Może pan minister sprawiedliwości nie przeczytał dokładnie konkluzji. Ja je przeczytałam wczoraj. Wszystkie punkty, bardzo dokładnie i to są stosunkowo korzystne dla nas rozwiązania – stwierdziła na antenie TVN24 Jadwiga Emilewicz. Do komentarza byłej wicepremier postanowił odnieść się polityk Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.
W wieku 64 lat w nocy ze środy na czwartek zmarł w Rzymie słynny piłkarz Paolo Rossi, bohater mistrzostw świata 1982 roku w Hiszpanii. Niezapomniany „Pablito” – wspominają go dziennikarze z telewizji RAI, z którą współpracował w ostatnich latach.
Jeśli premier Mateusz Morawiecki zaakceptuje unijny kompromis w sprawie tzw. mechanizmu praworządności przy wypłacie środków unijnych, to Solidarna Polska zażąda zmiany premiera – wynika z nieoficjalnych informacji.
Sytuacja jest niełatwa, skomplikowana, ale jeśli zostanie przyjęta propozycja, która w tej chwili jest przygotowana, to będzie dobrze; wierzę w umiejętności negocjacyjne premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o zbliżający się szczyt UE ws. budżetu.
Zacząłem rozmowy ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego, niestety na razie mam sygnały, że radni KO nie zgadzają się na to, by w momencie, kiedy pałowane są kobiety na ulicach, wyciągać rękę w stosunku do tych, którzy się w ten sposób zachowują – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Szatan go opanował i nim kieruje. Pan Bóg kieruje nami, ale trzeba mu pomóc w wypędzeniu tego szatana – twierdzi były prezydent Lech Wałęsa.
Kazali dziecku zdjąć maseczkę. Odmówiła. Więc wlepili jej & za nie wykonywanie poleceń – pisze na Twitterze jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Klementyna Suchanow.
Dziś unijni liderzy podczas szczytu RE podejmą próbę znalezienia kompromisu ws. budżetu UE. – Premier musi mieć swobodę wyboru najlepszej opcji dla Polski. Apeluję do naszego środowiska politycznego o powściągliwość – podkreśla były minister spraw zagranicznych, a obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski.
Według informacji podanych przez portal wPolityce.pl w wypracowanym przez Polskę i Węgry z niemiecką prezydencją porozumieniu „zyskano około dwóch lat” ws. stosowania tzw. kryterium praworządności przy wypłacie środków unijnych krajom członkowskim – Mechanizm tzw. warunkowości, wiążący tzw. praworządność z unijnymi funduszami, wchodzi w życie, ale Polska i Węgry mają zaskarżyć to rozwiązania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie obowiązywała będzie dżentelmeńsko-polityczna umowa, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TSUE mechanizm ten nie będzie stosowany – mówi źródło serwisu. Jak dodano, kolejnym elementem porozumienia ma być zawarcie w konkluzjach Rady Europejskiej deklaracji, że „państwa członkowskie zachowują swoje uprawnienia zapisane w traktatach, oraz że warunkowość ma być ograniczona do kwestii korupcyjnych”. Jacek Saryusz-Wolski przedstawia opinię prawną dla takiego rozwiązania.
„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów” – stwierdził w wywiadzie dla czwartkowego wydania „Le Figaro” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. Wesprzemy tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania – zapewnił.
Polski koncern Orlen przejął od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau grupę wydawniczą Polska Press z setkami gazet lokalnych i witryn internetowych. Pośród polityków opozycji i "wiodących mediów" podniosło się larum. Bartosz Wieliński z Wyborczej, miał o to nawet pretensje do Angeli Merkel. Można przy tym odnieść wrażenie, że przypadkiem potwierdził zależność niemieckich mediów od niemieckiego rządu. A tymczasem inny dziennikarz Wyborczej Bartosz Józefiak pisze...
