„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Akademicka dyskusja o islamie staje się coraz trudniejsza. Wszelka krytyka historyczna czy nawet filologiczna jest dziś odbierana za przejaw islamofobii – ostrzega prof. Rémi Brague, filozof religii i laureat Nagrody Ratzingera. Podkreśla on, że termin islamofobia pełni dziś funkcję swoistego stracha na wróble czy zasłony dymnej, która ma uniemożliwić jasne spojrzenie na rzeczywistość.
W dniach 23-26 czerwca na zaproszenie abp. Grzegorza Rysia, do Łodzi przyjechał kard. Blase Cupich, delegat Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych, by rozpoznać zakres pomocy świadczonej imigrantom z Ukrainy.
Do prawdziwego spotkania z Chrystusem i odkrycia Go w tabernakulum doprowadziła mnie żona. Zrozumiałem wtedy, że odkryłem Prawdę, której od dawna szukałem - tak o swym nawróceniu i konwersji na katolicyzm mówi niemiecki mistrz kickboxingu, Gordon Haupt. Jednocześnie wyraża on zaniepokojenie kształtem jaki w jego ojczyźnie przybiera obecnie droga synodalna.
60 Okien Życia, 20 Domów Samotnej Matki, gdzie przebywa obecnie 130 kobiet z dziećmi, prowadzi Caritas Polska. 1400 matek i 2600 dzieci przez 30 lat istnienia było w sumie w Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi. Ponadto 700 tys. pieluch i 40 tys. paczek chusteczek dla dzieci przekazała w minionym roku Fundacja Małych Stópek. O licznych i różnorodnych formach pomocy w Polsce dla kobiet w ciąży mówili goście debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Spotkanie odbyło się 22 czerwca w Warszawie.
Zawsze miałem przeczucie, że moje powołanie jest związane z męczeństwem polskich męczenników z Pariacoto - to niespodziewane wyznanie padło wczoraj z ust kard. Gambettiego. Dziś jest papieskim wikariuszem dla Państwa Watykańskiego. Przed 32 laty, kiedy polscy franciszkanie oddali życie za wiarę w dalekim Peru, on we Włoszech rozpoczynał życie zakonne. Jego świadectwo to jeden z wielu głosów, które wczoraj wieczorem przypomniały w Bazylice XII Apostołów o niesłabnącym oddziaływaniu męczenników z Pariacoto.
W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie od 19 do 22 czerwca odbyło się Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy. Otwierając zjazd o. Kazimierz Szymczycha SVD w słowie powitania wyraził wielką radość i wdzięczność tym wszystkim misjonarkom i misjonarzom, którzy będąc na urlopie w Polsce, postanowili cząstkę swego czasu spędzić na wspólnej modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego oraz dzieleniu się doświadczeniami z innymi.
W dniu dzisiejszym uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczynają ponad dwumiesięczne wakacje. Abp Stanisław Gądecki zwrócił się z tej okazji do uczniów, rodziców i nauczycieli z podziękowaniami i życzeniami.
Zebranie Naczelnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, odbywające się w dniach 21-27 czerwca w Genewie, rozpoczęło obchody 75-lecia istnienia tej największej ekumenicznej organizacji, zrzeszającej obecnie 352 Kościoły i wspólnoty kościelne protestanckie, anglikańskie, prawosławne i starokatolickie w ponad 110 krajach. Reprezentują one około 580 milionów chrześcijan na całym świecie.
Papież Franciszek wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów o heroiczności cnót dwudziestu pięciu osób, wśród nich jest Lucia dos Santos, czyli s. Łucja od Jezusa i Niepokalanego Serca, wizjonerka z Fatimy.
W ciągu ostatnich dwóch lat wolność religijna została naruszona w 61 krajach na całym świecie. Prawie 4,9 miliarda ludzi, a zatem ponad 62 procent światowej populacji, żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej” – wynika z raportu "Wolność religijna na świecie 2023” (Religious Freedom Worldwide 2023) Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) Został on zaprezentowany dzisiaj w Berlinie.
Papież Franciszek wyraził zgodę na ogłoszenie dekretów o heroiczności cnót dwudziestu pięciu osób, wśród nich jest Lucia dos Santos, czyli s. Łucja od Jezusa i Niepokalanego Serca, wizjonerka z Fatimy.
Długo trwały domniemania odnoście dalszego losu sekretarza Benedykta XVI abp. Georga Gänsweina. Niedawno świat obiegły wiadomości, że hierarcha wraca do rodzimej diecezji. Dziś niemiecka prasa podaje kolejne szczegóły.
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas publicznego spotkania w Udine mówił na temat wojny toczącej się na Ukrainie.
Mężczyźni często nie chcą opowiadać o trudnościach, zmaganiach wewnętrznych, żeby nie wyjść na słabych. Nie chcą też pokazywać, że borykają się z depresją lub innymi trudnościami natury psychicznej czy emocjonalnej – powiedział ks. Tomasz Trzaska. W rozmowie z KAI ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i członek platformy pomocowo-edukacyjnej „Życie warte jest rozmowy” opowiedział m.in. o zjawisku samobójstw wśród mężczyzn, w tym księży, a także zaprosił do wzięcia udziału w webinarach poświęconych pomocy osobom w kryzysie samobójczym oraz rodzinom pogrążonym w żałobie po stracie samobójczej.
Płonie kościół pw. św. Floriana w Sosnowcu. Pożar wybuchnąć miał około godziny 14.00. Na miejscu pracują jednostki Straży Pożarnej.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało dziś o nominacji papieskiej na nowego Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej Biurze Narodów Zjednoczonych, WTO i IOM.
W Poznaniu wybuchł spór o procesję Bożego Ciała, gdy "kilkoro rodziców" dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół nr 8 wyraziło oburzenie z powodu tego, że na terenie należącym do szkoły ustawione były dwa ołtarze procesji. Do sprawy włączył się prezydent Jacek Jaśkowiak.
Abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymi Jana Pawła II do Poznania. W Eucharystii uczestniczyli bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy poznański, bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej, siostry zakonne i poznaniacy.
„Najbardziej zdumiewającą rzeczą w tym wszechświecie jest to, że istnieją żywe istoty, takie jak my, które są w stanie patrzeć na niego z podziwem i kwestionować go – napisał papież w swoim przesłaniu do uczestników Letniej Szkoły Astrofizyki Obserwatorium Watykańskiego.