Przejęcie przez demokratów kontroli nad Senatem USA zapala zielone światło do spełnienia przez Joe Bidena obietnic danych związkowcom.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ma wzmocnić kadry medyczne w czasie epidemii. Ma ona zrewolucjonizować system uznawania m.in. kwalifikacji lekarzy z krajów trzecich. Co zmienia i kogo będzie dotyczyć? Na ten temat w audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność" Przewozy Regionalne Spółka z o.o. Oddział Łódzki zwróciła się z prośbą do Premiera i Ministra Zdrowia, o rozważenie przez właściwy zespół służby zdrowia możliwości ewentualnego umieszczenia na liście II etapu Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, chętnych pracowników - przewoźników masowych, jakimi są kolejarze, a szczególnie ci mający bezpośredni kontakt z pasażerami.
Redakcja nowej wersji portalu internetowego Encyklopedia Solidarności (encysol.pl) uzupełniła 1287 haseł - 900 biogramów i 387 haseł tematycznych.
- Bardzo dziękuję za Solidarność i krzepiące słowo - pisze bp Wiesław Szlachetka do przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy. Szef związku niedawno publicznie podziękował duchownemu za odważne i prawdziwe słowa oceniające wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, wypowiedziane podczas obchodów 50. rocznicy Grudnia '70.
Urlopy macierzyńskie i wychowawcze są dla wielu kobiet nie tylko czasem poświęconym w pełni małemu dziecku, ale też okazją do zrealizowania marzenia o powołaniu do życia własnej firmy. Na jakich zasadach może funkcjonować taka działalność gospodarcza? O tym można było usłyszeć w ostatniej audycji „Głos Pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.
Wystawa "Tygodnika Solidarność" "Droga ku wolności" trafiła do Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Obecnie możliwe jest jedynie zwiedzanie online, jednak po zniesieniu koronawirusowych obostrzeń będzie ona dostępna dla wszystkich, którzy odwiedzą to historyczne miejsce.
Wielu czynnych zawodowo mężczyzn mających dziś 30–50 lat nigdy nie zazna smaku emerytury, ponieważ jej nie dożyje. Cmentarze pełne są młodych facetów. A ci, którzy przeżyją, często będą już mieli zrujnowane zdrowie.
– Kiedyś standardowo życzyło się zdrowia i szczęścia. Teraz okazuje się, że to życzenie zdrowia jest czymś naprawdę bardzo ważnym. Dlatego przede wszystkim życzę wszystkim czytelnikom „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl bardzo dobrego zdrowia – mówi Tadeusz Majchrowicz. Z zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.
Dziś grupa harcerzy przyniosła Betlejemskie Światło Pokoju przewodniczącemu Piotrowi Dudzie i KK NSZZ "Solidarność".
W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach w dniu 18 grudnia 2020 r. Główny Inspektor Pracy - Andrzej Kwaliński, wręczył Nagrodę im. Haliny Krahelskiej prof. dr hab. Janowi Wojtyle. W uroczystości wziął udział p.o. Okręgowego Inspekto-ra Pracy w Katowicach Piotr Kalbron, a także zaproszeni goście: Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Szarama oraz pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. Współpracy i Administracji Publicznej Danuta Sobczyk.
16 i 17 grudnia wyjątkowo w zimę, ale przy okazji wzniosłej 50. rocznicy Grudnia ’70 młodzi, zaangażowani ludzie brali udział w finale VII edycji Olimpiady Solidarności. 16 trzyosobowych zespołów wojewódzkich rywalizowało o indeksy oraz roczne stypendia naukowe. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie wyników prezentacji filmowej, egzaminów ustnych oraz obrony publicznej prezentacji filmowej.
„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” – Jan Paweł II.
Powoli dobiega końca szczególny rok 2020. Szczególny pod względem pandemii koronawirusa, który przysparza nam wiele kłopotów. Nie bez znaczenia epidemia ta miała wpływ na akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski. W tym roku byliśmy zmuszeni do odwołania dwóch akcji.
Jak długo ludzie „Solidarności” będą walczyć o godne miejsce dla Jana Pawła II zarówno w swoich sercach, jak i w przestrzeni publicznej, tak długo będzie trwała walka o Polskę, tak długo będzie silny chrześcijański duch w naszej ojczyźnie, tak długo nie ulegniemy siłom zła – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
- Serdecznie dziękuję w imieniu własnym i członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, za odważne i prawdziwe słowa oceniające wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, które Jego Ekscelencja określił mianem „Ideologii bezwstydu”. To było dla nas niezwykle ważne i potrzebne świadectwo, szczególnie w kontekście żenującej profanacji pamięci Zbigniewa Godlewskiego podczas niedawnego protestu w ramach tzw. „Strajku kobiet”, która miała miejsce w Gdyni - napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" w liście do ks. bp Wiesława Szlachetki, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.
Gościem Radia Łódź był dziś przewodniczący Solidarności Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o sytuacji pracowników, nowych obostrzeniach, a także o grudniu 70. roku.
Alfred Bujara, wraz z całą Krajową Sekcją Pracowników Handlu, w ramach "Tygodnia szacunku dla pracowników handlu" zachęca do podpisania petycji w obronie pracowników sklepów. Jej treść publikujemy poniżej, a podpisać się można pod tym linkiem: bit.ly/34d3Pd5
- Ta masakra była zaplanowana i przeprowadzona w sposób cyniczny - mówił na antenie Radia Kielce Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 17 grudnia 1970 roku, w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne. Według oficjalnych danych zginęło 45 osób, 1 165 zostało rannych, około 3 tys. brutalnie pobito, a następnie aresztowano.
Partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego zadeklarowali wolę rozmów na temat paktu społecznego, proponowanego przez wicepremiera Jarosława Gowina. Rada na wniosek „Solidarności” zrezygnowała z formalnego głosowania w tej sprawie. „Solidarność” gotowa jest do rozmów w każdej sprawie, choć jej zdaniem pakty społeczne w Polsce nie sprawdziły się. Skuteczniejsze jest szybkie rozwiązywanie konkretnych problemów.