Polski rząd źle wdraża unijne dyrektywy Wiadomości
Polski rząd źle wdraża unijne dyrektywy

Polska odwrotnie wdraża dyrektywę o obowiązku informowania pracowników delegowanych, a w transporcie międzynarodowym powszechnym jest problem zastępowania delegowania pracowników podróżą służbową. Dyskutowano o tym na V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy w Krakowie.

Europejski Filar Praw Socjalnych: sukces czy utopia? Wiadomości
Europejski Filar Praw Socjalnych: sukces czy utopia?

Używając porównania Jeana Clouda Junckera, Europejski Filar Praw Socjalnych to kompas wskazujący właściwy kierunek. Jednak trzymając się tej terminologii trzeba jasno powiedzieć, że z samego faktu posiadania kompasu nie wynika, że cel został osiągnięty. Wręcz przeciwnie. Po drodze są rzeki, góry i bagna, które trzeba pokonać, a nie wiadomo jak. Czy zatem proklamowanie Filaru na ostatnim szczycie w Goteborgu to sukces, czy tylko sprytny wizerunkowy chwyt, że coś się w tej sprawie robi?

Spór w Mokate. W grudniu pikieta przed zakładem w Ustroniu Wiadomości
Spór w Mokate. W grudniu pikieta przed zakładem w Ustroniu

Szykanowanie za działalność związkową i brak woli dialogu zarzucają swojemu pracodawcy związkowcy Solidarności z Mokate w Ustroniu. Skierowali doniesienia do prokuratury o wymuszanie rezygnacji z członkostwa, a w ostatnim czasie weszli w spór zbiorowy, m.in. o podwyżki wynagrodzeń. 15 grudnia planują pikietę protestacyjną przed siedzibą zakładu.

Związki i pracodawcy twardo przeciwko emerytalnym kominom – ale bez OPZZ Wiadomości
Związki i pracodawcy twardo przeciwko emerytalnym kominom – ale bez OPZZ

Dwie reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców podpisały 21 listopada wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się likwidacji górnego limitu dochodów, od którego potrąca się składki na ZUS, czyli tzw. 30-krotności. Porozumienia nie podpisało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

To krok w dobrym kierunku, ale jeszcze nie zmiana Wiadomości
To krok w dobrym kierunku, ale jeszcze nie zmiana

Znamy cel i kierunek. To dużo, ale od proklamowania do wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych jesteśmy dopiero na początku drogi – to główna konkluzja pierwszego dnia seminarium EZA „Wkład organizacji pracowniczych w Europejski filar praw socjalnych”, które odbywa się w dniach 23-23 listopada w St. Julians na Malcie.

Przewodniczący organizacji związkowej wyrzucony z pracy Wiadomości
Przewodniczący organizacji związkowej wyrzucony z pracy

Dniu 16 października br. prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, mimo sprzeciwu organizacji związkowej, rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 Kp z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Urzędzie Miasta Radomsko Danielem Serwą, który podlegał szczególnej ochronie stosunku pracy. Według Komisji Zakładowej w UM Radomsko przyczyny zwolnienia działacza związkowego są nieprawdziwe, bezpodstawne, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, a związane są jedynie z działalnością związkową prowadzoną przez Pana Daniela Serwę na terenie Urzędu Miasta Radomsko.

Partnerzy społeczni przeciwko rządowym próbom wprowadzania błędnych rozwiązań! Wiadomości
Partnerzy społeczni przeciwko rządowym próbom wprowadzania błędnych rozwiązań!

5 reprezentatywnych organizacji partnerów społecznych przyjęło 21 listopada 2017 r. wspólne negatywne stanowisko w sprawie zgłoszonego niespodziewanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw (druk sejmowy 1974) dotyczącego zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Nieograniczone składki to emerytalne „kominy” Wiadomości
Nieograniczone składki to emerytalne „kominy”

Rząd łamie prawo uniemożliwiając związkom zawodowych i pracodawcom z RDS wypowiedzenie się w tak fundamentalnej sprawie, jak zmiana w systemie emerytalnym. Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych, gdy trzeba będzie wypłacać bardzo wysokie waloryzacje emerytur - mówi członek KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.

