IMGW: Niektórzy będą zawiedzeni. Zima będzie cieplejsza niż zwykle

"W grudniowych prognozach nastąpiła zmiana. (…) Według amerykańskich modeli we wschodniej części Polski temperatura ma być wyższa od krajowej średniej z ostatnich 30 lat, nawet o 1,5 stopnia Celsjusza. Natomiast z naszych wyliczeń wynika, że grudzień będzie w normie" - mówi PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
"Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do - 14" - ostrzega.
Będzie też dużo opadów i to w całej centralnej oraz zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. "Czy będzie to deszcz, czy śnieg? Śnieg pojawi się na pewno w górach, ale opadów można się spodziewać także na nizinach - w centrum kraju, na południu i wschodzie. Niestety nie oznacza to, że tam utworzy pokrywę śnieżną, raczej popada i szybko stopnieje" - wyjaśnia.
A w Boże Narodzenie?
A jaka będzie pogoda na Boże Narodzenie? "Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie tego określić" - odpowiada.
Styczeń - według amerykańskich i polskich wyliczeń - ma być cieplejszy niż zwykle, czyli z wartościami temperatur powyżej tzydziestoletniej normy. Amerykanie przewidują, że średnie temperatury będą wyższe o 2 st. Polska prognoza to potwierdza. Podobnie, jak w grudniu śnieg spadnie także na nizinach, ale nie będzie tworzył pokrywy śnieżnej, szybko się rozpuści.
W lutym całe południe i wschód kraju mają być z temperaturami powyżej normy, co też oznacza, że choć będzie padał śnieg, to i tak się nie utrzyma na nizinach.
Opadów ma być więcej niż to bywało w ostatnich latach. Ostro popada począwszy od woj. zachodniopomorskiego, poprzez kujawsko-pomorskie, po Podlasie.
"Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu" - podsumowuje Walijewski. (PAP)
wnk/ pat/
Komentarze
Zełenski w opałach. Asertywność Polski popłaca

Niepokojące informacje z Litwy. Służby przekazały sygnały o Rosji

Polityczne trzęsienie ziemi w Kijowie. W co gra Zełenski?

Trump spotka się z Zełenskim na szczycie NATO w Ankarze

Napięcie na wschodniej flance NATO rośnie. Nowe informacje wywiadu
