Niemieckie media o wyborach lokalnych w  Meklemburgii Wiadomości
Niemieckie media o wyborach lokalnych w Meklemburgii

W niedzielę odbyły się wybory w Meklemburgii. Wybory wygrała partia SPD (Socjaldemokracja) z wynikiem 30,6 %. Wynik jest gorszy o 5% w porównaniu z 2011 rokiem. Również pozostałe partie straciły swoich wyborców. Chrześcijańska Demokracja (CDU), która zajęła w wyborach trzecie miejsce uzyskując 19% głosów, straciła 4% wyborców. Lewicowa partia Linke otrzymała tylko 13,2 % głosów, o 5,2 % mniej niż poprzednio. Największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec. W 2011 roku nie było jej na listach wyborczych. Teraz uzyskali drugi wynik i 20,8 % głosów. Pozostałe partie z 2011 nie przekroczyły tym razem progu wyborczego. Frekwencja wyborcza była stosunkowa wysoka i wyniosła 61,1 %

Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych Wiadomości
Gowin: Polska potrzebuje uczelni badawczych

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział w środę w Nowym Sączu wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. „Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity, musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych” – zaznaczył.

Polscy studenci zwyciężają w międzynarodowych zawodach SAE Areo Design Wiadomości
Polscy studenci zwyciężają w międzynarodowych zawodach SAE Areo Design

Co roku polscy studenci odnoszą sukcesy w w prestiżowych zawodach SAE Aero Design. Tylko w tym roku samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej wygrały klasyfikację generalną każdej z trzech konkursowych kategorii zawodów SAE Aero Design West, które między 22 a 24 kwietnia odbyły się w Kalifornii (USA).

Polską demokracją po 25 latach nie za bardzo można się chwalić Wiadomości
Polską demokracją po 25 latach nie za bardzo można się chwalić

Suma zysków pojedynczych jednostek, które działają z pobudek egoistycznych, nie buduje dobrobytu społeczeństwa. To kolektywne działanie stanowi podstawę społecznego, ekonomicznego i politycznego rozwoju.

Jadwiga Wiśniewska [europoseł PiS]: Łyżeczka miodu w beczce dziegciu Wiadomości
Jadwiga Wiśniewska [europoseł PiS]: Łyżeczka miodu w beczce dziegciu

Przebieg prac nad raportem w sprawie work-life balance, którym Parlament Europejski zajmie się na najbliższej sesji plenarnej komentuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Katastrofa śmigłowca ratowniczego Wiadomości
Katastrofa śmigłowca ratowniczego

Cztery osoby zginęły w wyniku katastrofy śmigłowca, do której doszło nieopodal słowackiej wsi Strelniky. Śmigłowiec należał do jednej ze słowackich, górskich służb ratowniczych. Trwa wyjaśnianie przyczyn katastrofy.

"Pracownik tymczasowy nie jest podporządkowany agencji pracy tymczasowej". A jak jest w rzeczywistości? Wiadomości
"Pracownik tymczasowy nie jest podporządkowany agencji pracy tymczasowej". A jak jest w rzeczywistości?

Stosunek pracy to stosunek prawny łączący dwa podmioty – pracodawcę i pracownika. Pracodawca zatrudnia pracownika, żeby ten świadczył na jego rzecz i pod jego kierunkiem pracę, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Schemat taki wynika wprost z art. 22 § 1 kodeksu pracy i należy uznać go za wzorcowy. Niemniej jednak praktyka gospodarcza i rozwój potrzeb podmiotów zatrudniających doprowadził do wytworzenia specyficznej formy zatrudnienia – zatrudnienia tymczasowego.

Na odwiecznej szachownicy, jaką jest Kurdystan, pojawiły się ostatnio dwie silne figury. Wiadomości
Na odwiecznej szachownicy, jaką jest Kurdystan, pojawiły się ostatnio dwie silne figury.

Czterdziestomilionowy naród bez własnego państwa, choć z osobną kulturą, językiem, historią. Ziemie przezeń zamieszkiwane rozdarli między siebie sąsiedzi. To brzmi bardzo znajomo – prawda? Nie mówimy jednak tym razem o naszej trudnej historii. Mowa o współczesności – i o narodzie kurdyjskim.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow Wiadomości
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow

Jest kolejne postępowanie w sprawie niedzielnego pobicia Polaków w brytyjskim Harlow. Na razie nie ma w planach, żeby do Wielkiej Brytanii udali się polscy prokuratorzy – najpierw śledczy chcą zebrać informację przy pomocy polskich służb konsularnych.

Stanisław Pięta o aferze Amber Gold: Nie wyobrażam sobie, żeby Donald Tusk nie został przesłuchany Wiadomości
Stanisław Pięta o aferze Amber Gold: Nie wyobrażam sobie, żeby Donald Tusk nie został przesłuchany

- Będziemy systematycznie zapoznawać się z materiałem, a realną datą na początek przesłuchań jest październik - powiedział gość programu "Prosto w Oczy", poseł PiS i członek komisji do sprawy afery Amber Gold, Stanisław Pięta.

