Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wzywa wszystkich edukacyjnych hejterów do niezwłocznego zaprzestania naruszeń dóbr osobistych nauczycielek z programu „Szkoła z TVP” - wzywa Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"
Wypłata emerytur zgodnie z ustawą, negocjacje w sprawie wskaźnika wzrostu rent i emerytur odbędą się w sierpniu, nie będzie odsetek z ZUS za opóźnienie, nie będzie możliwości zmiany decyzji dot. OFE, termin na zawarcie umowy na PPK przedłużone do października, karencja na dopłaty do kredytu w ramach wsparcia rodzin - w ramach "tarczy antykryzysowej".
Epidemia wywołana wirusem COVID-19 wymusiła wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych w obszarze życia gospodarczego i społecznego naszego kraju.
O orzeczeniach o niepełnosprawności, o dofinansowaniach do pensji i sytuacji warsztatów terapii zajęciowej i aktywności zawodowej w ramach "tarczy antykryzysowej".
Przepis art. 15x ustawy przewiduje specyficzne rozwiązania dla szczególnej kategorii pracodawców, tj. tych którzy zatrudniają pracowników w sferze związanej z infrastrukturą krytyczną oraz na stacjach paliw płynnych. Ponadto regulacje te dotyczą także tych pracodawców, wobec których Prezes Rady Ministrów wydał polecenie wykonywania zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
O dodatkowym zasiłku opiekuńczym w ramach "tarczy antykryzysowej".
Zgodnie z art. 15f. „Tarczy antykryzysowej”, w okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z epidemią, pracodawca będzie musiał zwolnić młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca ten nie straci refundacji wynagrodzenia, jakie otrzymuje od państwa na sfinansowanie wynagrodzenia takiego pracownika, jeżeli wypłaci uczniowi wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
W kolejnej części poradnika dla członków NSZZ "Solidarność" zestaw informacji o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z "tarczą antykryzysową" i specustawą dot. zwalczania koronawirusa.
- Mimo, że to piękna okrągła rocznica, nie będzie wielkiego rodzinnego festynu – mówi w rozmowie z Robertem Wąsikiem Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - Nie wiemy ile czasu potrwa i jakie będą skutki pandemii. Nie wiemy ilu ludzi straci pracę, zarobki, ilu straci swoich bliskich. To nie jest atmosfera do radosnej zabawy.
Zaproponowany 2 kwietnia instrument solidarności przewiduje, że dzięki gwarancjom wszystkich państw UE, Komisja pożyczy na rynkach finansowych 100 mld euro które następnie będzie przekazywać w formie pożyczek na wsparcie dofinansowania do skróconego czasu pracy. Dzięki temu znacząco obniżone zostaną koszty pozyskiwania środków na walkę z koronakryzysem.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego oraz stanu epidemii zmienione zostały zasady dotyczące badań pracowniczych, a w szczególności badań okresowych.
Przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy – zasady i warunki wprowadzenia. „Tarcza antykryzysowa” wprowadza możliwość dofinansowania wynagrodzeń pracowników w firmach, które doświadczyły przestoju ekonomicznego lub obniżyły wymiar czasu pracy pracowników w celu utrzymania miejsc pracy.
Rozwiązania przewidziane w ustawie antykryzysowej mają różnorodny charakter. Część z nich dotyczy prawa pracy i to na te w dużej mierze zwracają uwagę zatrudnieni i pracodawcy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują te przewidziane w art. 15g oraz 15zf ustawy.
Kolejne organizacje Solidarności włączają się w pomoc w walce z koronawirusem. Tym razem o efektach swoich działań poinformował nas Tadeusz Szumlański, przewodniczący NSZZ Solidarność w Grupie Azoty.
NSZZ Solidarność Regionu Rzeszowskiego, zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli, członków NSZZ Solidarność, organizacji zakładowych NSZZ Solidarność z prośbą o włączenie się do zbiórki pieniężnej na zakup najpilniejszych środków ochrony zdrowia, przeciwdziałających zarażeniu Covid 19. Zebrana kwota zostanie przekazana na zakup tychże środków dla najbardziej potrzebujących szpitali na terenie Regionu.
W obliczu dramatycznej sytuacji świata pracy w Polsce, odwołana z powodu kwarantanny Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy odbędzie się i będzie transmitowana poprzez łącza internetowe.
- Teraz, gdy wszyscy martwimy się o zdrowie i życie, w ustawie pojawia się wrzutka w "tarczy antykryzysowej" o Radzie Dialogu Społecznego. Stawia nas wszystkich w bardzo trudnej sytuacji - powiedział w Radiu Wnet Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
- To, co dzisiaj zrobił Pan Prezydent, to jedyna rzecz, którą mógł uczynić, bo nie wyobrażam sobie, żeby w tak trudnej i dramatycznej sytuacji mógł tę ustawę [Tarczę Antykryzysową - przyp. red.] zawetować. Skierowanie sprawy do Trybunału jest słuszne i odpowiedzialne, a jestem przekonany o tym, że Trybunał podzieli naszą opinię. To dla mnie coś nieprawdopodobnego, żeby tak ważna ustawa, która ma ratować przedsiębiorstwa i pracowników, napotykała na tego rodzaju złe działania ze strony rządzącej - powiedział w rozmowie z Robertem Wąsikiem dla portalu Tysol.pl Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Do walki z pandemią koronawirusa włączyły się organizacje zakładowe wchodzące w skład Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Farmaceutycznego NSZZ Solidarność.
Minister Finansów dnia 31 marca 2020 r. wydał rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji, sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania sprawozdań. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.