Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes dla portalu wPolityce.pl niezmiennie liderem poparcia wśród Polaków jest Prawo i Sprawiedliwość.
Do sytuacji związanej z wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina na temat roli Polski podczas II wojny światowej postanowił odnieść się za pośrednictwem Twittera były minister spraw zagranicznych podczas rządów PO-PSL w latach 2007-2015, a obecnie europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski.
Niedziela Świętej Rodziny pokazuje, że każda rodzina ma swój początek w zamyśle Bożym i jest znakiem Bożej miłości – podkreślił Sekretarz Generalny Episkopatu bp Artur Miziński.
Europosłanka Sylwia Spurek we wpisie na jednym z mediów społecznościowych skrytykowała Polskę. Jej zdaniem nasz kraj „niestety nadal pozostaje na peryferiach europejskich wartości”.
Brytyjska firma Tokamak Energy uważa, że jest na skraju przełomu, który od ponad 60 lat nie daje spokoju naukowcom – dostarczania czystej, taniej energii poprzez wykorzystanie reakcji syntezy jądrowej, która zasila słońce.
Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki rurociągowi już w październiku 2022 r. Polska będzie mogła sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Ukraina przekaże 87 jeńców, natomiast w przeciwną stronę zostanie przekazanych 55 osób.
– Celem Putina jest wysadzenie współpracy polsko-amerykańskiej – mówi zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.
- Polscy urzędnicy bardzo się starają podkreślić cierpienia, jakie ponieśli ich rodacy w czasie II wojny światowej, jednocześnie lekceważąc dyskusję na temat Zagłady i pomocy, jakiej Polacy udzielili nazistom - pisze Ofer Aderet na łamach internetowego wydania Haaretz. Jedną z osi artykułu jest analiza słów premiera Mateusza Morawieckiego, który wyraził w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz "uznanie dla wszystkich ofiar niemieckiego terroru i okupacji podczas II wojny światowej oraz napisał o tym, że nie wolno być biernym wobec historycznych kłamstw. Wydawać by się mogło, że z tymi słowami każdy mógłby się zgodzić, jednak autor artykułu znajduje dziurę w całym.
Moskwa wznowiła swoje instrumenty polityki historycznej by oczernić Warszawę i zrzucać na Polaków odium uczestnictwa w zbrodni Holokaustu. Rosyjski prezydent Władimir Putin nazywając polskiego przedwojennego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego „bydlakiem i antysemicką świnią” wcisnął wytarty guzik, którym chce uruchomić zachodnie newsroom-y. Paradoksalnie, gdyby losy świata zależały od ambasadora Lipskiego wojna nigdy by nie wybuchła. Problem w tym, że fakty historyczne nie mają dla Kremla żadnego znaczenia.
Czechy ustanowiły Dzień Pamięci Ofiar Inwazji 1968 roku i Późniejszej Okupacji Wojsk Układu Warszawskiego. W sobotę miały też miejsce protesty pod pomnikiem radzieckiego marszałka Koniewa w Pradze, który dowodził inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. Rosyjski MSZ krytykuje decyzję czeskich władz i uważa, że zaszkodzi ona stosunkom czesko-rosyjskim. Sprawę w ostrych słowach skrytykował czeski prezydent Milos Zeman
- 60% Polaków chce głosować na Dudę. Oto maluje się obraz Polski 2020. W Pałacu Prezydenckim nieodpowiedzialny człowiek, w Filharmonii pan Zenek... w Sejmie większość to cyniczni, chciwi stanowisk i kasy poslowie...W rządzie podobnie... Nie chcę Cię Takiej Polsko! Już wolalam Cię pod protektoratem Rosji...byliśmy wszyscy raczej niebogaci materialnie, ale za to duchowo - napisała znana z kontrowersyjnych opinii i "obrony demokracji" pisarka Maria Nurowska, co wywołało dość powszechną i oczywistą krytykę.
- „Jestem bardzo dumny z tego, co robiłem przez te wszystkie lata… W rzeczywistości nie mieliśmy nic do stracenia, a naszym sposobem na przetrwanie była walka”. Dowiedz się więcej o tym, jak Frank ryzykował życiem, aby poprowadzić innych Żydów w walce przeciwko nazistowskim okupantom Polski - pisało na Twitterze amerykańskie Muzeum Holocaustu rok temu po śmierci Blaichmana 27 grudnia 2018 roku, podając link do Encyklopedii Holocaustu, w której hasło "Frank Blaichman" zajmuje poczesne miejsce. Kilka miesięcy temu, po wypowiedzi na jego temat sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, miała również miejsce akcja polskich internautów, którzy starali się pokazać historyczną prawdę na temat Blaichmana.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz zareagował na formułowane pod adresem Polski pomówienia o udział w wywołaniu II wojny światowej.
"Eucharystia jest uwielbieniem za każde życie, także dziękczynieniem za życie tych dzieci, które zostały zamordowane. Tych dzieci, które Kościół zaliczył do męczenników "– powiedział bp Szkodoń w podczas Mszy św. odprawionej w Łagiewnikach w intencji chrześcijańskiego życia w rodzinach i przebłagania Boga za odrzucony i lekceważony dar życia ludzkiego.
Polacy umieją dzielić się z uboższymi od siebie. Fenomen polskich jadłodzielni działających w okresie świątecznym opisują zachodnie media.
Jan Śpiewak, działacz społeczny, przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa skomentował ostro słowa socjolog Marii Sroczyńskiej o "roszczeniowym pokoleniu".
Socjolog i poseł Lewicy prof. Maciej Gdula odniósł się do ostatnich napięć dyplomatycznych pomiędzy Polską a Rosją.
Dziś we Wrocławiu rozpoczęło się coroczne ekumeniczne Europejskie Spotkanie Młodych Wspólnoty z Taizé. Spotkanie potrwa do 1 stycznia, a jego główne przesłanie to modlitwa o pokój i jedność.
Portal "Gazety Wyborczej" pomylił komentatora politycznego i dziennikarza Pawła Rybickiego z profesorem socjologii urodzonym w... 1902 roku.