„Radujmy się. Tak, radujmy się, ponieważ 1 listopada nadchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Radujmy się, ponieważ jest to święto radosne na wspomnienie wszystkich mających dostąpić już radości nieba, a przede wszystkim tych, którzy święte życie prowadzili w ukryciu i nie zostali kanonizowani” – tymi słowami red. naczelny Michał Ossowski zaczyna aktualne wydanie „Tygodnika Solidarność”. W istocie 1 listopada powinien być dla nas dniem pozytywnym, a ponury charakter tego święta został narzucony przez komunistów, którzy usiłowali zastąpić je „świeckim” Świętem Zmarłych. Śmierć, przemijanie i życie ze świadomością swej śmiertelności, to tematy najnowszego „TS”.
Maciej Kurzajewski nie będzie mógł przez pewien czas prowadzić śniadaniowego programu w TVP. Chodzi o „Pytanie na śniadanie”. Prezenter podzielił się z fanami informacją o swoich najbliższych planach, które uniemożliwią mu występy w telewizji.
Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym, jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów – poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” w mocnych słowach podsumował politykę kanclerza Scholza. Niemiecki polityk 4 listopada ma udać się do Pekinu. Będzie pierwszym unijnym liderem, który odwiedzi Chiny od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. „Z Chinami nie można robić interesów tak jak dotąd. Ale niemiecki kanclerz zdaje się tego nie rozumieć” – piszą dziennikarze gazety.
Serwis Downdetector informuje o poważnych problemach z Instagramem. Prawdopodobnie w grę wchodzi awaria o globalnym zasięgu.
Maciej Orłoś za pośrednictwem Twittera poinformował, że zawiesza współpracę z internetowym Radiem Nowy Świat. Każdego tygodnia prowadził w nim poranną audycję. Dziennikarz podał powód swojej decyzji.
Nikołaj Storonski, rosyjski miliarder i dyrektor generalny londyńskiego start-upu Revolut, zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. Okazuje się, że biznesmen zdecydowanie sprzeciwia się wydarzeniom na Ukrainie. – Wojna jest całkowicie odrażająca – mówi.
Donald Tusk odmówił debaty z Mateuszem Morawieckim, tak jak od dawna odmawia wizyty w TVP. Politycy Platformy usiłują tę niezręczną dla lidera PO sytuację racjonalizować.
Aresztowano agenta rosyjskich służb, który miał za zadanie zamordować ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa – poinformowało w poniedziałek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Do aresztowania doszło w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie Ukrainy.
Pawieł Łatuszka, białoruski opozycjonista i dyplomata jest zdania, że Aleksandr Łukaszenka może obawiać się odpowiedzialności za wspieranie wojny na Ukrainie. Pojawiły się doniesienia, że polityk może chcieć wyjechać z kraju.
W miejscowości Pomiechowo na Mazowszu doszło do tragedii. Kobieta wtargnęła na tory kolejowe i została śmiertelnie potrącona przez pociąg. Na miejsce przybyły służby wraz z prokuratorem, które badają okoliczności tej sprawy.
Prezydent USA Joe Biden podniósł głos na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas jednej z ich rozmów telefonicznych w czerwcu - podała telewizja NBC News. Biden miał być poirytowany prośbami o kolejne dostawy broni.
Po umowach na dostawy sprzętu dla polskiej armii, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary - podkreślił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego dot. planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
Przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił łączące Chiny i Rosję „wszechstronne strategiczne partnerstwo koordynacji dla nowej ery” oraz pogłębiającą się współpracę obu krajów w różnych dziedzinach – podała w poniedziałek państwowa agencja prasowa Xinhua.
- Warszawa zbroi się potężnie. W Korei Południowej zakupiono 48 odrzutowców, 648 haubic samobieżnych i oszałamiające 1000 czołgów bojowych. K-2 Black Panther "PL" to najnowocześniejszy zachodni czołg faktycznie dostępny - pisze Gernot Kramper na łamach niemieckiego Sterna.
Od jutra (1 listopada) zwiększamy gotowość sił zbrojnych - ogłosił w poniedziałek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Nadzwyczajny krok uzasadnił "agresywną wojną Rosji".
Kościół potrafiący odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ofiarujący ludziom „raczej doświadczenie zbawienia niż doktrynę”, będący „schronieniem dla osób zranionych i złamanych, a nie instytucją dla doskonałych” – to niektóre z postulatów, które znalazły się w dokumencie roboczym etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024, ogłoszonym 27 października br. w Watykanie. Zebrane w czasie diecezjalnej fazy procesu synodalnego opinie wiernych wskazują na potrzebę zastąpienia klerykalizmu współuczestnictwem i współodpowiedzialnością wszystkich ochrzczonych. Wyrażają przekonanie, że „jeśli Kościół nie będzie synodalny, nikt nie będzie się czuł w nim naprawdę u siebie”.
Wystrzelony przez rosyjskie siły zbrojne w kierunku Ukrainy, a strącony przez obronę przeciwlotniczą tego kraju pocisk rakietowy spadł w poniedziałek w miejscowości Naslavcea, na północy Mołdawii – podało mołdawskie ministerstwo spraw wewnętrznych w porannym komunikacie. W sieci pojawiło się nagranie.
Wystrzelony przez rosyjskie siły zbrojne w kierunku Ukrainy, a strącony przez obronę przeciwlotniczą tego kraju pocisk rakietowy spadł w poniedziałek w miejscowości Naslavcea, na północy Mołdawii – podało mołdawskie ministerstwo spraw wewnętrznych w porannym komunikacie.