Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" wezwał rząd, przedstawicieli samorządów i kluczowych interesariuszy do podjęcia dialogu na temat wdrożenia koncepcji przedstawionej w sierpniu 2024 roku przez Komisję Zakładową NSZZ "S" przy Solino SA.
W Elblągu odbyły się 18 grudnia uroczystości upamiętniające robotników pomordowanych w grudniu 1970 roku - Mariana Sawicza, Waldemara Rebinina i Zbyszka Godlewskiego, uwiecznionego w słynnej "Balladzie o Janku Wiśniewskim".
W Gdańsku odbyło się dzisiaj spotkanie opłatkowe pracowników Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W wydarzeniu wzięli udział m.in. członkowie Prezydium KK NSZZ "S", ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku, oraz przedstawiciele Solidarności zrzeszającej pracowników Komisji Krajowej.
Na budynku Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku zawisł dziś okolicznościowy baner w związku z 45. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność", jaka przypada w przyszłym roku.
W przyszłym roku zakończy swą działalność bielska spółka Shiloh Industries, specjalizująca się w obróbce magnezu, a zatrudniająca obecnie blisko 200 osób. Zakończyły się negocjacje, dotyczące warunków ich zwalniania.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach poparła postulaty pracowników Siarkopolu w Grzybowie i zaapelowała do głównego akcjonariusza, Grupy Azoty SA, o podjęcie działań naprawczych, by uratować spółkę przed upadkiem i zachować miejsca pracy – informuje TVP3 Kielce.
Lampy naftowe, świeczki i zapałki – takie zestawy przetrwania na wypadek przerw w dostawach prądu wręczali wczoraj posłankom i posłom reprezentanci Solidarności z Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska wspierani przez przedstawicieli śląsko-dąbrowskiej "S". Odwiedzili też siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, gdzie również zostawili lampę i świeczki oraz petycję kierowaną do wiceministra Wojciecha Wrochny, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
We wtorek przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Grudnia '70.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz przewodniczący regionu gdańskiego "S" Krzysztof Dośla wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Czarnego Czwartku i złożyli kwiaty przed gdyńskim pomnikiem Ofiar Grudnia'70.
W poniedziałek 16 grudnia głównym tematem rozmów była fatalna, wietrzna pogoda, szczególnie na wybrzeżu. Alerty RCB ostrzegały o niebezpiecznych wichurach zagrażających życiu. Właśnie w takich warunkach zakładowa Solidarność w MOWI Poland musiała rozdawać paczki świąteczne swoim członkom, ponieważ zarząd firmy nie wyraził zgody na przeprowadzenie akcji socjalnej w budynku zakładu.
–Dzielni działacze opozycji antykomunistycznej, jeszcze ci sprzed Sierpnia roku 1980, i powstanie Solidarności sprawiło, że zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem tego co najpiękniejszego w naszej historii – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność" i ruchu społecznego Solidarność – mówił dziś w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.
"Solidarność żyje. I systematycznie od niemal 45 lat realizuje sierpniowe postulaty. Dopomina się o sprawiedliwość dla ofiar komunistycznego reżimu. Podejmuje wysiłki, aby nie zapomniano o Bohaterach walki o niepodległość, Bohaterach Wujka, a także innych w grudniu 1981 roku pacyfikowanych siłą zakładów pracy" – napisał do uczestników obchodów upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek" Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
W Zabrzu - Zaborzu odbyły się obchody w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy uroczystości oddali hołd opozycjonistom represjonowanym przez władze komunistyczne. W Zaborzu znajdował się największy obóz internowania na Śląsku.
Pracownicy zakładu MOWI Poland w Duninowie, zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”, zapowiadają protest przed siedzibą firmy. Powodem jest decyzja pracodawcy o zakazie rozdawania paczek świątecznych na terenie zakładu. To wydarzenie, tradycyjnie organizowane przez związek z funduszy członkowskich, zostało w tym roku zablokowane przez zarząd.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia członkowie NSZZ "Solidarność" przygotowali prezenty dla dzieci w wielu regionach Polski. Związkowcy odwiedzili Puszczę Mariańską, Wołomin, Zamość i Wierzbice. Mazowiecka Solidarność pomogła kolejnym dwóm Rodzinnym Domom Dziecka.
Zawodnicy Herbapolu Wrocław zajęli pierwsze miejsce w Otwartych Mistrzostwach Dolnośląskiej Solidarności w Halowej Piłce Nożnej. W finale, który rozegrano 8 grudnia, pokonali drużynę PKP Wałbrzych.
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, członkowie dolnośląskiej Solidarności złożyli kwiaty pod pomnikiem-obeliskiem poświęconym “Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”, który znajduje się na Skwerze Obrońców Solidarności.
16 grudnia 1981 roku doszło do brutalnej pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach. Milicja otworzyła ogień do protestujących górników, w efekcie czego śmierć poniosło dziewięciu z nich, a wielu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
"Twoja Arka Solidarności Serce płynie dalej - wioząc nas coraz więcej..." - taki napis został umieszczony na tablicy upamiętniającej patrona "Solidarności", bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, która 15 grudnia 2024 roku została odsłonięta w elbląskiej katedrze pw. św. Mikołaja.
Piątek 13 grudnia okazał się szczęśliwym dniem dla Airbus Poland i blisko 700 pracowników zakładów na warszawskim Okęciu. Podpisano kontrakt na modernizację floty 16 samolotów transportowych C-295M CASA, należących do Wojska Polskiego. Wartość umowy wynosi 102,7 mln euro netto (ok. 540 mln zł brutto).