O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów Wiadomości
O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów

O. Timothy Radcliffe wskazał na znaczenie zbliżającego się zgromadzenia synodalnego w Watykanie dla autorytetu Kościoła. Były generał zakonu dominikanów prowadzi rekolekcje przed Synodem Biskupów na temat synodalności, który papież Franciszek zainauguruje jutro w Rzymie. W swoich uwagach dominikanin podkreślił równy autorytet wszystkich uczestniczących mężczyzn i kobiet. Po raz pierwszy niekonsekrowani katolicy również będą mieli prawo głosu na Synodzie.

Dziekan Teologii KUL: Papież nie aprobuje tworzenia formuły błogosławienia par jednopłciowych Wiadomości
Dziekan Teologii KUL: Papież nie aprobuje tworzenia formuły błogosławienia par jednopłciowych

Zalecam całościowe i pogłębione czytanie papieskiej wypowiedzi. W mojej ocenie żadną miarą nie stanowi ona aprobaty dla wytworzenia formuły błogosławienia par niesakramentalnych, w tym homoseksualnych, jako kościelnego rytu podobnego do liturgicznego błogosławieństwa małżeństw – podkreśla ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Jutro rozpoczyna się sesja zgromadzenia Synodu Biskupów. Jaki jest cel procesu synodalnego? Wiadomości
Jutro rozpoczyna się sesja zgromadzenia Synodu Biskupów. Jaki jest cel procesu synodalnego?

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

Watykan: Trwają rekolekcje dla uczestników Synodu Biskupów Wiadomości
Watykan: Trwają rekolekcje dla uczestników Synodu Biskupów

Uczestnicy zbliżającego się XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczęli 1 października rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Sacforano. Bierze w nich udział ponad 350 osób - biskupi, księża i świeccy. Rekolekcje trwają do 3 października. Medytacje prowadzone są przez matkę Ignazię Angelini i ojca Timothy'ego Radcliffe'a OP.

Abp Galbas: Ktoś niezdolny do złożenia siebie w ofierze nie powinien być księdzem Wiadomości
Abp Galbas: Ktoś niezdolny do złożenia siebie w ofierze nie powinien być księdzem

Ktoś, kto nie jest zdolny do złożenia siebie w ofierze, nie powinien być księdzem ‒ powiedział abp Adrian Galbas do kleryków śląskiego seminarium. W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym alumni rozpoczęli kolejny rok formacji. W trakcie Mszy św. siedmiu z nich wyraziło swoją chęć dołączenia do grona kandydatów do święceń.

Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów Wiadomości
Papież odpowiada na Dubia pięciu kardynałów

Kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili papieżowi pięć pytań z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego.

Watykan: Papież otwiera się na kwestię błogosławieństwa dla par osób tej samej płci z ostatniej chwili
Watykan: Papież otwiera się na kwestię błogosławieństwa dla par osób tej samej płci

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wiara w teorii, wiara w praktyce tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Wiara w teorii, wiara w praktyce

„Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie. (…) Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo” (Jk 1, 22.25).

15. rocznica cudu eucharystycznego w Sokółce. Abp Guzdek: Szczególne napięcie dotyczy wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii Wiadomości
15. rocznica cudu eucharystycznego w Sokółce. Abp Guzdek: Szczególne napięcie dotyczy wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii

"W 15. rocznicę niezwykłego wydarzenia eucharystycznego w Sokółce gromadzimy się wokół ołtarza, aby jeszcze raz wybrzmiało pytanie z dzisiejszej Ewangelii: «Co myślicie?». Jakie jest wasze podejście do jednej z najważniejszych prawd wiary? Czy potraficie przez proste gesty potwierdzić wiarę i szacunek dla Boga ukrytego pod postaciami chleba i wina?” – mówił abp Józef Guzdek podczas Archidiecezjalnego Dnia Eucharystii w Sokółce – miejscu wydarzenia eucharystycznego z 2008 roku.

Franciszek: Różnica między grzesznikiem a człowiekiem zdemoralizowanym Wiadomości
Franciszek: Różnica między grzesznikiem a człowiekiem zdemoralizowanym

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

[wywiad] Rzecznik KEP rozmawia z kard. Rysiem: Pragnę iść za tym, jak nas Duch prowadzi w Kościele Wiadomości
[wywiad] Rzecznik KEP rozmawia z kard. Rysiem: Pragnę iść za tym, jak nas Duch prowadzi w Kościele

Nie mam żadnych nadziei poza tym, by iść za tym, jak nas Duch prowadzi w Kościele i Jemu się poddać. Jest to najbezpieczniejszy i najbardziej twórczy sposób funkcjonowania w Kościele – powiedział kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w wywiadzie, którego udzielił rzecznikowi Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszkowi Gęsiakowi SJ tuż po kreacji kardynalskiej.

Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego". Komentarz - ks. Marek Studenski.

