Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Kalifatyści to wyrafinowany przeciwnik, którego nie można lekceważyć Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Kalifatyści to wyrafinowany przeciwnik, którego nie można lekceważyć

Dżabhat al-Nusra (JN) – pełna nazwa tej organizacji to an-Nuṣrah li-Ahli ash-Shām, czyli Front Poparcia Ludu Syrii – publiczne odcięła się od Al Kaidy, by uchronić swe oddziały przed bombardowaniem przez koalicję pod wodzą USA i udawać opozycję zbrojną z Syrii. JN wyskoczył na scenę publiczną 24 stycznia 2012 r. w filmiku na YouTube. W takt muzułmańskiej muzyki pokazano sceny walk bojowników tej organizacji, a w tle niewidzialny narrator – przywódca JN Muhammad al-Dżulani – recytuje cele Frontu: po pierwsze trzeba obalić militarny reżim narodowo-socjalistyczny Baszara al-Assada, a po drugie ustanowić szariat w Syrii. U góry w prawym rogu ekranu widniało logo producenta – Biały Minaret (dokładnie Al-Manara al-Baydhaa’ lil-Intadż al’llami – Biały Minaret dla Produkcji PR). Jest to jedyny kanał medialny, który przekazuje informacje tej organizacji.

Komisja Wenecka wraca dziś do Polski Wiadomości
Komisja Wenecka wraca dziś do Polski

Przedstawiciele organu doradczego Rady Europy spotkają się m. in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, Kancelarii Premiera, Trybunału Konstytucyjnego, a również z parlamentarzystami oraz odbędą rozmowy w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kornel Morawiecki przed SN: Dlaczego Miernik nie jest objęty statusem więźnia politycznego?! To skandal! Wiadomości
Kornel Morawiecki przed SN: Dlaczego Miernik nie jest objęty statusem więźnia politycznego?! To skandal!

Dziękuję wam za ten wysiłek, który państwo tutaj przez tyle dni przedstawiacie. To jest skandal, żeby osoba, która w sposób polityczny, w sposób moralny zaprotestowała przeciwko temu, że żaden z autorów stanu wojennego praktycznie nie został ukarany, nikt nie został poważnie osądzony, żeby ten człowiek, nasz przyjaciel Zygmunt Miernik, siedział w więzieniu - mówił w miasteczku namiotowym przed Sądem Najwyższym zorganizowanym w proteście przeciwko osadzeniu w więzieniu Zygmunta Miernika, który rzucił tortem w sędzinę protestując przeciwko nieosądzeniu autorów stanu wojennego, Kornel Morawiecki

Rada Polityczna PiS wybrała wiceszefów partii Wiadomości
Rada Polityczna PiS wybrała wiceszefów partii

W niedzielę Rada Polityczna PiS wybrała premier Beatę Szydło, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, szef MSWiA Mariusza Błaszczaka, ministra koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, szefa MON Antoniego Macierewicza oraz ministra w KPRM Adama Lipińskiego na wiceszefów partii.

W piątek pobito kolejnego Polaka w Anglii Wiadomości
W piątek pobito kolejnego Polaka w Anglii

Polak został ciężko pobity w prawdopodobnym ataku na tle narodowościowym, do którego doszło w piątek wieczorem w mieście Leeds w hrabstwie West Yorkshire. O sytuacji poinformowały lokalne media. W związku ze sprawą zatrzymano jedną osobę.

Krysztof "Toyah" Osiejuk: Czy prezydent Obama nosi t-shirt z napisem CHWDP? Wiadomości
Krysztof "Toyah" Osiejuk: Czy prezydent Obama nosi t-shirt z napisem CHWDP?

O ile w roku 2008 amerykańscy policjanci zastrzelili zaledwie 25 osób, w roku 2009 liczba ta wzrosła do 64, by w roku 2010 raptownie podskoczyć do 288. Swoją drogą, to co się stało, musiało dla amerykańskiego społeczeństwa stanowić taki szok, że w roku 2011 zginęło zaledwie 166 osób, co najwyraźniej z kolei tak rozochociło niektórych z nich, że już w roku 2012 policjanci musieli zastrzelić aż 602 osoby.

Jerzy Janowicz dotarł do finału challengera w Genui Wiadomości
Jerzy Janowicz dotarł do finału challengera w Genui

Jerzy Janowicz dotarł do finału challengera w Genui. W półfinale Polak pokonał Carlosa Berlocqa 3:6, 7:5, 7:6 (7-4).

Dziś mija piętnasta rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center. Terroryści zabili 2996 osób Wiadomości
Dziś mija piętnasta rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center. Terroryści zabili 2996 osób

Piętnaście lat temu terroryści powiązani z Al Kajdą porwali w USA cztery samoloty by uderzyć nimi w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, Pentagon i najprawdopodobniej Kapitol. W wyniku ataku zginęło prawie 3 tysiące osób, w tym 6 Polaków.

Sławny eurosceptyk Nigel Farage opłacany przez Kreml? Wiadomości
Sławny eurosceptyk Nigel Farage opłacany przez Kreml?

Tuba propagandowa Kremla "Russia Today" zaproponowała znanemu eurosceptykowi Nigelowi Farage prowadzenie własnego show. Co ciekawe, Anglik który doprowadził do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE sprawę programu rozważa. Czy to nagroda za dobre sprawowanie?

Janusz Wolniak: "W niedzielę niech pracują bezdzietni..." Wiadomości
Janusz Wolniak: "W niedzielę niech pracują bezdzietni..."

