12 lutego w siedzibie lubelskiej Solidarności gościła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Podczas spotkania dyskutowano o kształcie funkcjonowania systemu szkolnictwa, zmianach w Karcie Nauczyciela oraz finansowaniu oświaty.
Dodatkowe obowiązki i nowe wymagania stały się codziennością pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, których praca jest coraz lepiej postrzegana przez społeczeństwo. Nie wszystko jest takie przykładne, a palącymi problemami są zbyt niskie wynagrodzenia i dysproporcje płacowe, które konfliktują środowisko.
Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, coraz częściej w środkach masowego przekazu ukazują się informacje na temat prac Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy. - czytamy w Oświadczeniu Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy
Od dłuższego czasu prosimy krajowego ustawodawcę o nowe regulacje płacowe, które uwzględnią specyfikę pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. Przedstawiamy nasze postulaty, wskazujemy argumenty i mimo starań do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnych propozycji rozwiązań legislacyjnych, które byłyby zadowalające. Postanowiliśmy nie czekać dłużej i wysłaliśmy pismo do Komisji Europejskiej. Nie mamy innego wyjścia, Polska w ogóle wyłączyła transport międzynarodowy z zakresu przepisów dyrektywy o delegowaniu pracowników.
Wydłużenie urlopu wypoczynkowego, modyfikacja składników wynagrodzenia minimalnego, a także zmiany diet w zagranicznej podróży służbowej to tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmie się zespół problemowy ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
7 lutego na posiedzeniu Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rozpatrzono poselski projekt zmiany Ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz Ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowniczych.
Sąd uniewinnił przewodniczącego Solidarności w spółce JYSK w Radomsku z zarzutu prowadzenia nielegalnej strony internetowej Komisji Zakładowej. To nie koniec konfliktów w firmie. W prokuraturze i sądzie toczy się jeszcze m.in. sprawa o zawyżanie liczby członków związku.
Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia wyraża zdecydowany protest w związku ze wstrzymaniem przez rząd prac nad nowelizacją Ustawy o "zasadach ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych".
Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" apeluje do wszystkich klubów parlamentarnych Sejmu RP o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia okoliczności zbrodni popełnionych na błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko oraz księżach, którzy zginęli w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. Jednocześnie zwracamy się z apelem do Prokuratora Generalnego o przywrócenie Prokuratora Andrzeja Witkowskiego do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni popełnionej na błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko.
Nowo uchwalona przez Sejm ustawa Prawo przedsiębiorców (druk sejmowy nr 2051) wprowadza możliwość nieodprowadzania składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ciągu pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Trwa batalia o to, czy pracownikom i urzędnikom administracji centralnej w państwach Unii Europejskiej zapewnione zostanie prawo do informacji i konsultacji. Dotychczas, w przeciwieństwie do innych branż, byli oni tego pozbawieni.
Problemy Polaków pracujących w Holandii są monitorowane przez polskie i niderlandzkie instytucje. Wszelkie naruszenia prawa pracy wobec Polaków pracujących w Królestwie Niderlandów, powinny być zgłaszane. Polacy na pewno nie zostaną bez pomocy.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych.
Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego potrzebne są zasadnicze zmiany systemowe i debata z udziałem wszystkich środowisk skupionych wokół służby zdrowia.
Minęło 37 lat od chwili, gdy rankiem 27 stycznia 1981 roku rozpoczął się strajk generalny podbeskidzkiej „Solidarności”. Bardzo szybko protest ten objął swym zasięgiem niemal całe województwo bielskie. Trwał długie dziesięć dni. Szacuje się, że strajkowało ponad 400 zakładów pracy i instytucji – łącznie blisko 200 tysięcy ludzi.
12 proc. Polaków nie otrzymuje pensji na czas, a 10 proc. w ogóle nie zostało wynagrodzonych za swoją pracę, tak wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy za 2016 rok. Na dane z 2017 roku trzeba jeszcze poczekać, bo nie wszystkie informacje zostały dostarczone do PIP.
Jeśli ktoś myśli, że będziemy biernie przyglądać się jak omijane jest ograniczenie handlu w niedzielę, to jest w błędzie - powiedział rzecznik przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski w wywiadzie dla portalu Trojmiasto.pl. W rozmowie z Wiolettą Kakowską-Mering Lewandowski wyraził opinię, że szybko docenimy wolną niedzielę.
W dniu dzisiejszym o godzinie 13.00 w MANie rozpoczęła się kolejna runda rozmów płacowych. Prezes Kobriger przedstawił nieco inną propozycję wzrostu wynagrodzeń. Propozycja prezesa to 3% podwyżki płacy zasadniczej plus 1% na podwyżki indywidualne. NSZZ „Solidarność” odrzucił tę propozycję jako mało atrakcyjną i rozmijającą się z oczekiwaniami pracowników" - poinformował przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Jan Seweryn.
We wtorek 30 stycznia br. w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Radomsku został ogłoszony wyrok w sprawie dotyczącej wykroczenia z art. 45 Prawa Prasowego, tj. że Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w JYSK Sp. z o.o. prowadzi stronę internetową bez zarejestrowania. Doniesienie na przewodniczącego „Solidarności” Tomasza Jamrozika za wyżej wymienione działania złożył pracodawca.