Nie będziemy o kwestiach pracowniczych rozmawiać przy kawie Wiadomości
Nie będziemy o kwestiach pracowniczych rozmawiać przy kawie

Dziś przed gmachem, w którym obradował Sejmik Województwa Mazowieckiego odbyła się pikieta protestacyjna organizowana przez Sekcję Branżową Pracowników Muzeów NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Związkowcy demonstrowali przeciw lekceważeniu związków zawodowych przez Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego. W czasie pikiety wskazywano również na sposób zarządzania sektorem muzealnym podlegającym Samorządowi Województwa Mazowieckiego oraz niskie płace w placówkach muzealnych.

Komunikat Komitetu Strajkowego Grupy Azoty Wiadomości
Komunikat Komitetu Strajkowego Grupy Azoty

Komitet Strajkowy precyzuje strony sporu.

[Konflikt pracownicy - zarząd PWPW] Będą rozmawiać Wiadomości
[Konflikt pracownicy - zarząd PWPW] Będą rozmawiać

Chęć rozwiązania sporu między pracownikami Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. a Zarządem spółki wyrazili podczas briefingu prasowego 20 listopada minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki oraz prezes PWPW Jakub Skiba.

Mediacje, jako sposób rozwiązywania sporów Wiadomości
Mediacje, jako sposób rozwiązywania sporów

Podpisaniem porozumienia dotyczącego mediacji pracowniczych zakończyła się konferencja pt. „Perspektywy mediacji w stosunkach pracy w Wielkopolsce”, która w piątek 17 listopada 2017r. odbyła się na wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Organizatorami konferencji byli: Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Pracodawcy RP Wielkopolska oraz Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, a patronat nad nią objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Relacja z uroczystego zjazdu szkoleniowego delegatów MKK NSZZ Solidarność przy Państwowej Inspekcji Pracy Wiadomości
Relacja z uroczystego zjazdu szkoleniowego delegatów MKK NSZZ Solidarność przy Państwowej Inspekcji Pracy

W dniach 15-17 października 2017 r. odbył się Uroczysty Zjazd szkoleniowy delegatów Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Inspekcji Pracy w Szczawnicy Zdroju. Podczas Zjazdu uczczono pamięć zmarłego w dniu 27 sierpnia 2017 r. Ministra Pana Romana Giedrojcia Głównego Inspektora Pracy poprzez wspomnienie Jego osoby oraz podjęcie próby przedstawienia Jego dorobku zawodowego oraz związkowego. Pan Minister Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy był członkiem NSZZ „Solidarność”. Rozwijał struktury tego związku w Państwowej Inspekcji Pracy w poszczególnych inspektoratach pracy na terenie całego kraju. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego MKK NSZZ „Solidarność” przy Państwowej Inspekcji Pracy. W działalności związkowej zawsze na pierwszym miejscu stawiał dobro drugiego człowieka. Integrował nasze środowisko inspekcyjne na rzecz dobra wspólnego.

Lewandowski w PR24: Unia to nie tylko jednolite prawa dla biznesu. To też prawa pracownicze Wiadomości
Lewandowski w PR24: Unia to nie tylko jednolite prawa dla biznesu. To też prawa pracownicze

– Unia to zawsze była konstrukcja przede wszystkim gospodarcza i przez te lata zapomniano o pracownikach. A przecież nie ma firm bez ludzi. Pod naciskiem związków zawodowych wreszcie dostrzeżono, że potrzeba szerszych regulacji w części społecznej na poziomie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"

Filar Praw Socjalnych proklamowany! Wiadomości
Filar Praw Socjalnych proklamowany!

