Kontynentalne zgromadzenie synodalne obradujące w Pradze przyjęło projekt dokumentu końcowego. Nie zostanie on jednak na razie opublikowany.
Na sierpień 2023 roku zaplanowane są kolejne Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie młodych katolików z całego świata. Wydarzenie odbywać się będzie w stolicy Portugalii. Organizatorzy poinformowali o setkach tysięcy osób, które już zapisały się na udział w ŚDM.
Szeroki oddźwięk, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także np. w Afryce, wywołała niedawna wypowiedź biskupa San Diego kard. Roberta McElroya nt. stosunku Kościoła do homoseksualizmu.
- Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.
W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.
W kalendarzu liturgicznym 8 lutego przypada wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie papież podsumował swoją afrykańską pielgrzymkę. Franciszek zwrócił się także do pielgrzymów z Polski przypominając im o zbliżającym się Światowym Dniu Chorego.
- Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.
Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej postanowili o przejściu na kalendarz gregoriański w obchodzeniu świąt stałych z dniem 1 września 2023 r.
Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystąpił w apelem o włączenie do modlitwy wiernych intencji za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, prosi także, by pamiętać o nich w codziennej prywatnej modlitwie.
Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.
Według Szwajcarskiej Policji Federalnej, obecny patriarcha moskiewski Cyryl I pracował w Genewie w czasie zimnej wojny jako agent rosyjskich służb specjalnych Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Akta dotyczące "monsignora Cyryla" znajdują się w Archiwum Federalnym w Bernie, donosi szwajcarski dziennik "Sonntags Zeitung" w Zurychu. Potwierdza to, że Cyryl I należał do KGB.
Podczas rozmowy z rosyjskim korespondentem, szef watykańskiej dyplomacji powiedział, że w chwili obecnej nie ma możliwości spotkania papieża z moskiewskim patriarchą.
„Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg” - św. Jan Paweł II.
„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie. W Eucharystii wzięło udział ponad 100 tys. wiernych.
Chrześcijanie solą ziemi. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - o. Mieczysław Łusiak SJ.
Najwięcej zawdzięczam – ja wiem, że to brzmi banalnie – mojej Mamie – mówił Szewach Weiss zapytany o osoby, które wywarły wpływ na jego myślenie i postrzeganie świata. Poniżej publikujemy jego wypowiedź z 2012 roku zamieszczoną w dwumiesięczniku „Bunt Młodych Duchem”. Szewach Weiss zmarł 3 lutego. Miał 87 lat.
"W okresie Waszej Patriarszej służby Rosyjska Cerkiew Prawosławna, dzięki trudom Waszej Świątobliwości, lśniła duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych" - napisał metropolita Sawa do Cyryla I z okazji 14. rocznicy jego intronizacji. List wzbudził wśród wiernych liczne kontrowersje.
Do bycia wielkodusznymi Pasterzami i świadkami, prorokami bliskości, którzy towarzyszą ludziom, orędownikami z podniesionymi rękami zachęcił Ojciec Święty duchowieństwo Sudanu Południowego. W katedrze św. Teresy w Dżubie Franciszek spotkał się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. W spotkaniu Wzięło udział ok. 5 tys. wiernych, tysiąc wewnątrz katedry, pozostali na zewnątrz.