Powołanie przez wicepremiera Piotra Glińskiego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, udział w Kongresie EKZZ w ramach Komitetu Młodych oraz zorganizowanie II Forum Młodych w Zakopanem to główne działania w roku 2019 r. Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”, które na zakończenie pierwszego dnia obrad Komisji Krajowej zaprezentował jej przewodniczący Maciej Tyczyński.
Komisja Krajowa zwróci się do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego o nadzór nad sprawami dot. bezprawnego dyscyplinarnego zwolnienia trzech liderów „Solidarności” w krakowskim Genpact PL Sp. z o.o. W swoim stanowisku nazywa działania zarządu Genpact antyzwiązkowymi.
Od dyskusji o strategii rozwoju Związku rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Jarnołtówku. W tym również w kontekście tworzenia nowych organizacji w służbach mundurowych.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam wszystkim Nauczycielom i Pracownikom oświaty, a w sposób szczególny Członkom oświatowej „Solidarności”, najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.
- Wielu ludzi dziękuje mi za to, że niedzielę mogą spędzać z rodziną. Mam wtedy ogromną satysfakcję. Mam też satysfakcję, że mimo zapowiedzi o zapaści, bankructwach i bezrobociu stało się dokładnie odwrotnie. Obroty rosną, pracowników brakuje, a małe sklepy mają się lepiej niż przed ograniczeniem – mówi Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
NSZZ "Solidarność" wpadła na pomysł nietypowej akcji. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej „S” postanowiła przygotować specjalne pocztówki adresowane do ministra edukacji.
W siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej w Warszawie, odbyło się dziś "Seminarium upowszechniające system monitorowania zmian prawa wypracowany przez NSZZ Solidarność".
W dniu 03.10.2019 w AIRBUS Poland zostało podpisane porozumienie w trwającym sporze zbiorowym. Po niemal całym roku bezskutecznych rozmów i 9 - dniach strajku Strony doszły do porozumienia. Dużą rolę w tym porozumieniu odegrał mediator Pan Johannes von Thadden, który został zaproszony do rozmów na wniosek przedstawicieli strony pracowników w radzie nadzorczej firmy oraz członków europejskiej rady zakładowej, którzy także są przedstawicielami Solidarności. Tym razem mediacje nabrały pozytywnego znaczenia i równego tempa.
- W najbliższą niedzielę, 13 października staniemy przed wyborem ludzi i ugrupowań, które nie tylko będą sprzyjać realizacji naszych postulatów, ale które też dadzą rękojmię obrony tego, co przez ostatnie cztery lata wywalczyła „Solidarność” - napisał w liście do członków i sympatyków Związku szef „Solidarności” Piotr Duda.
W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, 8 października doszło do podpisania porozumienia. W uroczystości udział wzięli minister prof. Piotr Gliński i Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
Konferencja „Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem bł. Jerzy”, która odbędzie się 18 października 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim, organizowana jest przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w 35 rocznicę zamordowania kapelana „Solidarności”.
26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, założyciel „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji i ojciec premiera Mateusza Morawieckiego spoczął w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Ponad 100 delegatów Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk przyjechało do Góry, gdzie w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym odbywa się 31. Walne Zebranie Delegatów. Poprzedziła je msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
- Ważne jest, aby 13 października iść na wybory i zagłosować na tych polityków, którzy przez ostanie lata dowiedli, że obchodzi ich los polskich pracowników oraz że potrafią rozmawiać ze związkami zawodowymi. Jeśli w wyborczą niedzielę zostaniemy w domu, już następnego dnia może się okazać, że zmarnowaliśmy nie tylko swój głos, ale również kolejne 4 lata w dążeniu do poprawy warunków bytu. W wyborczą niedzielę 13 października pracownicy handlu po raz pierwszy od 30 lat będą mogli swobodnie oddać głos w wyborach. Wcześniej, gdy niedziele spędzali za sklepową kasą udział w głosowaniu był dla nich bardzo utrudniony, a często wręcz niemożliwy - pisze Alfred Bujara w liście otwartym skierowanym do pracowników handlu.
Betoniarki w niedzielę nie kupuję, pracownicy muszą mieć prawo do emerytur stażowych, rząd jest zakładnikiem swojego sukcesu, dzięki „Solidarności” nauczyciele dostali od września podwyżki, a wyższa płaca minimalna to efekt ciężkiej pracy „Solidarności” - mówił w TVP Gorzów Wlkp. Tadeusz Majchrowicz.
Tomasz Duda, wiceprezes zarządu Tauron Wydobycie w Jaworznie złożył rezygnację. - Z „Solidarnością” można negocjować wszystko, ale nigdy tego co dotyczy bezpieczeństwa ludzi – komentuje Waldemar Sopata przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Podziękował też portalowi Tysol.pl – wasze publikacje bardzo pomogły osiągnąć ten sukces.
Narasta spór wokół wiceprezesa Tauron Wydobycie w Jaworznie Tomasza Dudy. „Solidarność” i inne działające w firmie związki zawodowe zarzucają mu łamanie prawa w zakresie bezpieczeństwa pracy i brak woli dialogu. Domagają się jego odwołania. W poniedziałek odbędzie się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej, które odbędzie się w atmosferze protestu.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował dziś na konferencji prasowej, że nie zorganizuje typowego strajku, ale nauczyciele chcą kontynuować protest. - Będzie za to strajk włoski. Nauczyciele nie będą wykonywać żadnych dodatkowych obowiązków - powiedział Broniarz. O stanowisko Solidarności zapytaliśmy przewodniczącego KSOiW Ryszarda Proksę.
– „Solidarność” nigdy nie zapomni jak wiele Polska zawdzięcza zmarłemu liderowi „Solidarności Walczącej”, dlatego nie może nas zabraknąć w jego ostatniej drodze – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Piotr Duda