Od 6 maja, przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów, w tym Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Łódź, zdecydowała jednak o otwarciu placówek w późniejszych terminach. Jak decyzję rządu ocenia oświatowa Solidarność?
27 października 2019 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, w której zawarto zapisy przełamujące monopol związkowy w tych służbach, a tym samym dano możliwość zrzeszania się pracownikom mundurowym w dowolnym związku zawodowym. W ten sposób został ostatecznie zrealizowany postulat Solidarności z sierpnia 1980 roku, dotyczący wolności związków zawodowych.
- Od samego początku pandemii koronawirusa podkreślaliśmy, że nie może być takiej sytuacji, gdy osoba na samozatrudnieniu, czy z mikroprzedsiębiorstwa otrzyma 2 tys. zł zasiłku dla bezrobotnych, a osoba płacąca wszystkie składki, która straciła pracę, będzie brała jedynie 700 zł. Dlatego mówiliśmy, że zasiłek dla bezrobotnych musi być podniesiony. I dzięki Panu Prezydentowi nasz postulat udało się zrealizować. Dodatkowo wypłacany będzie dodatek solidarnościowy dla osób, które utracą pracę w wyniku koronawirusa - mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych oraz wypłata trzymiesięcznego świadczenia solidarnościowego została ustalona między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Mateuszem Morawieckim. Rząd jednak nie zdąży wprowadzić tych zmian od czerwca i najpewniej zrobi to od 1 lipca br. Informację o zmianie terminu podała poniedziałkowa “Rzeczpospolita”.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych życzę wszystkim Pielęgniarkom i Położnym w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” siły i odwagi w tym trudnym czasie. W sposób szczególny pozdrawiam Członkinie i Członków naszego Związku.
Czy pracodawca może dokonywać pomiaru temperatury ciała osób wchodzących na teren zakładu pracy, pod rygorem odmowy wpuszczenia danej osoby? Okazuje się, że tak. Pracodawca, zgodnie z art. 207 ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a źródłem zagrożenia może być każda osoba. Kontrola może zatem dotyczyć wszystkich osób, tj. pracowników własnych, tymczasowych, podwykonawców, kontrahentów oraz gości. \nNależy pamiętać, że kontrola taka powinna wynikać z aktu prawa wewnętrznego (np. zarządzenia), które powinno być podane do wiadomości. Przypominamy, że sama tylko kontrola, bez utrwalania danych, nie jest jeszcze przetwarzaniem danych na podstawie RODO.
W niedzielę 10 maja 2020 r., w terminie XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym na Jasną Górę, w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu wzięli udział przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych Anna Rakocz oraz delegacja i poczet sztandarowy częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność negatywnie ocenia decyzje o likwidacji szkół podejmowane w ostatnim czasie przez kuratorów, wojewodów i Ministra Edukacji Narodowej.
Utrzymanie wsparcia dla rodzin, ochrona miejsca pracy, wprowadzenie Dodatku Solidarnościowego, wsparcie ochrony zdrowia w ramach systemu publicznej służby zdrowia, walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, wzmocnienie dialogu społecznego, kontynuacja reformy systemu emerytalnego, stanie na straży ochronnej funkcji prawa pracy - to tylko niektóre z punktów zapisanych w umowie programowej zawartej we wtorek 5 maja pomiędzy przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą, a prezydentem Andrzejem Dudą. Portal Tysol.pl poznał całą treść dokumentu.
Dokonaliśmy tego przy wsparciu urzędującego Prezydenta, który wielokrotnie stawał po stronie Solidarności w sytuacjach konfliktowych i wspierał nasz Związek, gdy rząd Zjednoczonej Prawicy nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań lub łamał zasady dialogu społecznego - pisze do członków Solidarności przewodniczący Związku Piotr Duda, wyliczając najważniejsze osiągnięcia będące realizacją postulatów "Solidarności" zapisanych w "Umowie programowej" z Andrzejem Dudą z 2015 roku.
Poniżej zamieszczamy komunikat Zarządu Regionu Gdańskiego. Poruszono w nim m.in. kwestię obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.
W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Strzybnicy odbyła się msza św. w intencji pracowników tarnogórskiego ZAMET-u i wszystkich Hutników z okazji dnia św. Floriana, patrona Hutników.
Przewodniczący NSZZ Solidarność był dzisiaj gościem na antenie Polskiego Radia 24, gdzie w rozmowie z red. Adrianem Klarenbachem skomentował m.in podpisanie umowy programowej między Solidarnością a Prezydentem RP. Ostro skrytykował także lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Tuż po podpisaniu porozumienia programowego między przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą a Panem Prezydentem Andrzejem Dudą Pan Prezydent znalazł chwilę na rozmowę z naszym portalem.
Dziś Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podpisał porozumienie programowe z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa Marcina Żeglińskiego.
We wtorek 5 maja w siedzibie "Solidarności" w Warszawie doszło do podpisania umowy programowej między przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność a prezydentem Andrzejem Dudą. Komisja Krajowa udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie w wyborach prezydenckich. W trakcie uroczystości głos zabrał przewodniczący związku Piotr Duda.
Restrykcje i obostrzenia, które zostały wprowadzone przez Rząd RP mające na celu powstrzymanie rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa, zmusiły Komisję Krajową i Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa do odwołania uroczystych obchodów XXVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa.
Waldemar Bartosz, przewodniczący ZR Świętokrzyskiego skierował specjalne podziękowania dla posła Piotra Wawrzyka za pomoc w zażegnaniu konfliktu w Odlewni Chemar.
W nowej umowie programowej między Solidarnością a prezydentem Andrzejem Dudą m.in. emerytury stażowe, dodatek solidarnościowy dla tych, którzy utracili pracę w czasie epidemii, promocja układów zbiorowych pracy - poinformował we wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk poruszono kwestię tarcz antykryzysowych wprowadzonych przez rząd. Jednym z gości, który komentował zapisy ustawy był Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.