Szanowni Państwo, Uczestnicy uroczystości! Drodzy Przyjaciele! Serdecznie dziękuję za pamięć i zaproszenie na obchody 42. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r. w Ursusie. Wydarzeń, które obok Radomia i Płocka stały się milowym krokiem w drodze do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a w konsekwencji do odzyskania przez Polskę niepodległości. - czytamy w liście Piotra Dudy Przewodniczącego NSZZ Solidarność do Organizatorów i Uczestników obchodów 42. Rocznicy Wydarzeń w Ursusie w czerwcu 1976
Przed szczytem UE odbywa się tzn. miniszczyt dotyczący w zamyśle rozwiąznia kwestii sporu wokół problemu migracyjnego, głównie sprawy przymusowych relokacji. Grupa Wyszehradzka nie udała się na to spotkanie, za to aktywnie głos zabieratu prezydent Francji.
Socjolog Marcin Palade przeliczył czerwcowe sondaże poparcia społecznego dla partii politycznych na ewenetualne mandaty do Europarlamentu. Okazuje się, że obowiązująca ordynacja przy obecnym układzie sił politycznych pozbawia możliwości zdobycia mandatu przez mniejsze ugupowania, które nie wchodzą w skład wielkich koalicji.
Wczoraj Waldemar Kuczyński oraz Radosław Sikorski oburzali się oraz kometowali plany nadania szkole lotniczej w Dęblinie imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kuczyński nazwał byłego prezydenta "współsprawcą" śmierci 96 osób, Sikorski twierdzi m.in., że były prezydent łamał zasady bezpieczeństwa lotniczego. Na to zareagował Dawid Wildstein.
24 czerwca 972 roku książę Polan Mieszko I stoczył na Pomorzu Zachodnim bitwę z margrabim Marchii Łużyckiej Hodonem. Zwycięstwo w starciu zapewniło umocnienie pozycji Polan na ziemiach zachodnich.
Dziś w Ursusie odbywają się obchody rocznicy Buntu Ursusa. Uroczystości będą miały miejsce pod Pomnikiem Czerwca 1976 i w Parku Czechowickim.
W miejscowości Wuppertal na zachodzie Niemiec w nocy doszło do ekslozji w wielopiętrowym budynku. 25 osób jest rannych w tym 4 bardzo poważnie.
W programie "Woronicza 17" doradca prezydenta podsumował kwestię podanego do wiedzy publicznej przez WBH skandalu niszczenia akt w Centralnym Archiwum Wojskowym.
W programie "Woronicza 17" Adam Andruszkiewicz podsumował sprawę procedowania przez Unię Europejską projektu ustawy o cenzurowania przez internetowe strony treści niepożądanych. Poseł zapowiedział, że w razie potrzeby będzie organizował sprzeciw.
Dziś w Turcji dzień wyborów zarówno prezydenckich, jak i parlamentarnych.
Po wtorkowym meczu z Senegalem, który nie okazał się sukcesem polskiej reprezentacji trener Nawałka zdecydował się na zmiany w składzie.
Ewangelia na Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela z kazaniem abpa Rysia z Ziemi Świętej poświęcone św. Janowi.
