W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie. Co więcej, mocno trzymają się swej wiary, modlą się, bo wiedzą, że tylko w ten sposób mogą przetrwać piekło komunistycznego reżimu – opowiada Radiu Watykańskiemu ks. Philippe Blot, francuski misjonarz, który od 34 lat pracuje w Korei Południowej. Przypomina zarazem, że chrześcijanie są z największą surowością karani przez komunistów. Świadectwo ich wiary jest więc naprawdę doniosłe, porównywalne do heroizmu pierwszych chrześcijan.
- W debacie o wolnej od pracy Wigilii powinno się uwzględniać różnorodność naszego społeczeństwa, a uczynienie tego dnia wolnym kosztem 6 stycznia niesie ze sobą ryzyko marginalizowania potrzeb mniejszości wyznaniowych. Święto Objawienia Pańskiego jest dniem szczególnym nie tylko dla katolików, ale też dla wiernych Kościołów wschodnich - argumentowała pochodząca z Podlasia posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś (Koalicja Obywatelska) podczas dyskusji nad projektem ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. W obronie Wigilii stanęli też posłowie PiS i z Lewicy. Zdaniem innych posłów KO, projekt ten jest "pisany na kolanie" i może przynieść zbyt duże straty dla gospodarki.
W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbędą się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.
Jak sama przyznaje, była kanclerz Niemiec Angela Merkel również czerpała siłę ze swojej wiary w sprawowanie urzędu politycznego. „Wierzę, że Bóg istnieje, nawet jeśli często nie mogę go pojąć ani poczuć bezpośrednio” - napisała Merkel w swoich wspomnieniach ”Wolność. Wspomnienia 1954-2021”, opublikowanych we wtorek.
W Watykanie utworzono nową grupę roboczą ds. fałszywego mistycyzmu i nadużyć duchowych. W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych. Ustanawia ją dokument podpisany przez kard. Victora Fernándeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary.
Dokument końcowy jest częścią zwyczajnego Magisterium Następcy św. Piotra – napisał Ojciec Święty w nocie na temat Dokumentu Końcowego Synodu. Dodał, iż zawiera on wskazania, które – w świetle jego podstawowych założeń – już teraz mogą być przyjęte w Kościołach lokalnych oraz w grupach Kościołów, uwzględniając różnorodne konteksty.
Często ograniczenia i dyktaty szczególnie mocno obciążają kobiety, zmuszając je do zajmowania pozycji podrzędnych. I to jest bardzo złe – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji dla Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
"Zamykam oczy, na nic już nie patrzę, tylko się rzucam w tę przepaść Pana Boga, w przepaść Jego miłości nieskończonego miłosierdzia", pisała bł. Maria Franciszka Siedliska w swoich notatkach duchowych. Te słowa doskonale oddają jej życie – pełne zawierzenia Bogu i bezgranicznej troski o innych. Wspomnienie bł. Marii obchodzone jest 21 listopada poza Polską, a w Polsce – 25 listopada.
"A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela" (J 24, 21).
- Mamy iść do wszystkich parafii z zachętą tworzenia małych grup apostołów miłości i miłosierdzia zrzeszonych w odziały Akcji Katolickiej, KSM i innych grup apostolskich i zdobywać robotników dla budowania zrębów Królestwa Chrystusowego w świecie. Te małe grupy będą odgrywać rolę zakwasu, który będzie przenikał do wszystkich braci i sióstr w Kościele i na zewnątrz Kościoła, w świecie ludzi dobrej woli – mówił bp Jan Glapiak w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W poznańskiej katedrze biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzimy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która przypada w tym roku w 24 listopada. Sensem tego święta odnowa świata w Chrystusie, zgodnie z łacińskim hasłem "Instaurare omnia in Christo!". Chodzi też o zrozumienie królewskiej misji Jezusa, która wyraża się w służbie oraz w ofierze za innych. Jednocześnie w uroczystość Chrystusa Króla obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży we wszystkich katolickich diecezjach świata.
Nie lękajcie się oskarżeń, nie szukajcie na siłę uznania, bądźcie dla wszystkich świadkami prawdy – powiedział Franciszek do młodych. Papież przewodniczył w bazylice watykańskiej Eucharystii w uroczystość Chrystusa Króla, z którą związany jest obchodzony w Kościołach lokalnych XXXIX Światowy Dzień Młodzieży.
«Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.
Warto być katolikiem, ponieważ to, czego naucza wiara jest prawdą, a prawda nas wyzwala – uważa bp Erik Varden przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich. Podkreśla on, że ponowne odkrycie prawdziwego sensu wolności ma zasadnicze znaczenie w naszych czasach, kiedy pojęcie to często jest instrumentalizowane i pozbawiane swego fundamentu w prawdzie. Pokrzepia mnie - mówi - szczerość wielu młodych ludzi, których ewidentne słabości naszego świata popychają do poszukiwania trwałych współrzędnych.
Odpowiadając na zaproszenie władz cywilnych i kościelnych kraju papież uda się z podróżą apostolską do Ajaccio 15 grudnia z okazji zakończenie kongresu „Pobożność ludowa w regionie Morza Śródziemnego” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W bazylice Sagrada Família w Barcelonie odbyła się beatyfikacja dwóch męczenników wojny domowej - ks. Gaietà Clausellasa i świeckiego, ojca rodziny Antoniego Torta. Przewodniczący liturgii kard. Marcello Semeraro podkreślił, że nowi błogosławieni pokazują jak „iść za Chrystusem drogą, którą On nam wyznacza, a nie tą, którą sami wytyczamy”. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Katalonii w 1936, gdy w Hiszpanii szalała wojna domowa, której ostrze w wielkim stopniu było wymierzone w Kościół katolicki.
Abp Adrian Galbas sprawował wieczorem Mszę św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach, podczas której ustanowił nowych animatorów parafialnych wspólnot ministranckich. – Można być przy ołtarzu, ale jak nie mam kontaktu ze Słowem, to wszystko będzie pozorne – apelował w homilii administrator archidiecezji katowickiej. Wydarzenie wpisało się w obchody wspomnienia patrona ministrantów – św. Tarsycjusza.
Ponad stu ekspertów, naukowców, zakonników, zakonnic i świeckich z różnych krajów świata wzięło udział w Międzynarodowym Kongresie „Sub Regula Augustini. Recepcja postaci i doktryny św. Augustyna w życiu zakonnym na przestrzeni dziejów” w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.
Według najnowszego raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), na całym świecie nasiliły się prześladowania chrześcijan. Katolicka organizacja pomocowa poinformowała w piątek w Monachium, że przemoc, dyskryminacja i inne naruszenia praw człowieka nasiliły się w wielu krajach.
Laureat Literackiej Nagrody Nobla 2023 Jon Fosse odnalazł katolicyzm w swoim procesie pisania. - Coś do mnie dotarło i nie wiedziałem, skąd się to wzięło. Mój umysł otworzył się na to, co w kontekście katolickim nazywa się rzeczami niewidzialnymi - powiedział Fosse, opisując swoje “duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla kwartalnika wiedeńskiej gazety kościelnej “Der Sonntag”.