Książka o rodzinie Ulmów otrzymała prestiżową nagrodę dziennikarzy Wiadomości
Książka o rodzinie Ulmów otrzymała prestiżową nagrodę dziennikarzy

„Uccisero anche i bambini” - „Zabili nawet dzieci” to książka o rodzinie Ulmów napisana przez watykanistkę „Ansy” Manuelę Tulli i kierownika redakcji polskiej mediów watykańskich ks. Pawła Rytel-Andrianika, która otrzymała prestiżową nagrodę dziennikarzy włoskich im. kard. Michele Giordano. Uroczystość odbyła się 21 września w Neapolu.

O Kościele w Belgii. Jutro zaczyna się niezwykła podróż papieża Franciszka Wiadomości
O Kościele w Belgii. Jutro zaczyna się niezwykła podróż papieża Franciszka

W dniach 26-29 września br. Franciszek złoży apostolską wizytę w Belgii. Jej hasłem są słowa „En route avec Espérance” – „W drodze z nadzieją”. Papież przyjeżdża z okazji 600-lecia katolickich uniwersytetów w flamandzkim Louvain i francuskojęzycznym Louvain-la-Neuve. Jest to 46. podróż zagraniczna papieża Bergoglio. Kraj ten dwukrotnie odwiedził Jan Paweł II w 1985 r. i 1995 r.

Ks. Mazurkiewicz: Naród nie może być zakładnikiem prywatnych emocji polityków Wiadomości
Ks. Mazurkiewicz: Naród nie może być zakładnikiem prywatnych emocji polityków

- Dziś zanika pojęcie dobra wspólnego, które ustępuje miejsca partykularnemu dobru partyjnemu – mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w wykładzie inauguracyjnym na 8. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie 20 września br. Dodał, że problemem jest też wzajemna nienawiść, która uniemożliwia dialog i w konsekwencji przemienia społeczeństwo we „wrogie sobie i nienawistne plemiona”. A motorem budowania tych podziałów są emocje polityków i przeciwstawne interesy partyjne.

[wywiad] Kard. Parolin o jutrzejszej papieskiej podróży: Iskra, która wyzwoli potencjał dobra Wiadomości
[wywiad] Kard. Parolin o jutrzejszej papieskiej podróży: Iskra, która wyzwoli potencjał dobra

Wizyta, która przyniesie światło odwagi i nadziei Europie, „bardzo potrzebującej ponownego odkrycia własnych korzeni”– takie nadzieje wyraził watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin w związku z podróżą apostolską Papieża Franciszka do Luksemburga i Belgii.

Franciszek: Z diabłem się nie dyskutuje Wiadomości
Franciszek: Z diabłem się nie dyskutuje

O tym, że nowoczesne technologie, oprócz swych zalet, mogą też sprzyjać działaniu złego ducha, a także o przesądności jako „nieświadomym dialogowaniu z diabłem”, które nigdy nie powinno mieć miejsca, mówił Ojciec Święty podczas środowej audiencji ogólnej. Skrytykował współczesne negowanie istnienia demona, ale też przypomniał, że został on ostatecznie pokonany przez Chrystusa i, że dzięki czujności i Bożej pomocy także człowiek może przezwyciężać jego pokusy.

Łódź ma dwóch nowych biskupów Wiadomości
Łódź ma dwóch nowych biskupów

O. Piotr Tomasz Kleszcz OFMConv., dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi, oraz ks. Zbigniew Daniel Wołkowicz, dotychczasowy moderator roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej, zostali mianowani biskupami pomocniczymi archidiecezji łódzkiej – ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ujawniono hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 roku Wiadomości
Ujawniono hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 roku

Dziś ogłoszono w Watykanie hasło Światowych Dni Młodzieży w Seulu 2027 oraz oficjalne logo. Zaprezentowane podczas konferencji prasowej logo ŚDM jest ścisłym nawiązaniem do hasła. Odzwierciedla motyw przewodni spotkania w stolicy Korei Południowej i będzie wykorzystywane w oficjalnych dokumentach, zdjęciach i wydarzeniach związanych z przeżywaniem drogi na ŚDM w Seulu w 2027 roku.

Wiadomości
Wizyta na rubieżach wiary. Franciszek jedzie do Luksemburga

Franciszek 26 września br. będzie przebywał z wizytą apostolską w Wielkim Księstwie Luksemburga. Jej hasłem są słowa: „Pour servir” („Aby służyć”), mówiące o Chrystusie, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć”. W bogatym i najmniejszym państwie Unii Europejskiej, którego chrześcijańskie korzenie sięgają VI wieku, papież spędzi dziewięć godzin i poruszy m.in. kwestie pokoju, migracji, kultury, edukacji i sekularyzacji. Będzie to 46. podróż zagraniczna Franciszka, w ramach której odwiedzi jeszcze Belgię. W Luksemburgu był w 1985 roku Jan Paweł II.

