W listopadzie ubiegłego roku w spór zbiorowy z pracodawcą weszły organizacje związkowe, w tym NSZZ "Solidarność", zrzeszające pracowników Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Teraz prowadzą także akcję protestacyjną.
Zarząd Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" zaprasza członków Związku do udziału w konferencji "Drapieżny Zielony (nie)Ład", która odbędzie się 28 marca w Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku przy ul. Krzywoustego 3 o godzinie 11:00.
Elbląska Solidarność zaapelowała do środowiska biznesowego, a konkretnie do firm współpracujących z Plati i Accursia Capital GmbH, podkreślając, że "nieprzestrzeganie zobowiązań wobec pracowników może budzić poważne wątpliwości etyczne i prawne".
19 marca 1981 r. funkcjonariusze MO i SB siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy delegację Solidarności i brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Związkowcy mieli przedstawić sprawy dotyczące wyżywienia narodu oraz postulaty rolników prowadzących strajk okupacyjny w siedzibie bydgoskiej WK ZSL.
Już za chwilę na kanale youtube "Magazyn Anity Gargas" premiera wstrząsającego reportażu odsłaniającego kulisy napływu do Polski nawozów z Białorusi i Rosji oraz tego, co dzieje się z naszym krajowym potentatem w tej branży - Grupą Azoty.
– Putin wpycha w postaci konia trojańskiego nawozy i niszczy nasz przemysł chemiczny, a z drugiej strony my finansujemy wojnę na Ukrainie, bo dajemy Putinowi pieniądze na amunicję, kupując te nawozy – mówił dziś na antenie Radia Wnet Artur Jasiński, przewodniczący Solidarności w Grupie Azoty.
Związkowcy zbierają się o godzinie 10:30 pod Powiatowym Urzędem Pracy w Hrubieszowie. Stamtąd przemaszerują pod Starostwo Powiatowe, gdzie będą pikietować przeciwko nierównemu traktowaniu pracowników w dwóch urzędach: Powiatowym Urzędzie Pracy oraz Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie.
Transformacja energetyczna to jedno z największych wyzwań gospodarczych naszych czasów. Unijna strategia znana pod nazwą Europejskiego Zielonego Ładu budzi ogromne kontrowersje i niepokoje związane przede wszystkim z kosztami, jakie dotykają sektory energetyki, przemysłu, transportu czy rolnictwa. O tym, jakie szanse, a jakie wyzwania stawia przed nami Zielony Ład, dowiedzą się państwo na debacie, która odbędzie się już za dwa dni w Warszawie.
Już jutro wieczorem na kanale youtube "Magazyn Anity Gargas" premiera wstrząsającego reportażu odsłaniającego kulisy napływu do Polski nawozów z Białorusi i Rosji oraz tego, co dzieje się z naszym krajowym potentatem w tej branży - Grupą Azoty.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie skierował do zarządu puławskich Azotów wniosek, aby ten nie zmieniał jednostronnie warunków pracy lub wynagrodzenia działaczowi związkowemu. Pracodawca nie uzyskał na taką zmianę zgody zakładowej organizacji związkowej.
Karol Jaros, pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli wystąpił na sesji Rady Miasta Zduńska Wola i przedstawił swój pogląd widzenia na aktualną sytuację pracowników w spółce zarządzanej przez Radosława Tyrakowskiego.
W dniu 12 marca 2025 roku w siedzibie PKP S.A. odbyła się druga część posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa. Obrady te stanowiły kontynuację spotkań rozpoczętych 20 lutego bieżącego roku i zgromadziły przedstawicieli pracodawców kolejowych, związków zawodowych oraz rządu, z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem na czele. Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat przyszłości polskiego transportu kolejowego oraz proponowała rozwiązania problemów, z jakimi borykają się spółki kolejowe i ich pracownicy.
– Od 2021 roku import cukru z Ukrainy zwiększył się 23-krotnie. (…) Również skokowy wzrost cen energii związany z samobójczą – z punktu widzenia Europy – polityką klimatyczną, powoduje, że europejska branża cukrownicza stanęła w obliczu anihilacji – mówił w Brukseli przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Cukrowniczego NSZZ "S" Stanisław Lubaś.
Świętokrzyska Solidarność sprzeciwia się planom nowelizacji ustawy z 20 marca 2015 roku o działaczach opozycji antykomunistycznej „polegającej na umożliwieniu osobom współpracującym ze służbami specjalnymi PRL i ich pracownikami posiadania statusu działacza opozycji antykomunistycznej”.
Spotkanie osób, które zadeklarowały chęć przystąpienia do Solidarności i utworzenia Organizacji Terenowej, odbyło się 8 marca.
„Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Barbary Skrzypek” – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Ambasadorzy państw UE w piątek osiągnęli jednomyślne porozumienie w sprawie przedłużenia sankcji indywidualnych na Rosję - podał PAP za źródłem unijnym. Porozumienie stało się możliwe, gdy Węgry wycofały weto. Z unijnej "czarnej listy" wykreślono cztery osoby.
Ambasadorowie krajów członkowskich UE wyrazili zgodę na nałożenie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało w piątek źródło unijne, cytowane przez PAP. Cłami mają zostać też objęte niektóre produkty rolne. Po ich nałożeniu cały import produktów rolnych z Rosji będzie podlegał unijnym cłom.
Portal Politico pisze o planie Francji na to, by uratować przemysł chemiczny UE. Pomysł poparło już siedem państw. Nie ma wśród nich jednak ani Niemiec, ani Polski.
W dniach 5 marca 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się ogólnopolska konferencja „Bezpieczeństwo pracy a innowacyjne technologie w przemyśle”. Wydarzenie, zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, stało się okazją do omówienia wyzwań, które wiążą się z wdrażaniem nowoczesnych technologii w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.