Region Rzeszowski NSZZ ,,Solidarność” zorganizował wśród członków związku zbiórkę charytatywną na prezenty i upominki dla podopiecznych Domu Dziecka w Strzyżowie. Członkowie „Solidarności” okazali się hojnymi Mikołajami i za zebrane środki zakupione zostały m.in. artykuły sportowe, zabawki, słodycze.
Członkowie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele władz województwa, samorządu, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wzięli udział w obchodach 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W asyście licznych pocztów sztandarowych „Solidarności” uczestnicy uroczystości modlili się w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny.
W Lublinie, obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zaczęły się od ułożenia biało-czerwonego krzyża ze zniczy, przy pomniku Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim. Następnie zapalono znicze pod Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu przy siedzibie lubelskiej „Solidarności”.
Pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się dzisiaj pikieta poparcia dla artystów i pracowników technicznych Opery Bałtyckiej. Zorganizował ją Region Gdański NSZZ "Solidarność".
Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się 13 grudnia od ogólnopolskiej premiery nowego numeru „Biuletynu IPN. Pisma o Najnowszej Historii Polski” z udziałem Jana Rumana, redaktora naczelnego pisma. Grudniowy numer „Biuletynu IPN” skoncentrowany jest na dwóch tematach: rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 75. rocznicy powstania Żegoty. Leszek Próchniak z łódzkiego IPN przedstawił autentyczne nagranie rozmów z pacyfikacji strajkującej załogi ZTK „Teofilów” w Łodzi z dnia 14 grudnia 1981 roku. Organizatorem wydarzenia był Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Prezydium Zarządu Regionu Ziemia Łódzka reprezentowali przewodniczący Waldemar Krenc i sekretarz ZR Ireneusz Wach. Obecny był również pierwszy przewodniczący łódzkiej „Solidarności” Andrzej Słowik. Prezentacja Biuletynu odbyła się w budynku Instytutu Europejskiego, znajdującym się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 258/260, w której mieściła się dawna siedziba łódzkiej „Solidarności” spacyfikowana przez oddziały ZOMO 13 grudnia 1981 roku.
Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Małopolsce rozpoczęły się uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, w trakcie którego wręczono odznaczenia działaczom Związku z okresu konspiracyjnego. Działacze związkowi i mieszkańcy Krakowa spotkali się też w Katedrze Wawelskiej na uroczystej mszy św. odprawianej przez małopolskich kapelanów „Solidarności” pod przewodnictwem ks. arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego, który w homilii przypomniał okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, wyliczając siły jakie władze komunistyczne użyły przeciwko narodowi polskiemu i ogrom nieszczęść, jaki sprowadzono na Polaków. Przypomniał też o roli Kościoła w obronie Polaków przed represjami.
W całym kraju NSZZ „Solidarność” obchodziła 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W kilkuset miastach odbyły się msze święte, spotkania, koncerty, składanie kwiatów, marsze milczenia.
Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” zaprasza na obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Po raz pierwszy obchody kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poprzedza zbiórka krwi w siedzibie lubelskiej Solidarności dziś w godz. 9.00-13.30.
- Ludzie Solidarności, szczególnie tu w Gdańsku, tę solidarnościową ideę społeczną, zdefiniowaną przez św. Jana Pawła II wprowadzili w życie. Ona wyprowadziła nas z niewoli do wolności. Dzisiaj zmagamy się, aby tę wolność dobrze zagospodarować – powiedział podczas spotkania opłatkowego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” bp Wiesław Szlachetka.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ustanowiła rok 2018 rokiem „Solidarności dla Niepodległej”. Podczas dwudniowego posiedzenia, które odbywa się w dniach 11-12 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Komisja spotkała się z nowym Głównym Inspektorem Pracy Wiesławem Łyszczkiem i przewodniczącym Rady Ochrony Pracy posłem Januszem Śniadkiem.
Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", m.in. biorąc pod uwagę przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie, funkcjonowanie rady pracowników oraz przeciwdziałanie mobbingowi.
Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność” zaprasza do udziału w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się dnia 13 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w WOAK “Spodki”, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.
7 grudnia 2017 r w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia br. (środa) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny.
Po kilkunastodniowej wojnie nerwów przedstawiciele zarządu spółki Mokate w Ustroniu rozpoczęli rozmowy ze związkowcami. Ich efektem jest porozumienie o współpracy, podpisane w piątek, 8 grudnia. – Dziękuję wszystkim z całego kraju, którzy wsparli „Solidarność” w Mokate. To dzięki nim do tej spółki powrócił dialog – mówi Marek Bogusz, szef podbeskidzkiej „Solidarności” ogłaszając zawieszenie ogólnopolskiej pikiety przed bramami Mokate, która była zaplanowana na piątek, 15 grudnia.
W ramach uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, wraz z wieloma współorganizatorami, zainicjował rekonstrukcję wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Zarząd Regionu już po raz dziesiąty organizuje odwzorowanie ówczesnych wydarzeń. Jest to lekcja historii, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy znają wydarzenia sprzed 36 lat tylko z opowieści. Rekonstrukcja jest doskonałą okazją, aby ukazać realia, w których trzeba było wówczas żyć.
Na Sesji Rady Miejskiej Leszna w dniu 30 listopada 2017 r. Radni przyjęli Uchwałę oczekującą od Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka stosowania w zamówieniach publicznych tz. klauzul społecznych. Inicjatywę tą zainspirowaną pismem NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Oddział w Lesznie, w którym to proszono Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Leszna o rozważenie możliwości stosowania klauzul społecznych, podjęli Radni PiS – u.
O godzinie 17 odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po Mszy nastąpi wykonanie utworów patriotycznych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i złożenie kwiatów w Kaplicy św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Sprzeciwiamy się działaniom rządu, które pozorują prowadzenie dialogu społecznego. Sprzeciwiamy się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – oświadczyli byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Henryka Bochniarz i Piotr Duda. Na wspólnej konferencji zaapelowali do Prezydenta RP o zawetowanie rządowej nowelizacji, co da szansę na przeprowadzenie rzetelnej dyskusji na temat zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.
Aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” organizuje 13 grudnia 2017 roku uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus (u oo. Jezuitów) przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po mszy około godz. 18 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki i znicze pod Pomnikiem.