Lublin zdecydował. Flaga Ukrainy zniknęła z ratusza

- Z budynku lubelskiego ratusza zdjęto flagę Ukrainy.
- Miasto tłumaczy decyzję sprzeciwem wobec działań prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Lublin zdjął flagę Ukrainy z ratusza
Z budynku lubelskiego ratusza zdjęto flagę Ukrainy. Informację jako pierwszy podał portal lublin112.pl. Serwis zwrócił się do Urzędu Miasta Lublin o wyjaśnienie powodów tej decyzji. Decyzję skomentowała Justyna Góźdź, rzecznik prasowa prezydenta miasta Lublin.
Śladem innych polskich miast podjęliśmy decyzję o zdjęciu ukraińskiej flagi z budynku lubelskiego ratusza. Podzielamy krytyczne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ambasady RP w Kijowie wobec decyzji Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
– poinformowała Góźdź.
Ratusz tłumaczy decyzję działaniami prezydenta Zełenskiego
Rzecznik prezydenta Lublina podkreśliła, że decyzja miasta jest bezpośrednio związana z działaniami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który nadał ukraińskiej jednostce wojskowej imię „Bohaterów UPA”.
Justyna Góźdź zaznaczyła, że dla władz Lublina istotne znaczenie ma pamięć historyczna oraz godne upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń w relacjach polsko-ukraińskich.
Gloryfikacja formacji odpowiedzialnych za zbrodnie na ludności cywilnej godzi w pamięć historyczną naszego narodu, rani pamięć polskich ofiar i utrudnia budowanie szczerego dialogu między naszymi narodami
– oświadczyła.
Zełenski nadał jednostce wojskowej imię „Bohaterów UPA”
Prezydent Ukrainy w środę nadał jednej z jednostek Sił Zbrojnych swego kraju imię „Bohaterów UPA”. Jak mówił, uczynił to „w celu przywrócenia historycznych tradycji narodowego wojska oraz uwzględniając wzorowe wykonywanie powierzonych zadań podczas obrony integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy”.
Komentarze
Zdzisław Krasnodębski: Nauczycielka życia czy instrument władzy

Władze Krymu wstrzymały sprzedaż paliwa z powodu ukraińskich ataków
Szef ukraińskiego MSZ zarzucił Polsce „zniewagę”. „Nie będziemy tego tolerowali”

Ambasador Niemiec komentuje decyzję Nawrockiego ws. Orderu. „Nie jesteśmy szczęśliwi”

Gen. Komornicki: To było celowe działanie, Ukraina chce deprecjonować rolę Polski








