, uroczysty i spokojny, ale też nowoczesny przebieg. Uroczystości zostały zorganizowane siłami społecznymi przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej i kibiców Lechii Gdańsk, ale włączyły się w nie także instytucje i organy publiczne – Instytut Pamięci Narodowej, prezydent i premier RP oraz wojewoda pomorski. Mecenat, świadczący o regionalnym patriotyzmie i odpowiedzialności za wspólnoty lokalne, objęły pomorskie firmy – Grupa Energa i Grupa Lotos.
Fotorelacja z miejsca profanacji Pomnika Poległych Stoczniowców
- Wstrętna SB-cka prowokacja!. Sprofanować Pomnik Poległych Stoczniowców #13grudnia to czyste #Barbarzyństwo - napisał na Twitterze Joachim
- Jakim trzeba być prymitywem żeby zdewastować Pomnik Poległych Stoczniowców... w głowie się nie mieści - piszą internauci komentując sprawę profanacji Pomnika Poległych Stoczniowców
- Na pomniku, słynnym Pomniku Poległych Stoczniowców, prawdopodobnie w nocy pojawiły się nasperejowane napisy, pomnik został zniszczony i jest to coś co bulwersuje wszystkie osoby, które tutaj się pojawiają. Pracuje policja, są też przedstawiciele „Solidarności”, którzy próbują wyjaśnić co się stało - mówiła w relacji TVP Info reporterka Małgorzata Rakowiec relacjonując profanację Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku
IPN zachęca do włączenia się do akcji „Zapal Światło Wolności” i w ten sposób upamiętnienia ofiar stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku. W ramach akcji zostaną specjalnie podświetlone wybrane budynki w kraju, a w oknach urzędów zapłoną świece.
„PO zdrajcy”, „PO SB-ecy”, „PiS Wolność!” - głoszą napisy namalowane sprayem na Pomniku Poległych Stoczniowców, miejscu świętym dla każdego komu bliskie są ideały Solidarności i wolności. Chociaż treść ewidentnie stara się temu przeczyć, chyba nikt rozsądny nie ma wątpliwości, że to albo robota, albo prosta konsekwencja histerii rozpętanej przez tak zwanych "obrońców demokracji"
Nieznani sprawcy sprofanowali gdański Pomnik Poległych Stoczniowców. Na Krzyżach pojawiły się napisy m.in. „PO zdrajcy”, „PO SB-ecy”, „PiS Wolność!”. Na miejscu jest już Policja i technicy kryminalistyki. Jest też wiceprzewodniczący „Solidarności” Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz, który zawiadomił o całym zdarzeniu. Jego zdaniem to nie tylko profanacja, ale przede wszystkim prowokacja, że sprawcą jest niby PiS.
Związkowcy z NSZZ „Solidarność” Regionu Konińskiego są bardzo zaniepokojeni sytuacją w sektorze energetycznym i górniczym. Plany likwidacji elektrowni i kopalń wzbudzają obawy o tysiące miejsc pracy. Związkowcy liczą na interwencję Premier Beaty Szydło.
III Sesja IX Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego.
„Solidarność” jednoznacznie sprzeciwia się planowanym przez rząd zmianom w Prawie Łowieckim. 13 grudnia leśnicy będą protestować przed Sejmem.
Na seminarium zorganizowanym przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych w Bratysławie dyskutowali związkowi eksperci dialogu społecznego oraz szefowie europejskich federacji branżowych.
60 lat temu, 10 grudnia 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka i pierwszy tego rodzaju przyjęty przez społeczność międzynarodową. 10 grudnia jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka.
– Jesteście strażnikami i głosicielami etosu, który legł u podstaw „Solidarności”. Głosicie prawdę i godność ludzi pracy – mówił ks. abp. Sławoj Leszek Głódź podczas świątecznego spotkania, które odbyło się 8 grudnia w Sali BHP.
35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Obradująca w Gdańsku Komisja Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oddając hołd ofiarom stanu wojennego pozytywnie oceniła ustawę odbierającą wysokie emerytury komunistycznym oprawcom i wezwała do dalszych działań wobec osób zwalczających opozycję i „Solidarność”.
Ponad 200 książek i blisko 50 tytułów czasopism drugiego obiegu przekazało Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” tworzącemu się na terenie warszawskiej cytadeli Muzeum Historii Polski. To początek relacji pomiędzy Muzeum i Solidarnością, które zawarły umowę o współpracy i wzajemnym uzupełnieniu zbiorów archiwalnych.
Z okazji górniczego święta – dnia św. Barbary patronki Górników – w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego, a w sposób szczególny członkom naszego Związku, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Przede wszystkim dumy i zadowolenia z wykonywanego zawodu oraz powszechnego szacunku i bezpiecznej pracy.