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym jak na terenie Szpitala Morskiego PCK w Gdyni (odział Onkologii Klinicznej przy ul. Powstania Styczniowego) pojawiły się plakaty z wizerunkami błyskawic wspierające Strajk Kobiet. Pracownica szpitala miała zerwać z drzwi gabinetów lekarskich plakaty Strajku Kobiet, w ich miejsce umieszczając rotę przysięgi lekarskiej. Miała zostać za to za to wezwana "na dywanik" przez ordynatora placówki. Sytuacja spotkała się z powszechnym oburzeniem. W odpowiedzi jednostka zarządzająca szpitalem nakazała zdjęcie plakatów i uczulenie pracowników. A tymczasem internauci donoszą o kolejnym, podobnym przypadku
Dziś w Sejmie miała miejsce debata ws. wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Podczas debaty padło wiele mocnych słów, jednak słowa posłanki Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry, wyjątkowo zwróciły uwagę internautów. Pośród pochwał wobec Holandii, która zapowiedziała "postawienie Polski przed TSUE", padły słowa: "wstydzę się, że jestem Polką". Internauci odpowiedzieli oburzeni.
Duma Państwowa Rosji przyjęła w środę w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o gwarancjach nietykalności byłych prezydentów. Przewidują one pełny immunitet, także za ewentualne przestępstwa popełnione już po odejściu z urzędu. „Prezydent Federacji Rosyjskiej, który zakończył pełnienie urzędu, korzysta z nietykalności. Nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani administracyjnej, a także być zatrzymany, aresztowany, przeszukany, przesłuchany, a także poddany kontroli osobistej” – głosi zapis w nowej ustawie. Do jej wejścia w życie wymagane jest jeszcze podpisanie przez prezydenta.
„Daliśmy sobie przyprawić gębę totalnej opozycji i antypisu, pora z tym skończyć” – stwierdził na mównicy sejmowej Borys Budka, po czym usłyszał jak duża część posłów wybuchła śmiechem. Powyższe słowa wypowiedział pomiędzy ostrą krytyką Jarosława Kaczyńskiego. W Sejmie RP Borys Budka przedstawiał wniosek KO o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
„Jeśli to co wiemy z przecieków się potwierdzi to PiS godzi się na bardzo iluzoryczne korzyści. Nawet jeśli po podaniu umowy do TSUE -rozpatrywanie skargi potrwa dwa lata - to i tak ingerencja UE spadnie na PiS na rok przed wyborami” – podkreślił publicysta Piotr Semka, na twitterze.
„Zatem konkluzje o jakiejkolwiek treści w sytuacji sprzeczności z treścią rozporządzenia (a tutaj sprzeczność jest oczywista i nieusuwalna drogą interpretacji) nie niesie żadnej ochrony prawnej przed uruchomieniem mechanizmu z rozporządzenia. Należy zmienić rozporządzenie” – stwierdził poseł Sebastian Kaleta.
W Brukseli kraje UE otrzymały w środę propozycję kompromisu ws. budżetu UE, która wypracowana została w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie widnieje zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. W środę propozycja kompromisu została przedstawiona na spotkaniu ambasadorów UE w Brukseli. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.
Kolacją ostatniej szansy ochrzciły brytyjskie portale informacyjne zapowiedziane na dzisiejszy (środowy) wieczór spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Zorganizowano je w sytuacji, którą Michel Barnier, główny negocjator Unii Europejskiej z Wielką Brytanią określił jako “niepewna” i “ponura”. Informując w poniedziałek w Brukseli ambasadorów państw UE przy Komisji Europejskiej, Barnier ocenił, że obie strony osiągnęły wprawdzie nieznaczny postęp, ale w kluczowych kwestiach nadal tkwią w swoich okopach.
Nasze stanowisko można opisać w kilku punktach – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Premiera Konrad Szymański. Jednym z punktów jest m.in. potwierdzenie, że warunkowość służy tylko ochronie budżetu.