Zmarły 17 lat temu opolski biskup pomocniczy nadal jest w żywej pamięci wielu ludzi, zwłaszcza związanych z ruchem NSZZ „Solidarność”.
Sekretariat Ochrony Służby Zdrowia „S” zastanawia się nad możliwością zaostrzenia form protestu z powodu nie zrealizowania przez Ministerstwo Zdrowia zapowiedzi podwyżek dla ratowników medycznych w odpowiedniej wysokości.
Po raz kolejny spotkali się w Gdańsku przedstawiciele nauki, Państwowej Inspekcji Pracy oraz prawnicy NSZZ „Solidarność” zaangażowani w tematykę delegowania pracowników. Było to ostatnie z 8 regionalnych seminariów w ramach projektu nr VS/2016/0024 pt. „Promocja współpracy międzynarodowej pomiędzy zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Ponad dwudziestu kapłanów z całej Polski uczestniczy w trzydniowym modlitewnym spotkaniu duszpasterzy ludzi pracy w Szczyrku. Rozpoczęło się ono w środę, 26 kwietnia, od mszy świętej, którą w szczyrkowskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski koncelebrowali wszyscy kapłani pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza ludzi pracy.
Po raz pierwszy w historii Europejskiej Federacji Transportowców przedstawiciel "Solidarności" będzie zasiadał w najwyższych władzach Sekcji Dokerów. 11 kwietnia w Brukseli odbyło się ostatnie przed kongresem ETF spotkanie sekcji Na zebraniu dokonano wyboru członków do Komitetu Sterującego.
Ponad 3,5 tys. kontroli, w których w 28 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Inspektorzy PIP wydali 1100 wniosków pisemnych i 133 poleceń ustnych. Trzymając się zasady, że pierwsza kontrola jest bez kary, nałożono 43 mandaty karne na kwotę ponad 55 tys. zł, skierowanych zostało 14 wniosków do sądów oraz zastosowano 42 środki oddziaływania wychowawczego. Kontrole wykazały, że 9 proc. firm zaniżało stawki godzinowe wobec 4 tys. osób, dla których PIP odzyskał ponad 15 tys. niewypłaconych kwot. To pierwsze wyniki wspólnej akcji „Solidarności”, Tygodnika Solidarność i PIP „13 zł… i nie kombinuj” prowadzonej od lutego br.
W czwartek, 27 kwietnia br., Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska zaprasza do oddawania krwi. Zbiórka wpisuje się w coroczny Dzień Honorowego Krwiodawstwa "S" ogłaszany przez Komisję Krajową.
Ratyfikacja Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej była przedmiotem debaty naukowców, związkowców i pracodawców, która odbyła się w Poznaniu. - W opinii NSZZ Solidarność, ratyfikacja ta nie może być sztuką dla sztuki - chodzi o podniesienie i zabezpieczenie standardów ochrony między innymi pracowników - napisał w liscie do uczestników spotkania szef "Solidarności" Piotr Duda.
Wielką wartością dla nas, dla związku NSZZ Solidarność, jest to, aby dbać o bezpieczeństwo miejsca pracy. Bezpieczeństwo w trakcie jej wykonywania jak i to, które da wewnętrzny spokój i zadowolenie – mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda rozpoczynając konferencję „Czy ponadzakładowy nadzór nad warunkami pracy jest wystarczający i czy spełnia swoją rolę”, która odbywa się we Wrocławiu.\nSpotkanie organizowane jest kolejny raz w stolicy Dolnego Śląska z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Obradująca wczoraj we Wrocławiu Komisja Krajowa zdecydowanie opowiedziała się przeciwko powołaniu Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzecznika Przedsiębiorców, podtrzymując tym samym wcześniejszą opinię Prezydium Komisji Krajowej. - To zagrożenie dla dla trójstronnego dialogu społecznego w Polsce – czytamy w stanowisku.
Rada Miasta Opole 29 grudnia 2016 roku podjęła uchwałę w sprawie nadania placowi publicznemu zlokalizowanemu na skrzyżowaniu dróg publicznych Księdza Stefana Baldego i Katedralnej nazwę „Skwer Biskupa Antoniego Adamiuka”. \nWspółorganizatorem uroczystości jest Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego. \nUroczystości odbędą się we wtorek 25 kwietnia 2017 r.
Od złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą przy historycznej Zajezdni rozpoczęło się we Wrocławiu posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W pierwszej oficjalnej części gościem KK był krajowy duszpasterz ludzi pracy, ks. Abp Józef Kupny. Wręczono wyróżnienia i przekazano relikwie Patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Marian Krzaklewski, były przewodniczący KK przeszedł na emeryturę. Gratulacje i podziękowania za wiele lat pracy na rzecz NSZZ „Solidarność” przekazał Piotr Duda na dzisiejszym posiedzeniu KK we Wrocławiu.
Szpitalom brakuje pieniędzy na podwyższone wynagrodzenia i związane z tym wyższe koszty zamówień realizowanych przez firmy zewnętrzne - oceniają związki zawodowe i pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego. Oczekują, że rząd przygotuje rozwiązania pozwalające na płynną realizację świadczeń leczniczych oraz zobowiązań wobec wykonawców zamówień publicznych, a jednocześnie zaleci stosowanie w zamówieniach tzw. klauzul społecznych, istotnie podnoszących standardy pracy.
Uczniowie polskich szkół nie wiedzą, jakie reguły rządzą rynkiem pracy, nie znają nawet podstaw prawa pracy. W efekcie, często stają się bezwolnymi narzędziami w ręku nieuczciwych pracodawców. Z drugiej strony nie zawsze rozumieją wymagania, które muszą spełniać jako pracownicy, albo będąc przedsiębiorcami. Sytuację może poprawić wprowadzenie do szkół nauki o organizacji pracy.
Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" zapraszają na XXV Ogólnopolską Pielgrzymkę Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu, w dniu 1 maja 2017r.
Po Pszczynie, Szydłowcu, Zielonej Górze, Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim, Żarach, Suwałkach oraz Tomaszowie Mazowieckim przyszła kolej na Płock. Co łączy te miasta? - oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których pracownicy zgłaszają nieprawidłowości dot. sposobu zatrudniania bądź wysokości wynagrodzenia.
2 maja odbędzie ogólnopolski protest pracowników handlu. Jego powodem są fatalne warunki pracy, niskie wynagrodzenia oraz brak dialogu społecznego w branży. Handlowa Solidarność przestrzega, że jeżeli pracodawcy nie przystąpią do rozmów, organizowane będą kolejne, coraz bardziej radykalne akcje protestacyjne - czytamy w komunikacie Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność"
- Ta zmiana zapewni skuteczną ochronę pracowników tymczasowych – powiedział szef Solidarności Piotr Duda i podziękował minister Elżbiecie Rafalskiej za inicjatywę ustawodawczą, której punktem wyjścia jest projekt Solidarności z 2012 r. W przesłanym dzisiaj liście stwierdził, że projekt został złożony na ręce ówczesnego premiera Donalda Tuska już w maju 2012 r. - Niestety, nie było woli politycznej, aby takie rozwiązania wprowadzić.
Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.