25 czerwca 2025 r. zakończyły się negocjacje płacowe w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., które przyniosły bardzo konkretne rezultaty. Zawarte porozumienie gwarantuje każdemu pracownikowi spółki dodatek do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie na pełen etat, obowiązujący od 1 lipca 2025 r. do czasu zakończenia prac nad systemem wartościowania stanowisk. Po ich zakończeniu kwota ta zostanie włączona do wynagrodzenia zasadniczego.
Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia postępowania zakupowego śmigłowców S-70 Black Hawk.
Zapaleniem zniczy przy kolumnie pamięci NSZZ „Solidarność” i uroczystą Mszą św. w kościele pw. Zwiastowania NMP rozpoczęły się wydarzenia upamiętniające 45. rocznicę pierwszych protestów robotniczych w filii WSK Świdnik w Tomaszowie Lubelskim.
''Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac nad Planem Restrukturyzacyjnym trwają rozmowy ze związkami zawodowymi w zakresie założonych w nim zwolnień grupowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwań związków i pracowników w zakresie ochrony miejsc pracy Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przedstawił alternatywne rozwiązanie. Jego akceptacja przez związki zawodowe może skutkować odstąpieniem od zwolnień przewidzianych w okresie do 30 czerwca 2026 roku'' – przekazał spółka w komunikacie.
''Rada Miejska w Mielcu, wyrażając głos wspólnoty lokalnej, z głębokim niepokojem przyjmuje informacje o unieważnieniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej postępowania dotyczącego zakupu śmigłowców wielozadaniowych wsparcia S-70i Black Hawk, produkowanych w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu'' – piszą mieleccy radni.
Na ulice Poznania w czerwcu 1956 roku wyszło około 100 tysięcy Polaków.
Region Mazowsze NSZZ "Solidarność" postanowił po raz drugi zorganizować rajd rowerowy "Warszawski Ślad". W trakcie wyprawy rowerowej, członkowie Związku odwiedzili miejsca związane z Solidarnością i zdobyli odznaki PTTK ustanowione wspólnie przez trzy instytucje: IPN, Region Mazowsze oraz PTTK. Pomysłodawcą Rajdu jest Ireneusz Smółka, wiceszef Regionu.
W wyniku protestów z Czerwca '76 roku w Płocku, 18 osób zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 2 do 5 lat.
Na dwie godziny stanęła w piątek 27 czerwca 2025 produkcja w Marelli Bielsko-Biała. Odbył się tam strajk ostrzegawczy, podczas którego pracownicy domagali się podwyżek płac. Strajkujący podeszli pod budynek dyrekcji zakładu, ale żaden z przedstawicieli pracodawcy nie wyszedł z nimi porozmawiać.
- Tak jak 10 lat temu walczyliśmy o to, by w Mielcu i w Świdniku były produkowane śmigłowce dla polskiej armii, tak i teraz nie zaprzestaniemy tych działań i zrobimy wszystko, by te szkodliwe decyzje podejmowane przez rząd Donalda Tuska zostały unieważnione - powiedział Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność" podczas konferencji prasowej dotyczącej unieważnienia postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk.
W Warszawie odbył się dzisiaj II Rajd rowerowy „Warszawski ślad” NSZZ „Solidarność”. Uczestnicy odwiedzili miejsca ważne dla warszawskiej „Solidarności”. Na koniec czekały dyplomy, symboliczne nagrody oraz wspólna integracja przy grillu.
Potrzebna jest szybka nowelizacja ustawy górniczej, aby rozpocząć redukcję kosztów w spółkach - ocenił w piątek przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej oraz przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "S" Bogusław Hutek. Nowela ma określić m.in. kształt osłon pracowników likwidowanych kopalń.
"Czy to będzie ostatnie Air Show, na którym mielecki Black Hawk będzie prezentowany jako symbol nowoczesności i siły polskiego przemysłu zbrojeniowego? W cieniu unieważnionego postępowania pojawia się pytanie o przyszłość tych maszyn – i całej fabryki w Mielcu" - pisze Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL Mielec.
W czwartek 28 czerwca 1956 roku o godz. 6.30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji.
400 osób straci pracę w wyniku zwolnień grupowych zapowiedzianych przez Makro Polska. Do końca września sieć zamierza zamknąć 4 hurtownie: w Rybniku, Słupsku, Toruniu i Zabrzu.
W lipcu miną dwa ważne terminy, o których powinni pamiętać przedstawiciele organizacji związkowych. Niedopełnienie obowiązków o czasie może skutkować kwestionowaniem legalności działania organizacji związkowej przez pracodawcę.
"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce" - przekazali przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.
- Wyborcza sp. z o.o., spółka zależna od Agora, planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które objąć mają do 49 pracowników, zatrudnionych w obszarze druku i wsparcia operacyjnego druku i dystrybucji - poinformowała spółka w komunikacie.
Dziś podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz obrony godności, praw i interesów pracowniczych w ramach ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ''Solidarność'' oraz za aktywność społeczną.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zorganizowała dziś w Warszawie konferencję informacyjną na temat działań MEN i pani minister Barbary Nowackiej w mijającym roku szkolnym.