Od piątku papież przebywa z pielgrzymką na Węgrzech. Franciszek spotkał się już m.in. z węgierskim duchowieństwem, grekokatolikami, dziećmi i młodzieżą oraz ubogimi i uchodźcami. Do niecodziennego spotkania doszło dziś w Budapeszcie, gdzie papież przeprowadził dłuższą rozmowę z metropolitą Hilarionem.
- Postawa duchowieństwa polskiego w czasach II wojny światowej, wierność i niezłomność w czasach prześladowań aż po dosłowną męczeńską ofiarę z ich kapłańskiego życia, wyrastały niewątpliwie z ducha odważnej i ofiarnej służby Bogu i braciom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dziś przypada rocznica wydarzeń związanych z obroną krzyża, które przeszły do historii pod nazwą wypadków nowohuckich 1960 roku.
Dziś, 27 kwietnia, przypada 9. rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II, który urząd biskupa Rzymu pełnił w latach 1978–2005. Był to jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii papiestwa. Kanonizacja miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
Około pół godziny trwała audiencja prywatna, której Ojciec Święty udzielił premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Kardynał Anders Arborelius, w rozmowie z niemieckim medium, zwrócił uwagę na to, że postulaty niemieckiej drogi synodalnej mogą okazać się mało ważne dla ogółu katolików na świecie.
„Głodnych nakarmić, nagich przyodziać. Na ulicach Aleppo dzieje się Ewangelia” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z Syrii docierają nagrania i zdjęcia pokazujące, jak wsparcie sfinansowane przez Polskę trafia do ofiar trzęsienia ziemi. „Dziękujemy za Waszą bezgraniczną miłość” – mówi na jednym z filmów Alissar z Aleppo.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, papież skupił się na roli mnichów i mniszek w realizacji misji Kościoła. Franciszek przypomniał także o zbliżającym się Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i apeluje do Polaków.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I podjął temat wojny na Ukrainie. Duchowny nazwał Rosjan, którzy nie służą swojemu krajowi, „wrogami wewnętrznymi” i określił patriotyzm jako „największą cnotę” – podała agencja prasowa RIA.
Franciszek przybędzie na Węgry z oficjalną wizytą apostolską w dniach 28-30 kwietnia. Jej hasłem są słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Będzie to 41. podróż zagraniczna Franciszka w jego dziesięcioletnim pontyfikacie, a także drugi pobyt w Budapeszcie. 12 września 2021 roku odwiedził na kilka godzin stolicę Węgier i odprawił tam Mszę św. na zakończenie trwającego tydzień 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Od czasu pierwszej wizyty w Budapeszcie papież wielokrotnie powtarzał, że chce ponownie odwiedzić Węgry.
“Społeczeństwo nie poparło nagonki wobec papieża. Atak na niego nie zmienił, a nawet utwierdził przekonanie większości Polaków o jego świętości” - mówi kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z red. Marcinem Makowskim dla catolico.pl, serwisu analitycznego Stacji7.
Specjalne egzemplarze Biblii Króla Jakuba – angielskiego tłumaczenia Pisma Świętego z XVII wieku – wydrukowano z okazji koronacji króla Karola III. Odbędzie się ona 6 maja w opactwie Westminsterskim w Londynie. Trzymając dłoń na egzemplarzu Biblii monarcha złoży swą przysięgę koronacyjną.
Biskup leżącego w środkowym Sudanie miasta Al-Ubajjid i część duchowieństwa tej sudańskiej diecezji są „bezpieczni” po tym, jak rakiety uderzyły także w katedrę Maryi Królowej Afryki. Poinformowała o tym Konferencja Katolickich Biskupów Sudanu (SCBC).
Kiedy światowi aktorzy polityczni proszą papieża o mediację w konfliktach, to dlatego, że świadomie lub nieświadomie uznają jego rolę jako "budowniczego mostów" i rozjemcy. Podkreślił to 24 kwietnia sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher podczas konferencji "Dyplomacja i Ewangelia" odbywającej się w Liechtensteinie. Odnosząc się do zakończenia wojny na Ukrainie, powiedział, że „nawet jeśli nie będzie to koniec wyobrażony przez prezydenta Zełenskiego czy prezydenta Putina” to koniec ów nastąpi.
Papież Franciszek po raz kolejny stanął w obronie pamięci św. Jana Pawła II. Tym razem stało się to w rozmowie z argentyńskim medium.
23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha. W tym roku, ze względu na to, że 23 wypadał w niedzielę, uroczystość przeniesiono na 24 kwietnia. Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Patronuje również archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i diecezji elbląskiej. Św. Wojciech wzorem swoich wielkich poprzedników św. Cyryla i św. Metodego łączył duchowe tradycje różnych kultur. Jego misja miała charakter pokojowy i odbywała się bez jakiejkolwiek przemocy, w odróżnieniu od przyjętych wówczas obyczajów związanych z nawracaniem pogan. Jan Paweł II nazywał go „patronem odbudowy jedności europejskiej”.
„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” - św. Hieronim ze Strydonu.
By na nowo zobaczyć jak cennym skarbem jest Biblia, do cierpliwego i z miłością jej czytania zachęcał na Jasnej Górze ks. Marcin Zieliński. Wiceprzewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II przekonywał, że każda karta Pisma św. prowadzi do Chrystusa. Niedziela Narodowego Czytania Pisma Świętego rozpoczęła Tydzień Biblijny Fragment Ewangelii św. Jana czytali przedstawiciele braci kleryków Zakonu Paulinów i 10. Pielgrzymki Karawaningowej.
Pielgrzymki piesze, rowerowe, autokarowe przybyły w sobotę 22 kwietnia br. do Świętego Gaju, by uczcić św. Wojciecha w sanktuarium jego męczeńskiej śmierci. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. W uroczystościach uczestniczyli: wojewoda warmińsko-mazurski, starosta elbląski, burmistrz Dzierzgonia, wójt gminy Rychliki, przedstawiciele służb mundurowych, a także Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.
Uczniowie w drodze do Emaus. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, kazanie - o. Wojciech Garbat OP.