Film Agnieszki Holland, który ma uderzyć w polską Straż Graniczną, jest finansowany przez… Czechów

Agnieszka Holland rozpoczęła zdjęcia do swojego najnowszego filmu o tytule "Zielona Granica". Kręcony jest pod Warszawą, w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Produkcja ma opowiadać o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy, który swój punkt kulminacyjny miał w drugiej połowie 2021 roku. Bohaterami filmu mają być imigranci z m.in. Syrii i Afganistanu, mieszkańcy Podlasia, a także funkcjonariusze Straży Granicznej.
W ostatnim czasie do internetu wyciekło nagranie, na którym widać kolczaste ogrodzenie przedzielające las na Wydmach w Czarnowie koło Konstancina.
W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z pobliskich mieszkańców skarży się, że "w lesie rozstawiono żyletkowy drut kolczasty i go nie zabezpieczono". - Nie chodzi o film, ale o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt - zwraca uwagę stały bywalec lasu.
"Czemu czeskie władze to sponsorują?"
"Warto zwrócić uwagę na fakt, że film Agnieszki Holland o migrantach z Białorusi jest finansowany przez Czeski Fundusz Filmowy - czeski odpowiednik PISF, tak jak PISF instytucję państwową. Czemu czeskie władze sponsorują tego typu dzieło?" - pyta na Twitterze bloger Paweł Rybicki.
Na stronie internetowej Czeskiego Funduszu Filmowego czytamy, że "Zielona Granica" Agnieszki Holland dostała aż 160 tys. euro wsparcia.
Z kolei publicysta i korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz pyta Lasy Państwowe oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska o to, czy "można tak bezkarnie, nawet w lesie prywatnym montować drut żyletkowy stanowiący zagrożenie dla zwierzyny".
Warto zwrócić uwagę na fakt, że film Agnieszki Holland o migrantach z Białorusi jest finansowany przez Czeski Fundusz Filmowy - czeski odpowiednik PISF, tak jak PISF instytucję państwową. Czemu czeskie władze sponsorują tego typu "dzieło"? pic.twitter.com/3XrEAPgzBf
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) April 4, 2023
Hej @PL_GIOS @LPanstwowe sprawka jest. Czy można tak bezkarnie, nawet w lesie prywatnym montować drut żyletkowy stanowiący zagrożenie dla zwierzyny? https://t.co/4WsUfDrvq2
— Cezary "Trotyl" Gmyz (@cezarygmyz) April 4, 2023
Tagi
Komentarze
Tysiące kontroli i zatrzymania na granicach Polski. Jest komunikat Straży Granicznej
Nie żyje legendarny aktor
Ważne informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej
„Zero dokumentów”. Bąkiewicz publikuje nagranie z granicy

Nowe przepisy w Rosji. Służby sprawdzą telefon na granicy


