Anna Zalewska, minister edukacji, prezentowała w poniedziałek pierwsze, spisane na czterech kartkach założenia do reformy edukacji 8+4. Szefowa MEN oświadczyła, że samodzielne gimnazja (blisko połowa wszystkich gimnazjów w Polsce) dostaną 5 lat na przekształcenie się w szkoły podstawowe. Nad nowymi podstawami programowymi będą pracować małe, ośmio-, dziewięcioosobowe zespoły.
- Jak przystało na głowę państwa przemówienie było swoistym rachunkiem sumienia. Przecież prezydent nikogo indywidualnie nie oskarżył. On mówił o zaniechaniu, które spada na nas wszystkich. Przecież powiedział, że tym pogrzebem nie przywracamy godności „Ince”, „Zagończykowi”. Oni godności nigdy nie utracili. My przywracamy godność państwu polskiemu - mówi Janusz Śniadek.
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o stanie polskiej emigracji zarobkowej. Najwięcej Polaków przebywa na Wyspach Brytyjskich, jednak coraz częściej za praca jeździmy za Odrę.
Czy otrzymywane świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus należy uwzględniać przy ustalaniu sytuacji materialnej rodziny pracownika do celów podziału środków z ZFŚS?
Sędzia Wojciech Łączewski, który stał się sławny po skazaniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego na trzy lata więzienia za prowokację Biura wymierzoną w Andrzeja Leppera, najwyraźniej kłamał. Wczorajszy "Super Express" twierdzi, że Wojciech Łączewski zeznał nieprawdę. Sprawa dotyczy dziennikarskiej prowokacji, w czasie której sędzia korespondował w portalu społecznościowym z fałszywym kontem Tomasza Lisa.
Tomasz Lis postanowił podzielić się swoją wiedzą na temat otoczenia wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jego samego. Na swoim Twitterze napisał, że to "nieudacznicy". Oczywiście zero konkretów, jedynie tweet.
– Niczego w szkole nie da się diametralnie zmienić w ciągu jednego roku. Kadencja będzie tym, co zmianę rozpocznie. Młodzież chce poszerzać swoje horyzonty a my, budując klasy w systemie 1-3, 4-6, 1-3, 1-3, ciągle im to uniemożliwialiśmy. Czas to zmienić - powiedziała minister Anna Zalewska w TV Republika.
Rozpoczyna się proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. - W ciągu najbliższych dwóch tygodni będę prezentował na posiedzeniu rządu koncepcję nowego podmiotu, który ma zastąpić likwidowany resort skarbu - powiedział w środę minister Dawid Jackiewicz.
Europie potrzebna jest kontrrewolucja kulturalna. Musimy ruszyć jak husarzy. Stosunki polsko-węgierskie mają większe znaczenie niż polityka. Jeżeli komuś się ufa mówi się, że możemy razem konie kraść. Węgrzy bardzo chętnie z Polakami pójdą konie kraść - zadeklarował premier Węgier Wiktor Orban podczas debaty w Krynicy z Jarosławem Kaczyńskim.
Premier Węgier Viktor Orban został Człowiekiem Roku podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę wręczyła premier Beata Szydło. Zeszłorocznym zwycięzcą był prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Donald Trump - kandydat na prezydenta USA z ramienia republikanów, podczas spotkania z wyborcami w Virginia Beach w stanie Wirginia, jasno zadeklarował, że jeśli wygra wybory będzie współpracował z Władimirem Putinem.
Wicepremier i jednocześnie minister rozwoju Mateusz Morawiecki w pełni popiera projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę, pod którym zebrano ponad 518 tys. podpisów.
Komisja Prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zajmie się raportem w sprawie Smoleńska. Starania o to, aby Komisja zajęła się tematem tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku trwały dwa lata.
Do rządu Stanów Zjednoczonych wystosowano zapytanie ofertowe w sprawie zestawów obrony powietrznej Patriot. Poinformował o tym na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zapewnia, że nie stwierdzono żadnego wycieku danych z bazy PESEL i są one są bezpieczne. Podkreśla, że nikt ich nie ukradł i nie używał do zaciągania kredytów. Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów zwróciła uwagę, że działania podjęte przez ministerialnych urzędników pokazują na przełamanie słabości państwa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Doczesne szczątki Aleksandra Życińskiego „Wilczura”, Karola Łoniewskiego „Lwa”, Czesława Spadły „Małego” oraz Józefa Figarskiego „Śmiałego” walczących z komunistami w zgrupowaniu „Wolność i Niezawisłość” zostały uroczyście pożegnane w Łodzi. Wszystkich czterech skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 września 1948 roku w lasach na Kielecczyźnie. Ich pogrzeby odbędą się w najbliższych tygodniach w różnych częściach Polski.
Mahmoud Abbas, prezydent Palestyny, przebywa w Polsce z oficjalna wizytą. Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się ceremonia powitania.
Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prowadzą badania szczątków ofiar zbrodni katyńskiej. Badaniom poddano piętnaście czaszek, z czego dwanaście pochodzi od zamordowanych przez NKWD w Charkowie.
Premiera filmu fabularnego „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauze odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wśród gości byli: prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
Co najmniej dwanaście osób zginęło, a blisko trzydzieści zostało rannych w wyniku wybuchu samochodu pułapki w Bagdadzie. Liczba ofiar może wzrosnąć. Zamach przeprowadziło Państwo Islamskie w nocy z poniedziałku na wtorek w handlowej dzielnicy stolicy Iraku.