Za pośrednictwem światowej sieci modlitewnej Papieża, Franciszek zaprasza do refleksji nad sztuczną inteligencją, która powinna szanować godność człowieka i stworzenia.
Program Artemis to program załogowych lotów kosmicznych finansowany przez rząd Stanów Zjednoczonych, którego celem jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, a konkretnie w regionie południowego bieguna księżycowego do 2024 r. Program jest prowadzony głównie przez NASA, amerykańskie firmy zajmujące się komercyjnymi lotami kosmicznymi zakontraktowane przez NASA, oraz partnerów międzynarodowych, wręcz oczekuje się, że zagraniczni partnerzy będą stanowili istotną część programu.
Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.
Mimo niekorzystnej pogody na Florydzie trwa procedura przed startem rakiety Falcon 9 w załogowej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci są już w kapsule Dragon; właz do niej zamknięto.
Amerykański astronom polskiego pochodzenia Kacper Wierzchoś pracownik obserwatorium astronomicznego Catalina Sky Survey poinformował na Twitterze o odkryciu 15 lutego nowego satelity Ziemi. Odkrycia miał dokonać wraz ze swoim kolegą Teddym Pruyne
Na poligonie w Drawsku Pomorskim polska firma SpaceForest przeprowadziła udany test suborbitalnej rakiety PERUN napędzanej silnikiem rakietowym tej samej firmy. Niespełna dwunastometrowa rakieta zgodnie z planem pokonała prędkość dźwięku, wzniosła się na wysokość 10 kilometrów i bezpiecznie opadła na spadochronie
Naukowcy od lat zbierają dowody na to, że koniec Betelgezy jest już bliski. Tym razem, wybuch najbliższego Ziemi czerwonego nadolbrzyma ma być bliski. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie, będzie to największe wydarzenie astronomicznym stulecia.
NASA zapowiada, że w misji powrotu człowieka na Księżyc jest otwarta na współpracę z partnerami z całego świata. - Na Księżycu jest dużo miejsca – mówią szefowie Agencji.
Grupa naukowców, wśród których znaleźli się chemicy z Uniwersytetu Śląskiego, opracowała dwie nowe pochodne karbaminianów. Substancje te mogą znaleźć zastosowanie w środkach farmaceutycznych, wykorzystywanych w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.
Jeżeli pamiętacie naiwne wizje XXI wieku z filmu "Powrót do przyszłości", to z pewnością przypomnicie sobie deskorolkę unoszącą się w powietrzu. To już nie fantastyka naukowa. Oto nowym projektem studentów Koła Naukowego Mechaników AGH jest właśnie elektroniczna deskorolka działająca jak poduszkowiec.
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudują razem z partnerami europejskimi superkomputer. Będzie 10 razy szybszy niż obecnie działający najszybszy komputer w Europie.
Układ planetarny BD+14 4559 to pozasłoneczny system z planetą, której nazwę nadadzą Polacy. Nie astronomowie, czy politycy ale ci, którzy wezmą udział w konkursie na nazwę dla nowo-odkrytej planety - ograniczeń nie ma. Startować mogą wszyscy Polacy - Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjmie zgłoszenia indywidualne oraz od szkół, organizacji, czy firm. Warunek jest jeden - mają być polskie.
To ogromny sukces studentów z Politechniki Świętokrzyskiej. Zespół Impuls z wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich – University Rover Challenge. W zawodach co roku rywalizują najlepsi konstruktorzy robotów z całego świata. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.
W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, w godzinach 9:00-18:00 na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej odbędzie się kolejna edycja Zawodów SUMO Robotów LEGO dla dzieci.
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej realizują program badawczo-rozwojowy, który może doprowadzić do zrewolucjonizowania technik pomiaru rozkładu dawek promieniowania do zastosowań terapeutycznych, np. w chorobach nowotworowych – „Rekonfigurowalny detektor do pomiaru przestrzennego rozkładu dawki promieniowania dla zastosowań w przygotowaniu indywidualnych planów leczenia pacjentów”.
Rozpoczęła się kolejna edycja programu "Doktorat wdrożeniowy". Jego celem jest stworzenie warunków do rozwoju współpracy nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Doktorant, uczestnicząc w programie, pobiera wynagrodzenie w firmie, w której jest zatrudniony i stypendium, które wynosi nawet 4 450 złotych.
Na Politechnice Łódzkiej miała miejsce pierwsza w Europie ramanowska biopsja optyczna i nawigacja operacyjna mózgu IN VIVO.
Studenci z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej wygrali polską edycję konkursu inżynierskiego EBEC. Będą reprezentować Polskę na finałach we Włoszech.
Na Marsie wylądował lądownik InSight wyposażony w specjalistyczne urządzenie polskiej produkcji, tzw. "Kreta". Urządzenie wykonane przez polską firmę "Astronika" ma się wbić na głębokość pięciu metrów w marsjański grunt. W związku ze współudziałem polskiej firmy, pośród oznaczeń lądownika znajduje się również polska flaga
Opierając się na badaniach radarowych sondy Mars Express naukowcy wykryli jezioro ciekłej wody pod lodowymi czapami na południowym biegunie Marsa. Obecność wody podejrzewano tam już wcześniej, jednak dopiero teraz została ostatecznie potwierdzona. Informacje na ten temat opublikowała naukowy periodyk "Science"