Wspomnienie św. Hieronima. Papież: Umiłowanie Pisma św., żywa i głęboka miłość słowa Bożego, to dziedzictwo... Wiadomości
Wspomnienie św. Hieronima. Papież: Umiłowanie Pisma św., żywa i głęboka miłość słowa Bożego, to dziedzictwo...

30 września w Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Hieronima ze Strydonu, doktora Kościoła i tłumacza Pisma Świętego, autora używanej w Kościele przez stulecia łacińskiej wersji Biblii, zwanej Wulgatą.

Archidiecezja białostocka pożegnała abp. Stanisława Szymeckiego Wiadomości
Archidiecezja białostocka pożegnała abp. Stanisława Szymeckiego

„Jeszcze raz z serca dziękuję za każde Twoje dobre słowo i każdy czyn, którym otwierałeś serca wiernych archidiecezji białostockiej dla Boga i ukazywałeś drogę wiodącą do zbawienia. Niech Bóg da Tobie nagrodę życia wiecznego” - mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. pogrzebowej śp. abp Stanisława Szymeckiego. W ostatniej drodze emerytowanemu metropolicie białostockiemu towarzyszyło 17 biskupów, 130 kapłanów, siostry zakonne oraz wielu mieszkańców Białegostoku, który nazwał „Miastem Miłosierdzia”.

Kard. Ryś uważa, że szaty kardynalskie ma dziś na sobie pierwszy i pewnie ostatni raz Wiadomości
Kard. Ryś uważa, że szaty kardynalskie ma dziś na sobie pierwszy i pewnie ostatni raz

Dziś papież Franciszek włączył do grona kardynałów dwudziestu jeden nowych purpuratów. Wśród nich znajduje się jeden Polak - kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Hierarcha zapowiedział, że nie będzie miał tradycyjnego ingresu.

Wiadomości
To oni są uprawnieni do udziału w konklawe. Ciekawe dane dotyczące składu "odświeżonego" Kolegium Kardynalskiego

Dziś papież Franciszek włączył do grona kardynałów dwudziestu jeden nowych purpuratów. Wśród nich znajduje się jeden Polak - kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Po tym wydarzeniu zmianie uległy wszelkie dane statystyczne dotyczące Kolegium Kardynalskiego.

Papież włączył do Kolegium Kardynalskiego nowych purpuratów: Bądźmy Kościołem symfonicznym i synodalnym Wiadomości
Papież włączył do Kolegium Kardynalskiego nowych purpuratów: Bądźmy Kościołem symfonicznym i synodalnym

Do uczenia się bycia coraz lepiej Kościołem symfonicznym i synodalnym, kierowanym przez Ducha Świętego zachęcił Franciszek nowych członków Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty włączył dziś do tego gremium 21 nowych purpuratów. Wśród nich jest jeden Polak - kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Kuria reaguje na oświadczenie ks. Tomasza Z. Chodzi o skandaliczną imprezę na plebanii Wiadomości
Kuria reaguje na oświadczenie ks. Tomasza Z. Chodzi o skandaliczną imprezę na plebanii

Nie cichną echa skandalu, jaki wybuchł za sprawą imprezy, jaką urządzić miał na plebanii wikary jednej z dąbrowskich parafii. Sama sprawa, jak i reakcja kurii oraz ordynariusza została szeroko opisana w ogólnopolskich mediach. Tymczasem główny zainteresowany - ks. Tomasz Z., były redaktor sosnowieckiej "Niedzieli" - wydał oświadczenie prywatne, w którym zaprzecza ustaleniom mediów.

Franciszek: Marnowanie jedzenia to zniewaga dla ubogich Wiadomości
Franciszek: Marnowanie jedzenia to zniewaga dla ubogich

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia. W związku z tym Papież wystosował specjalne przesłanie do Międzynarodowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa. Jak pisze, ubodzy i potrzebujący tego świata, wybierający ze śmieci żywność, którą inni beztrosko marnują, mają dziś oczy utkwione w zgromadzenie FAO, bo plaga marnotrawstwa przyjęła alarmujące rozmiary.

Karabach Górski przestaje istnieć - trwa masowa ucieczka miejscowych chrześcijan Wiadomości
Karabach Górski przestaje istnieć - trwa masowa ucieczka miejscowych chrześcijan

Karabach Górski jako niezależna enklawa ormiańska przestaje istnieć. 1 stycznia wszystkie instytucje tego regionu, który dążył do suwerenności, lecz nigdy nie uznała go wspólnota międzynarodowa, zostaną rozwiązane – ogłosił 28 września tamtejszy przedstawiciel. Trwa masowa ewakuacja miejscowych Ormian, obawiających się kolejnego ludobójstwa. Według władz w Erywaniu ze 120 tys. mieszkańców Karabachu 85 tys. już opuściło swe domy.

Emerytury
Stażowe