Mija 43. rocznica Świdnickich Spacerów. To rozpoczęte w 1982 roku zjawisko polegało na masowym wychodzeniu z domów w porze nadawania „Dziennika Telewizyjnego” w czasie stanu wojennego. Była to charakterystyczna dla Lubelszczyzny forma oporu społecznego.
Małopolska Solidarność informuje, że zmarł Leszek Kochan, pracownik krakowskiej Huty im. T. Sendzimira i zasłużony działacz NSZZ "Solidarność".
– Jeśli premier Donald Tusk jest faktycznie temu przeciwny, to wycofajmy się – jako Polska – z katastrofalnych zapisów dotyczących Zielonego Ładu – mówi w dziś opublikowanym w "Naszym Dzienniku" wywiadzie Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Rada Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność" apeluje do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o niezwłoczne podjęcie działań ochronnych wobec pracowników i funkcjonariuszy SCS w związku z wyciekiem ich danych osobowych.
– Nie można przekształcić przemysłu, który już został zlikwidowany, ale razem możemy zbudować odporną, zrównoważoną Europę z dobrymi miejscami pracy w przemyśle dla wszystkich. Tego właśnie chcemy i dlatego mobilizujemy się, by o to walczyć – apelują związkowcy.
"Scenariusz lansowany przez niektórych przedstawicieli resortu klimatu, którzy mówią o zastąpieniu «czarnych miejsc pracy» miejscami «zielonymi», jest całkowicie nierealny" – pisze w swoim najnowszym felietonie przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego Bogusław Hutek.
Porozumienie w sprawie podwyżek płac wynegocjował z władzami Szczecina związek zawodowy Solidarność.
1 lutego weszła w życie nowelizacja przewidująca ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Prezydent zdecydował jednak także wcześniej o skierowaniu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej po sugestiach płynących ze strony Solidarności o wątpliwościach dotyczących wprowadzenia trzeciej niedzieli pracującej w grudniu dla pracowników handlu.
Bartłomiej Mickiewicz był jednym z gości Doroty Gawryluk w programie "Lepsza Polska" na antenie Polsat News. Rozmawiano o emeryturach.
Michał Ossowski był gościem programu "Punkt Widzenia Jankowskiego" w telewizji Polsat News. Rozmawiano głównie o bieżących problemach na rynku pracy.
Dzisiaj już tylko interwencja Pana Premiera może uratować Rafako – napisali w liście otwartym do Donalda Tuska przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych oraz prezydent Raciborza i starosta powiatu raciborskiego. – Ufamy, że rząd wykaże się determinacją w Rafako podobną do tej, jak w przypadku Huty Częstochowa. Głęboko w to wierzymy, ale potrzebne są pilne decyzje – podkreślili sygnatariusze listu.
W środę 29 stycznia 2025 roku w bielskiej spółce Adler Polska podpisane zostało porozumienie kończące spór zbiorowy w tej firmie. Ponad 600 pracowników tej spółki z zakładów w Bielsku-Białej, Świdnicy i Gliwicach otrzyma podwyżki, a osoby zwalniane – wyższe odprawy.
30 stycznia w auli przy kościele oo. Bernardynów w Krakowie odbyło się opłatkowe spotkanie małopolskiej Solidarności. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu kolęd w wykonaniu zespołu regionalnego Wysocko Śleboda, który działa przy oddziale Związku Podhalan w Wysokiej.
– To, co stało się tutaj, wielkie protesty w Gorzowie w 1982 roku, ich przyczyną mógł być list odczytany przez śp. prałata Witolda Andrzejewskiego, że nie godzimy się na stan wojenny, i to mogło doprowadzić do tych protestów. Gorzów stanął na wysokości zadania i powiedział: NIE, będziemy walczyć o Solidarność. Wytrzymaliśmy do 1988 roku i te strajki pokazały, że nie ma wolności bez Solidarności – mówił Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, w Radiu Gorzów.
– Sąd uznał, że fakt istnienia wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przemawiał na niekorzyść obwinionego. Powinien on bowiem wykazać się czujnością przy podejmowaniu decyzji o prowadzeniu handlu, a nie utwierdzać się w przekonaniu, że handel może być prowadzony w zakazane ustawą dni – mówi Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach, w rozmowie z redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność” Michałem Ossowskim.
- Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą wdrożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi - mówił dziś podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego i delegatami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Żarnowskie przedsiębiorstwo Yagi zajmuje się produkcją części dla branży motoryzacyjnej, natomiast w głogowskim zakładzie E-Towers Famaba wytwarzane są konstrukcje stalowe.
Pracownicy jednostek samorządowych w powiecie chrzanowskim domagają się podwyżek wynagrodzeń. – Prestiż nam już nie wystarcza – stwierdził Roman Kumala, lider "S" w chrzanowskim starostwie.
Wniosek w sprawie nadania skwerowi nazwy NSZZ "Solidarność" złożył Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność" Oddział Inowrocław.