Niewiele rzeczy jest mnie w stanie zadziwić. Zawsze jednak szokuje mnie bezczelność i tupet tych, którzy innych próbują pouczać.

Mięso symbolem bezpieczeństwa w PRL Wiadomości
Mięso symbolem bezpieczeństwa w PRL

Lęk przed głodem, odziedziczony po wojnie, spowodował, że w PRL symbolem bezpieczeństwa i podstawą dobrej kuchni było mięso. W latach 80., kiedy Polacy stanęli w obliczu jego niedoboru, do jadłospisu włączyli drób. Popularność zyskała też baranina, a nawet mięso z nutrii.

Zwalczyć pociąg do alkoholu, ocalić do czekolady Wiadomości
Zwalczyć pociąg do alkoholu, ocalić do czekolady

Czy w przyszłości będziemy mieli lek, który zwalczy dowolne uzależnienie? Naukowcy chcą znaleźć w naszym mózgu komórki, które odpowiadają za nałóg alkoholowy, by w razie potrzeby zablokować ich działanie. Wcześniej sprawdzą, czy niechcący nie zmniejszą też naszej "miłości" do innych przyjemności np. czekolady.

Kiedy powstał pierwszy komputer i jaki wkład w jego budowę mieli Polacy? Wiadomości
Kiedy powstał pierwszy komputer i jaki wkład w jego budowę mieli Polacy?

Historycy techniki narodziny informatyki datują na długo przed zbudowaniem pierwszego sprawnego komputera. Robert Ligonniere w swojej fascynującej książce: Prehistoria i historia komputerów definiuje komputer jako maszynę liczącą lub maszynę wspomagającą liczenie. Powoduje to, że komputer można uznać za następcę wynalazków używanych od starożytności: abaka i liczydła.

Czym są drony? Wiadomości
Czym są drony?

Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z budżetem 50 mln zł. Program będzie wspierać budowę „polskich dronów” Przemysł lotniczy, w tym zwłaszcza produkcja dronów, może stać się polską specjalnością - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Angielskie określenie „dron”, które można przetłumaczyć na polski język jako “trzmiel”, brzmi enigmatycznie. Czym są zatem „drony”?

Rywalizacja Łazików Marsjańskich Wiadomości
Rywalizacja Łazików Marsjańskich

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa odbywają się zawody European Rover Challenge. Jest to Europejska edycja zawodów łazików marsjańskich. Współorganizowane przez The Mars Society zawody przeznaczone są dla studentów z całego świata i polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu łazików - robotów, które w niedługiej przyszłości wspomogą astronautów w badaniu planet Układu Słonecznego. W czasie zawodów łaziki rywalizują w czterech terenowych, symulujących misje marsjańskie konkurencjach: pobranie próbek z gleby, aby znaleźć w nich formy życia, transport narzędzi lub przedmiotów potrzebnych astronaucie oraz dwa zadanie serwisowe.

Władze USA apelują o zaprzestanie używania smartfonów Galaxy Note 7 Wiadomości
Władze USA apelują o zaprzestanie używania smartfonów Galaxy Note 7

Amerykańska federalna Komisja Bezpieczeństwa Artykułów Konsumpcyjnych uznała w piątek, że stosowane w smartfonach Samsunga baterie litowo-jonowe "są bardzo mocne, ale mają małą pojemność". W przypadku przegrzania mogą wybuchnąć, co naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia ich użytkowników.

Krzysztof "Toyah" Osiejuk: O nożu, widelcu i poszumie liści Wiadomości
Krzysztof "Toyah" Osiejuk: O nożu, widelcu i poszumie liści

A tak niewiele było trzeba. Wystarczyło tak nie pędzić. Nie zgodzić się na ten krok. Przystanąć, rozejrzeć się po tych drzewach, wciągnąć nosem ten zapach wiosny i pomyśleć sobie że to jeszcze tamta wiosna, i zmusić Rosjanina, żeby przystanął. A wtedy mu powiedzieć: „Słyszysz pan tamte strzały? Czujesz pan ten płacz? Widzisz pan ten las?” To było naprawdę proste. Nawet ktoś taki jak Tusk mógł to zrobić.

Po co nam druk przestrzenny? Wiadomości
Po co nam druk przestrzenny?

Drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu(drukowaniu na drukarkach 3D) trójwymiarowych obiektów (brył), zaprojektowanych cyfrowo w specjalnych programach. Do niedawna technologia ta z powodu kosztów była dostępna wyłącznie wąskiej grupie specjalistów.

Pewne gatunki ślimaków mogą być drapieżnikami Wiadomości
Pewne gatunki ślimaków mogą być drapieżnikami

Duże ślimaki, np. należące do inwazyjnego w Polsce gatunku ślinik luzytański, mogą być drapieżnikami piskląt ptaków należących do gatunków, które nisko budują gniazda. Zjawisko to analizowały badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego i Zielonogórskiego.

Owocowa skórka to "ochroniarz" niedoskonały Wiadomości
Owocowa skórka to "ochroniarz" niedoskonały

Skórka dla owoców i warzyw jest naturalnym ochroniarzem przed szkodnikami i toksynami. Jednak czasem bywa zawodna, wpuszczając do miąższu np. pestycydy. Polski badacz sprawdzi skórki 20 gatunków, aby ustalić, które zatrzymują szkodliwe substancje, a które przepuszczają je do środka.

Emerytury
Stażowe