Arcybiskup Luksemburga: Jesteśmy peryferiami Kościoła, ubodzy duchowo Wiadomości
Arcybiskup Luksemburga: Jesteśmy peryferiami Kościoła, ubodzy duchowo

O duchowym ubóstwie mieszkańców Luksemburga mówił kard. Jean Claude Hollerich na dwa dni przed planowaną 46. podróżą apostolską do Belgii i Luksemburga.

Kard. Ryś do parlamentarzystów: Nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, trzeba je czynić Wiadomości
Kard. Ryś do parlamentarzystów: Nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, trzeba je czynić

- Nie wystarczy słuchać Słowa Bożego, trzeba je jeszcze czynić. Słuchanie czyni nas mądrymi, ale w czynie okazuje się, że jesteśmy kochający - powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy sejmowej. Eucharystia koncelebrowana m.in. przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i bp. Jacka Grzybowskiego zgromadziła parlamentarzystów i uczestników konferencji „Wolność sumienia i wyznania w państwie demokratycznym”, która odbędzie się we wtorek w Senacie.

Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej Wiadomości
Kardynał Parolin w ONZ: Płeć jest oparta na tożsamości biologicznej

Sekretarz Stanu przemawiał podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Kardynał wskazał na dialog, eliminację ubóstwa i regulację sztucznej inteligencji jako kroki do budowania przyszłości. Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.

Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć Wiadomości
Zdrowie psychiczne jako przesłanka dopuszczalności aborcji. Ekspert: Może prowadzić do licznych nadużyć

"Zagrożenie zdrowia psychicznego jako przesłanka do dokonania aborcji powinno być traktowane szczególnie ostrożnie z obawy, że odmienne podejście może prowadzić do licznych nadużyć", pisze w swej analizie prawnik Szymon Gajda.

Nie ugiął się i nie załamał. Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka Wiadomości
"Nie ugiął się i nie załamał". Abp Gądecki o szansach na beatyfikację abp. Antoniego Baraniaka

Wiele przesłanek wskazuje na to, że w okresie jego uwięzienia decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce - wskazał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas konferencji popularnonaukowej "Arcybiskup Antoni Baraniak - leszczyńskie spotkania", która odbyła się w poniedziałek 23 września w Leszczyńskiej Galerii Książki w Lesznie. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił także o szansach na beatyfikację abp. Baraniaka.

Franciszek chory. Stolica Apostolska odwołała papieskie audiencje Wiadomości
Franciszek chory. Stolica Apostolska odwołała papieskie audiencje

Stolica Apostolska przekazała dziś informacje o odwołaniu papieskich audiencji oraz aktualnym stanie papieża Franciszka.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg, który tuli tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Bóg, który tuli

„Panie, moje serce się nie pyszni i oczy moje nie są wyniosłe.  Nie gonię za tym, co wielkie, albo co przerasta moje siły. Przeciwnie: wprowadziłem ład i spokój do mojej duszy. Jak niemowlę u swej matki, jak niemowlę - tak we mnie jest moja dusza” (Ps 131 1-2).

Rola dzieci w świecie żydowskim - niedoceniany wymiar judaizmu [video] wideo
Rola dzieci w świecie żydowskim - niedoceniany wymiar judaizmu [video]

Dzieci nie były ignorowane lub bezsilne, nieistotne lub bezwartościowe. W tradycji żydowskiej dzieci są dla nas Bożym darem - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 22 września.

Mimo utrudnień i prób blokady ulicami niemieckich miast przeszły „Marsze dla Życia” Wiadomości
Mimo utrudnień i prób blokady ulicami niemieckich miast przeszły „Marsze dla Życia”

Pomimo oszczerstw, antydemokratycznych prób blokady, pomimo lękliwej powściągliwości niektórych komitetów i gróźb przemocy ponad 8 000 osób wzięło udział w sobotę, 21 września w „Marszu dla Życia” w Berlinie i Kolonii. To nieco więcej niż w minionym roku.

Papież: Prawdziwa władza nie polega na panowaniu najsilniejszych, ale na trosce o najsłabszych Wiadomości
Papież: Prawdziwa władza nie polega na panowaniu najsilniejszych, ale na trosce o najsłabszych

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” papież odniósł się do dzisiejszej Ewangelii. Szczególną uwagę poświęcił Franciszek kwestii władzy fałszywej i prawdziwej, która powiązana jest z troską.

Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich». Komentarz - o. Mateusz Paluch OP.

Dziś dzień zbiórki na powodzian. Przewodniczący KEP: Apeluję do wszystkich o hojność, o wsparcie, o pomoc wideo
Dziś dzień zbiórki na powodzian. Przewodniczący KEP: Apeluję do wszystkich o hojność, o wsparcie, o pomoc

Dziś we wszystkich kościołach w Polsce odbywa się zbiórka na rzecz osób poszkodowanych w przetaczających się przez Polskę i Europę powodziach. W wyniku kataklizmu powodziowego rzesze ludzi zostały pozbawione dorobku życia, łącznie z pozostaniem bez dachu nad głową. Kościół w Polsce apeluje do wiernych z całego kraju o udzielenie wsparcia materialnego dla powodzian.

Emerytury
Stażowe