W ostatnim numerze „Tygodnika Solidarność” oraz na portalu Tysol.pl użyliśmy niewłaściwego zdjęcia w materiale dotyczącym pogrzebu Danuty Nowakowskiej.
Po dzisiejszym, drugim dniu posiedzenia Komisji Krajowej w Zakopanem z Tadeuszem Majchrowiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, o sytuacji w Castoramie rozmawiał Mateusz Kosiński.
Od prezentacji ośrodków spółki DomS rozpoczął się drugi dzień posiedzenia Komisji Krajowej w Zakopanem. Jednak dyskusja dotyczyła dwóch głównych punktów: budżetu Związku i wyborów prezydenckich. Szczególnie w tej drugiej sprawie odbyła się gorąca debata, w której pozytywnie oceniono realizację dotychczasowego porozumienia z obecnym Prezydentem.
Związkowa spółka DomS, to 7 ośrodków w Spale, Zakopanem i Jarnołtówku. To nie tylko wyjątkowe miejsca, ale przede wszystkim ludzie. W drugim dniu posiedzenia Komisji Krajowej pracownicy zaprezentowali swoje ośrodki.
W środę 19 lutego, dokładnie w samo południe, rozpoczął się protest pracowników IP Kwidzyn. Organizatorem protestu były 3 organizacje związkowe działające na terenie firmy. Największa - Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność IP Kwidzyn, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników IP Kwidzyn oraz Związek Inżynierów i Techników IP Kwidzyn. Protestowało ponad 400 pracowników IP.
„Unite the Union”, to brytyjski i irlandzki związek zawodowy zrzeszający blisko 1,5 miliona członków. Pojechałam do Londynu na zaproszenie Krajowego Działu Rozwoju i Wpływu tego związku, aby lepiej go poznać.
Dziś w Zakopanem rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Zapraszamy na fotorelację, więcej informacji wkrótce.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej odbyło się zebranie założycielskie Sekcji Młodych przy Radzie Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.
17 lutego na porannej zmianie we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej przeprowadzony został dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Po jego zakończeniu delegacje górników odwiedzą biura poselskie posłów PiS.
Komunikat z posiedzenia Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Płocku w dniach 12 – 13 lutego 2020 roku
- Są 23 parki narodowe w Polsce. Zatrudniają ok. 1200 osób. Dotacja z budżetu państwa jest na wysokości ok. 90 mln zł. Pozostałe pieniądze, czyli kolejne 200 mln zł, są pozyskiwane z różnych źródeł, m.in. z fundacji, dochodów własnych, ze sprzedaży drewna, z biletów sprzedawanych do parków turystom” – mówili w rozmowie z red. Marcinem Fijołkiem Maciej Mażul (Babiogórski Park Narodowy), przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność i Mieczysław Gomółka (Gorczański Park Narodowy).
Forsowanie neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej bez adekwatnych działań ze strony reszty świata to gospodarczy sabotaż – twierdzi Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. W stanowisku skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen związkowcy zapowiadają podjęcie wszelkich dostępnych form protestu, aby nie dopuścić do kolejnej fali likwidacji przemysłu na Śląsku.
W środę 12 lutego w sali Akwen w gdańskiej siedzibie Solidarności odbyło się spotkanie, na którym eksperci PZU przedstawili pracownikom "S" zarysy i projekt funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zapewne większość rodaków uważa, że nie ma bardziej spokojnej pracy niż nauczyciela bibliotekarza. Okazuje się, że to środowisko ma swoje, nierozwiązane od lat, problemy. W momencie wprowadzenia tzw. darmowych podręczników w 2014 roku praca bibliotekarza na dwa miesiące zamienia się w pracę… magazyniera i transportowca. Bibliotekarze z „S” domagają się od ministra edukacji narodowej ujednolicenia zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy pracujących w szkołach wszystkich typów.
Obowiązujące przepisy prawa pracy wykluczają możliwość przepracowania choćby jednego dnia bez zawarcia pisemnej umowy.
Z okazji 101. rocznicy powołania w Polsce Służby Więziennej w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, składam wszystkim Członkom i sympatykom "Solidarności" najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanego zawodu, tak istotnego dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Jak wynika z dostarczonych nam informacji z organizacji związkowych w Regionie Słupskim NSZZ „Solidarność” liczba członków Związku wzrosła prawie o 10%. Oznacza to, że w NSZZ „Solidarność” Regionu Słupskiego przywitaliśmy kilkuset nowych Koleżanek i Kolegów. To sytuacja bez precedensu, z którą pierwszy raz mamy do czynienia na naszym terenie.
W 38. rocznicę Świdnickich Spacerów, odbyły się oficjalne uroczystości. Wieczorem, 5 lutego br., przy pomniku Świdnickich Spacerów, zostały wygłoszone przemówienia, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W obchodach wzięli udział uczestnicy historycznych wydarzeń, działacze związkowi, samorządowcy oraz społeczność Świdnika. Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” reprezentowali przewodniczący Marian Król oraz zastępcy Krzysztof Choina i Marek Wątorski.
W listopadzie 1980 roku przedstawiciele komisji zakładowych „Solidarności” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów Milicji Obywatelskiej o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści majątkowych. Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej. Specjalna komisja potwierdziła większość zarzutów, lecz władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 27 stycznia 1981 r. w zakładach woj. bielskiego rozpoczął się strajk generalny. Po dziesięciu dobach protest został zakończony sukcesem. Ze stanowisk ustąpili sekretarz PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant MO.
W roku jubileuszu 40-lecia powstania „Solidarności” w Trójmieście nie zabraknie wspaniałego, cyklicznego wydarzenia sportowego jakim jest Maraton Solidarności. Imprezę biegową, od wielu lat rozpoznawalną na mapie wydarzeń sportowych w Polsce, rozpoczniemy złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 w Gdyni. Trasa przebiegać będzie obok historycznych dla naszego Związku miejsc, a meta usytuowana będzie przy gdańskim Neptunie.