Twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Chiny o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia na Ukrainie, to dezinformacja rozsiewana przez USA – oświadczyło w poniedziałek chińskie MSZ. Taką informację podał dzień wcześniej „Financial Times”.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych łączne straty bojowe wojsk rosyjskich.
Kolejne nagrania udostępniane przez Ukraińców w sieci pokazują, że rosyjscy żołnierze mają spore problemy z zaopatrzeniem w żywność i muszą się ratować plądrowaniem sklepów i gospodarstw domowych.
– Dlaczego Putin chce zawracać historię do 1997 roku, a więc do momentu poprzedzającego nasze wejście do NATO? Dlatego że carska Rosja sięgała do Kalisza. W tym kontekście Ustawa o obronie ojczyzny jest jak najbardziej uzasadniona – mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.
Kolejna tura ukraińsko-rosyjskich rozmów rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 10.30 (9.30 w Polsce) – poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Tym razem rozmowy odbędą się w formacie wideokonferencji.
Według „The Washington Post” anonimowi amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Rosja miała poprosić Chiny o sprzęt wojskowy. Chińczycy zaprzeczają. Dziennikarze donoszą o spotkaniu amerykańskich i chińskich urzędników w poniedziałek w Rzymie.
– Prezydent Rosji Władimir Putin ponosi „strategiczną porażkę” – ocenił włoski minister obrony Lorenzo Guerini. W wywiadzie dla telewizji RAI w niedzielę podkreślił, że NATO nie pozwoli na to, aby choć „centymetr Europy” został zaatakowany przez Rosję.
Według „The Washington Post” anonimowi amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Rosja miała poprosić Chiny o sprzęt wojskowy.
Grupa hakerów Anonymous na swoim koncie na Twitterze opublikowała film ukazujący ludzi, którzy nie chcieli uścisnąć ręki Putinowi.
– Wojska rosyjskie pod Kijowem są obecnie rozbite i nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia wojennego dla stolicy Ukrainy – powiedział w niedzielę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) trwa protest przeciwko transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Kolejka ciężarówek ma około 15 km, co kilkanaście minut auta są przepuszczane – podała bialska policja.
Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.
Niedzielny rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską, był słyszalny m.in. w Lubaczowie na Podkarpaciu. Mieszkańcy przyznają, że nad ranem obudziły ich głośne wybuchy.
Według informacji The Times of Israel w ciągu ostatnich dziesięciu dni co najmniej 14 prywatnych odrzutowców z Rosji wylądowało na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie w Izraelu.
– Proszę postawić się w sytuacji tych ludzi. Czy chciałby pan otrzymać brudne, stare ubrania albo przeterminowaną żywność? Nie o to w tym chyba chodzi – mówi serwisowi DoRzeczy.pl jeden z wolontariuszy.
– Jeśli dojdzie do ataku militarnego na terytorium NATO, spowoduje to powołanie się na artykuł 5, a my użyjemy całej siły sojuszu NATO, by na to zareagować – powiedział w niedzielę Jake Sullivan.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił złożenie odwołania od odmowy przez sąd zastosowania aresztu tymczasowego dla podejrzanego o gwałt na młodej Ukraince. Mężczyzna został zatrzymany w środę we Wrocławiu.
Jak teraz, po uderzeniu na Jaworów, Rosjanie nie dostaną porządnego kopa od USA, to za chwilę będziemy mieć ostrzał cywilów uciekających z Ukrainy do Polski – twierdzi publicysta Tysol.pl, ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński.
Amerykański dziennik "New York Times" wydał w niedzielę oświadczenie, w którym wyraża głęboki żal z powodu śmierci "utalentowanego filmowca" Brenta Renaud na Ukrainie, wyjaśnia jednak, że był on dawnym współpracownikiem gazety.
Według artykułu opublikowanego pod koniec lutego w rosyjskiej agencji RIA Novosti, agresja na Ukrainę miała być jedynie początkiem nowej fazy rosyjskich działań – pisze na łamach portalu tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.