Ten i inne rysunki znajdziesz w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność
Pierwsze masakry - 22-24 VI [1941 - przyp. red.] – dokonywane jeszcze przed rozkazem Berii – z inicjatywy lokalnych władz NKWD, odbyły się w więzieniach w Augustowie (30-34 ofiary), Oleszycach koło Lubaczowa, Łucku i Oszmianie (30-52 ofiary). Największe masakry więzienne miały miejsce we Lwowie (w „Brygidkach” i na Zamarstynowie oraz w ich filiach wymordowano od 3,5 do 7 tys. więźniów, głównie Polaków i Ukraińców), w Łucku (gdzie sowieccy oprawcy, strzelając z karabinów maszynowych i rzucając granaty zmasakrowali na podwórzu więziennym, według własnych danych, ponad 2 tys. więźniów - Ukraińców i Polaków), Stanisławowie (ok. 1,2-2,5 tys.), w Wilnie (ok. 2 tys.), Drohobyczu (od kilkuset do ok. 1,2 tys.), Czortkowie (0,8-1 tys.), Tarnopolu (do 1 tys.), Humaniu (767), Złoczowie (ok. 650-720), Samborze (500-700), Dubnie (ok. 500-550), Prawieniszkach (ok. 500), Równem (150-500), Krzemieńcu (co najmniej 100–150 ofiar), Berezweczu i Pińsku (w każdym od kilkudziesięciu do kilkuset ofiar), Brzeżanach (174-300), Stryju (od 100 do kilkuset ofiar), Starej Wilejce (28 do stu kilkudziesięciu ofiar), Sarnach (ok. 70–100), Nadwórnej (ok. 80), Sądowej Wiszni (ok. 70), Borysławiu (kilkadziesiąt ofiar), Busku (ok. 35), Żółkwi (ok. 34), Szczercu (ok. 30), Kamionce Strumiłowej (20-32). Od 500 do 1000 osób zamordowano w Dobromilu i pobliskiej kopalni soli „Salina”, gdzie masakra miała szczególnie okrutny charakter, gdyż część więźniów zabito przy użyciu młota - pisze prof. Żurawski vel Grajewski
Ceremonia otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej nie mogła być tak efektowną wizerunkowo imprezą, jak choćby otwarcie igrzysk olimpijskich w Soczi. Wśród przybyłych do Moskwy przywódców państw przeważali ci z Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i obszaru postsowieckiego. Ale chociażby wizyta saudyjskiego następcy tronu przyniosła konkretne wyniki. Tej futbolowej dyplomacji towarzyszy jednak prężenie muskułów przez Rosję. Po co? Na Kremlu znów uwierzono w Donalda Trumpa, więc Moskwa w swoim stylu zaczyna podbijać stawkę przed spodziewanym szczytem prezydentów USA i Rosji.
Nowe formy ataku islamistów w Europie? Trucizna na którą nie ma antidotum i gotowe bomby - tak mógł wyglądać ostateczny arsenał zatrzymanego w Niemczech Tunezyjczyka, który miał kontakty z islamskimi ekstremistami. W domu zatrzymanego imigranta znaleziono tysiące nasion tzw. rącznika pospolitego, z których można wydobyć rycynę. To trucizna silniejsza od cyjanku. Tunezyjczyk miał korzystać z instrukcji tzw. Państwa Islamskiego.
- Powiem jasno: jeżeli chcemy być dzisiaj Europejczykami, to musimy walczyć, i to ostro, z Brukselą. Nie po to, by Unię rozbić, ale by ją zreformować. Jeśli chcemy uratować Europę, musimy być przeciwnikiem obecnie rządzących w Unii. To, co oni robią, jest antyeuropejskie. To jest całkowicie sprzeczne z tym, o co walczyli ojcowie zjednoczonej Europy: Alcide De Gasperi, Konrad Adenauer, Jean Monnet. - mówi w wywiadzie pt. "Dajcie Polsce żyć" dla Sieci wieloletni francuski korespondent w Polsce Bernard Margueritte
Moje refleksje po zwiedzeniu KL Auschwitz- Birkenau w 78 rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego w dniu 14 czerwiec 1940 r. Tato, od kilku dni i nocy jestem stale z Tobą. Wybacz mi, że przez wiele lat starałem się omijać miejsca katorgi Twojej i tysięcy innych ludzi a które, jako były więzień, pokazywałeś mi w 1947 roku w czasie zwiedzania KL Auschwitz.
Do poważnej kontrowersji doszło w ostanich dniach z powodu informacji przekazanych przez słowackiego europosła Branislava Skripka.
- Moja strona gadowskiwitold.pl została zaatakowana i wyłączona przez nieznanych (jeszcze) sprawców. Jak myślicie : jakie skarpetki noszą? - pisze dziennikarz śledczy Witold Gadowski