W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagrody Człowieka Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”. Laureatem nagrody został prezydent Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Po uroczystości pani minister znalazła krótką chwilę na rozmowę z „Tygodnikiem Solidarność”.
- Szanowny Panie Prezydencie! Solidarność mogła zawsze na Pana liczyć. I za to w imieniu swoim, jak i całej redakcji "Tygodnika Solidarność", chciałem Panu serdecznie podziękować - przemawiał na gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność" red. naczelny "TS", Michał Ossowski.
We wtorek 23 czerwca w Zakopanem odbyła się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Z tej okazji zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz odczytał uroczystą laudację nt. laureata.
- Jesteśmy 5 dni przed wyborami. Nie uciekniemy od tego tematu, dlatego pozwólcie, że Solidarność wypowie się także w tym temacie, bo mamy do tego prawo. Jeżeli słyszę niektórych polityków, szczególnie z opozycji, że Solidarność i związki zawodowe powinne zajmować się jedynie sprawami pracowniczymi, to mówię: tak, to nasza polityka. I te ostatnie 5 lat pokazało, że taka polityka zdaje egzamin. Że niekoniecznie musimy wychodzić na ulice, organizować demonstracje, bo dialog, rozmowa, przynosi efekty. I to dla nas bardzo ważne - mówił Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas przemówienia na Gali "Człowieka Roku Tygodnika Solidarność".
Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał dziś nagrodę Człowieka Roku Tygodnika Solidarność 2019. W swoim przemówieniu na gali Tygodnika Solidarność w Zakopanem Prezydent RP dziękował za to wyróżnienie.
19 czerwca 2020 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 19 czerwca 2020 roku o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, która określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania dodatku solidarnościowego. Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19.
W gminie Szemud w województwie pomorskim działa osiem placówek oświatowych. Pracujący w nich nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia za ponadwymiarowe godziny. O tym, jak wygląda sytuacja w szemudzkich szkołach, w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Ewa Rocławska, przewodnicząca KM Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Wejherowie.
Miło nam poinformować, że na wniosek Prezesa IPN, postanowieniem Prezydenta RP, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność - Józef Mozolewski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Gratulujemy!
40. rocznica strajków na Lubelszczyźnie była okazją do spotkania podczas seminarium pt. „Stąd ruszyła lawina... 40. rocznica Lubelskiego Lipca 1980”. 16 czerwca br. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się uczestnicy lipcowych wydarzeń, historycy i eksperci.
26 czerwca br. sześćdziesiąt lat służby Bogu i ludziom w Kapłaństwie Chrystusowym będzie obchodził ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz: duchowy brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz serdeczny przyjaciel Solidarności. Ksiądz Czesław jest Kawalerem Krzyża Orderu Odrodzenia Polski, którym odznaczył go Prezydent RP Andrzej Duda. Odznaczony jest również m.in. Medalem "Za Zasługi dla Kościoła i Ojczyzny" oraz Medalem "Za zasługi dla związku NSZZ Solidarność".
Ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, zasłużony kapelan Solidarności i diecezjalnego duszpasterstwa ludzi pracy, zmarł w piątek w wieku 73 lat – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "S" wyraża solidarność z działaniami posła Przemysława Czarnka w sferze obrony rodziny, Kościoła i dobrych obyczajów.
W ostatnich pięciu latach dzięki wsparciu Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Solidarności” udało się zrealizować wiele propracowniczych i prospołecznych postulatów. Większość z nich w sposób szczególny dotyczy pracowników handlu. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy obniżony został wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, który kilka lat wcześniej rząd Platformy Obywatelskiej i PSL podniósł do 67 roku życia. Innymi słowy dzięki współpracy pana Prezydenta i NSZZ „Solidarność” Polacy w tym pracownicy handlu mogą przechodzić na zasłużoną emeryturę wcześniej i nie są już skazani na pracę aż do śmierci.
Wkrótce nastąpi rozstrzygniecie osiemnastej już edycji rozdziału środków z Funduszu Stypendialnego NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego. Finał i wręczenie stypendiów odbędzie się 31 sierpnia, a wnioski stypendialne można składać do 20 lipca.
8 czerwca przedstawiciele środowisk pracowniczych i pracodawców podpisali porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się. Ma ono na celu zachowanie jak najdłużej na rynku starzejących się pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu im odpowiednich warunków do pracy.
W siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Prezydium Zespołu Trójstronnego. Publikujemy komunikat Krajowego Sekretariatu Zdrowia NSZZ Solidarność, dotyczący tego spotkania.
Komisja Europejska zatwierdziła w zeszłym tygodniu polski program pomocy o wartości 7,5 mld zł na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemią Covid-19. To finalna, piąta część tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.
Jak dowiedział się portal Tysol.pl, Straż Miejska w Białymstoku prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie... umieszczenia dwóch bannerów kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy na budynku będącym własnością Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność. Wśród związkowców zawrzało; padają ostre zarzuty, że działania Straży Miejskiej są inspirowane politycznie przez należącego do Platformy Obywatelskiej prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, a wszczynanie dochodzenia przez służby to brutalne zwalczanie kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy. Czy gdyby zawisły tam bannery Rafała Trzaskowskiego, Straż Miejska również wszczęłaby dochodzenie? O sprawę zapytaliśmy przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego, Józefa Mozolewskiego.
8 czerwca doszło do podpisania Porozumienia strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia się. Jest to element wdrażania w Polsce porozumienia europejskich partnerów społecznych z 8 marca 2017 r.
Pandemia zatrzymała ich w swoich domach, chociaż na co dzień świadczą usługi w cudzych miejscach zamieszkania. Mowa o opiekunach osób starszych oraz nianiach.