TSUE ostatecznie oddalił skargi Ryanaira

W kwietniu 2020 r. Dania i Szwecja zgłosiły Komisji dwa odrębne środki pomocy na rzecz spółki SAS, z których każdy miał postać gwarancji, obejmującej odnawialną linię kredytową w maksymalnej wysokości 1,5 mld koron szwedzkich (SEK).
Środki te miały na celu częściowe naprawienie szkody wyrządzonej SAS, wynikającej z odwołania lub reorganizacji lotów tego przewoźnika z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w kontekście pandemii COVID-19. Komisja Europejska zatwierdziła tę pomoc państwa.
Decyzja TSUE
Spółka Ryanair wniosła do Sądu Unii Europejskiej skargi na te decyzje. W 2021 r. sąd oddalił te skargi, stwierdzając, że sporne środki pomocy były zgodne z prawem Unii. W szczególności, zważywszy że spółka SAS posiada znacznie wyższy udział w rynku niż udziały jej najbliższego konkurenta w Danii i w Szwecji, oraz że została bardziej dotknięta ograniczeniami nałożonymi w ramach pandemii Covid-19, pomoc nie stanowiła niezgodnej z prawem dyskryminacji - stwierdził Sąd UE.
Spółka Ryanair odwołała się następnie od tych wyroków do Trybunału Sprawiedliwości. W wydanych dziś wyrokach Trybunał nie uwzględnił żadnych argumentów podniesionych przez spółkę Ryanair i tym samym potwierdził wyroki Sądu UE.
Trybunał podkreślił w szczególności, że dany środek pomocy mógł ograniczać się do spółki SAS. Nie było konieczne, aby przynosił korzyści wszystkim przedsiębiorstwom, które poniosły szkody spowodowane pandemią Covid-19.
Tagi
Decyzja Tuska ws. Mercosur. Ardanowski: „Możemy się domyślać, o czyje interesy chodzi”

Tusk nie złoży skargi do TSUE ws. umowy UE-Mercosur
Kryzys mieszkaniowy w państwach UE. Tak źle nie było od lat

Polacy ocenili Ursulę von der Leyen. Przewodnicząca PE nie ma powodów do zadowolenia
Copa-Cogeca: Ustępstwa poczynione przez KE wobec Australii są nie do przyjęcia