Dziś w Goeteborgu, na szczycie Unii Europejskiej, nastąpiła długo oczekiwana proklamacja Filara Praw Socjalnych podpisana przez szefów państw i rządów wszystkich krajów członkowskich UE. Filar zawiera cały szereg zasad i praw istotnych dla pracowników, w tym do bezpiecznego i dostosowanego do pracownika zatrudnienia, prawa do sprawiedliwego wynagrodzenia czy prawa do ochrony bhp na wysokim poziomie.

Debata Pomorskiego Klubu Biznesu o ograniczeniu handlu: W niedzielę głównie po kajzerki i piwo Wiadomości
Debata Pomorskiego Klubu Biznesu o ograniczeniu handlu: W niedzielę głównie po kajzerki i piwo

- Czy jesteśmy się w stanie samoograniczyć, aby milion dwieście tysięcy pracowników handlu mogło mieć wolną niedzielę? Czy możemy zrezygnować z odrobiny naszej wygody i wolności, aby tak jak my, również i oni mogli w niedzielę spędzić czas z rodziną - pytał podczas debaty „Ograniczeniu handlu w niedzielę – co to oznacza dla gospodarki” Marek Lewandowski rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda dla WNP.pl: Jesteśmy cierpliwi i konsekwentni Wiadomości
Piotr Duda dla WNP.pl: Jesteśmy cierpliwi i konsekwentni

Przez ostatnie dwa lata między innymi przywrócono wiek emerytalny, ustanowiono minimalną stawkę godzinową, zwiększono wymiar płacy minimalnej o dodatki nocne, zniesiono syndrom pierwszej dniówki, zniesiono dyskryminację młodych pracowników w płacy minimalnej, zwiększono kwotę wolną od podatku dla najuboższych, ograniczono patologie w zatrudnianiu pracowników tymczasowych, wsparto rodziny wychowujące dzieci, częściowo odmrożono kwotę naliczania funduszu socjalnego, znacząco podniesiono renty i emerytury, znacząco zwiększono uprawnia dla pracowników zatrudnionych na czas określony, wydłużono okres odwoławczy od wypowiedzenia umowy o pracę – przypomniał szef Solidarności Piotr Duda w wywiadzie dla WNP.pl.

Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień" Wiadomości
Prezentacja książki opowiadająca o latach 80' Solidarności - "Nasz jest ten dzień"

W Trybunale Koronnym w Lublinie miała miejsce uroczysta prezentacja książki dr Zenobii Kitówny pt. „Nasz jest ten dzień”. 15 listopada br. na promocję długo wyczekiwanej książki przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, oświaty, duchowieństwo, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie oraz Prezydium lubelskiej „Solidarności” wraz z pracownikami. Swoją obecnością zaszczycili uczestnicy wydarzeń z lat 1980-1989. Bohaterką uroczystości była dr Zenobia Kitówna. Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Wiesława Stec.

Rząd łamie elementarne zasady dialogu społecznego i wprowadza groźną ustawę Wiadomości
Rząd łamie elementarne zasady dialogu społecznego i wprowadza groźną ustawę

Przyjęcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znoszącej górny limit, od którego potrąca się składki na FUS (dzisiaj to 30. krotność przeciętnego wynagrodzenia) w trybie jaki przyjął rząd, a więc z pominięciem Rady Dialogu Społecznego, będzie zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” złamaniem zasad prawidłowej legislacji i może być zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Związek negatywnie opiniując sam projekt, ostro skrytykował rząd za łamanie elementarnych zasad dialogu społecznego.

Opinia pracowników? Polscy pracodawcy nie byli zainteresowani Wiadomości
Opinia pracowników? Polscy pracodawcy nie byli zainteresowani

Polskie akcjonariaty pracownicze praktycznie udały się tylko tam, gdzie były silne związki zawodowe. Przede wszystkim „Solidarność” - powiedział podczas 8 Kongresu Innowacyjnej Gospodarki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”. Jego zdaniem, tylko pracownicy zorganizowani w związek zawodowy mogą być realnym przedstawicielstwem załogi, dającym realne narzędzia do budowy akcjonariatu pracowniczego.

Emerytury
Stażowe