Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który od 2005 roku przypada w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz skomentował sprawę niemieckiej pamięci Holokaustu dość kontrowersyjnym wpisem w mediach społecznościowych.
Powrót do szkół jest planowany cały czas (...). Mam nadzieję, że w dalszej części lutego będzie zgoda na pójście do nauczania stacjonarnego - mówił w Radiu PLUS Przemysław Czarnek.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dobowy raport dotyczący zakażeń i zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2.
Wydaje mi się bestialskim to, co się stało. Uważam, że jest to po prostu bierna eutanazja w majestacie prawa - mówiła w rozmowie z „Faktem” Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odniósł się do śmierci p. Sławka, Polaka, którego odłączono od kroplówki z pokarmem i nawodnieniem. Mężczyzna miał polskie obywatelstwo i o jego powrót starały się matka oraz siostra, a także polskie władze. Brytyjczycy nie wypuścili jednak Polaka i pacjent zmarł w dniu wczorajszym w wyniku zagłodzenia.
W środę przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczął się proces dziennikarza Kamila Durczoka, który w 2019 r. będąc pod wpływem alkoholu spowodował kolizję na drodze krajowej nr 1. Grozi mu do 12 lat więzienia.
Minister zdrowia w rozmowie z Beatą Lubecką mówił m.in. o polityce rządu w temacie zakupu szczepionek, planie szczepień, scenariuszach związanych z dalszym przebiegiem pandemii oraz o kwestii utrzymywania obostrzeń pandemicznych. Adam Niedzielski odniósł się także do sprawy wcześniejszego szczepienia pracowników UAM, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego.
Zniekształcanie pamięci o Holokauście jest podstępniejsze niż jego negowanie - uznał Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w swoim raporcie. Jednym z przykładów jest zacieranie odpowiedzialności nazistowskich Niemiec za utworzenie obozów koncentracyjnych.
Byłe więźniarki Auschwitz – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch, prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji zabiorą głos podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Z powodu pandemii obchody odbędą się tylko online..
W dniu dzisiejszym przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Dzień ten oficjalnie został nazwany Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu.
Zmarł Polak, który od listopada 2020 r. przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth - potwierdziła we wtorek rodzina mężczyzny. Siostra zmarłego opublikowała poruszający wpis w Internecie.
FBI przygląda się pracom Kongresu USA, który chce zbadania "roli", jaką platformy społecznościowe Parler, Facebook i Twitter odegrały w zamieszkach na Kapitolu. O sprawie poinformowała stacja Fox News.
W Internecie jest dostępny dyplom XXIII Międzynarodowego Salonu Obronnego „Nagrody Defender” podpisany przez Czesława Mroczka, posła PO, wówczas wiceministra obrony narodowej i przewodniczącego rady programowej. Nagrodę otrzymała Fabryka Broni „Łucznik” Radom oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Zgadniecie za co była ta nagroda?
Nowy prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów - jak przekazał Biały Dom - był m.in. układ rozbrojeniowy nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje.
Adam Leszczyński, dziennikarz znany z tropienia polskiego imperializmu (m.in. na łamach książki „Ludowa Historia Polski”), pisał w artykule dla Krytyki Politycznej o antysemityzmie Adolfa Hitlera, jego grafomańskim gniocie pt. „Mein Kampf”, ale co szokujące pojawili się w artykule także kardynał Stefan Wyszyński, ojciec polskiej niepodległości Roman Dmowski, a nawet minister Przemysław Czarnek. Na skandalicznej grafice stworzonej specjalnie dla artykułu, obok „Mein Kampf” pojawił się kardynał Wyszyński i Roman Dmowski. Brakuje samego autora książki – Adolfa Hitlera.
W pomoc Polakowi w Plymouth zaangażowani byli marszałek Sejmu Elżbieta Witek, MSZ, MS, MZ i MSWiA; o wszystkim informowany był premier Mateusz Morawiecki - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Jak przypomniał, działał w tej sprawie też prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Centrolewicowy gabinet Pedra Sancheza chce w warunkach pandemii realizować nową, bardziej niezależną od władz UE politykę zagraniczną, nasilając dwustronne relacje z kilkoma państwami. Wśród sojuszników Madrytu ma być Polska - twierdzi we wtorek dziennik “La Vanguardia”.
Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny poinformował, że złożył kasację do Sądu Najwyższego. Kasacja dotyczy niskiego wymiaru wyroku za brutalny mord i gwałt. Sąd złagodził karę dla przestępcy z 25 lat więzienia do 15 lat.
- W sekrecie przed polskimi władzami wywieziono zabytki ukryte niegdyś na terenie Getta Warszawskiego - informuje radośnie izraelski portal "Israel Hayom", opisując historię 100-letnich filakterii, odkrytych na terenie ruin getta warszawskiego, które w tajemnicy przed polskimi władzami zostały wywiezione do Izraela. Sprawę ostro skomentował Żydowski Instytut Historyczny.
Członkowie jednoizbowego parlamentu Portugalii, Zgromadzenia Republiki, zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19 przed członkami personelu prywatnych szpitali, wynika z wytycznych rządu Antonia Costy.