Kalinowski: Wniosek o rozwiązanie ONR uderza też w rząd Wiadomości
Kalinowski: Wniosek o rozwiązanie ONR uderza też w rząd

Prawnicze partactwo – tak rzecznik ONR określa wniosek o delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego złożony przez polityków PO na ręce prokuratora generalnego. Tomasz Kalinowski dodaje, ze argumenty zawarte we wniosku mijają się z prawdą.

Wchodzi w życie ustawa antytytoniowa. Grzywny za palenie e-papierosów w miejscach publicznych Wiadomości
Wchodzi w życie ustawa antytytoniowa. Grzywny za palenie e-papierosów w miejscach publicznych

Dziś wchodzi w życie ustawa antytytoniowa, która wprowadza zakaz reklamowania, promocji a także sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim. Papierosy elektroniczne mają zniknąć z internetu i miejsc publicznych.

48. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca. "Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka" Wiadomości
48. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca. "Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka"

Skromny księgowy z Przemyśla, były żołnierz Armii Krajowej podpalił się podczas krajowych dożynek na wypełnionym stutysięcznym tłumem Stadionie Dziesięciolecia 8 września 1968 roku. To był protest przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Anna Zalewska: Polacy ponoszą współodpowiedzialność za Jedwabne Wiadomości
Anna Zalewska: Polacy ponoszą współodpowiedzialność za Jedwabne

To była współodpowiedzialność Polaków, a nie sprawstwo – powiedziała na antenie RMF FM minister edukacji Anna Zalewska pytana przez Roberta Mazurka o to, kto zabił Żydów w Jedwabnem. - Mówmy o udziale Polaków w dramatach w szerokim kontekście historycznym dodała.

"Wolę Syrię od Tarnowa". Rodzina uchodźców wrociła do ojczyzny Wiadomości
"Wolę Syrię od Tarnowa". Rodzina uchodźców wrociła do ojczyzny

Uchodźcy, którzy przeprowadzili się do Tarnowa z ogarniętej wojną Syrii wrócili do ojczyzny - informuje Radio Kraków.

Gronkiewicz-Waltz: Sąd ustanowił zakaz sprzedaży działki Chmielna 70 Wiadomości
Gronkiewicz-Waltz: Sąd ustanowił zakaz sprzedaży działki Chmielna 70

Sąd na nasz wniosek ustanowił zakaz sprzedaży działki przy ul. Chmielnej 70 – poinformowała na swoim Twitterze prezydent stolicy. Chodzi o grunt obok Pałacu Kultury zreprywatyzowany w niejasnych okolicznościach. Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieście w Warszawie.

Antoni Macierewicz odwołał szefów GROM i Wojsk Specjalnych Wiadomości
Antoni Macierewicz odwołał szefów GROM i Wojsk Specjalnych

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz. Wcześniej informował o odwołaniu dowódcy GROM płk. Piotra Gąstała.

Historyk kulinariów: chrzest Mieszka oznaczał szok gastronomiczny Wiadomości
Historyk kulinariów: chrzest Mieszka oznaczał szok gastronomiczny

Choć o tym, co jedzono na naszych ziemiach w czasach chrztu Mieszka wiadomo niewiele, można przyjąć, że dla ludów tej części Europy przyjęcie chrześcijaństwa skutkowało „szokiem gastronomicznym” – uważa historyk kulinariów z UMK w Toruniu Jarosław Dumanowski.

Naukowcy zrekonstruowali elitarny grób sprzed 5 tys. lat odkryty na Ukrainie Wiadomości
Naukowcy zrekonstruowali elitarny grób sprzed 5 tys. lat odkryty na Ukrainie

Naukowcy zrekonstruowali monumentalny grobowiec sprzed 5 tys. lat, który odkryli na pograniczu ukraińsko-mołdawskim. Należał do przedstawiciela elity społeczności wędrownych pasterzy.

Krótka historia czasu Wiadomości
Krótka historia czasu

Pierwsze zegary mechaniczne - wielkie zegary wieżowe – nie miały wskazówek i tarczy. Co godzina uruchamiał się krótki sygnał akustyczny budzący wartownika. Ten uderzał w dzwon sygnalizując miastu i światu upływ kolejnej godziny. Zegary tego typu skonstruowano w średniowiecznej Europie, prawdopodobnie po to, by synchronizować czas modlitwy w klasztorach oraz organizować życie religijne wiernych. Święty Benedykt, którego reguła stała się podstawą do konstruowania porządku życia w Kościele zalecał: Prorok powiada: siedem razy na dzień śpiewałem twoją chwałę. Wypełniamy tę świętą liczbę siedem, gdy na Jutrznię, Primę, Tercję, Sekstę, Nonę, Nieszpory i Kompletę służymy Panu.. W mniejszych miejscowościach nie bito w dzwony tak często - rano i wieczorem dla przypomnienia o modlitwie Anioł Pański i przy uroczystościach ważnych dla kościoła lub lokalnej społeczności...

Emerytury
Stażowe