W Krakowie rozpoczęły się obchody 40. rocznicy powstania Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS), które potrwają do 24 maja.
– Europa i świat czekają, byśmy bronili wszędzie ducha oświecenia, który w wielu miejscach jest zagrożony. Świat oczekuje, byśmy bronili wolności – powiedział w niedzielę zwycięzca wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Macron, który spotkał się ze swoimi zwolennikami przed Luwrem.
Czy w Polsce zabraknie ratowników medycznych? Jeśli szybko nic się nie zmieni w wysokości ich wynagrodzeń, ten czarny scenariusz jest bardzo realny.
– Choć wojna z Koreą Północną nikomu się nie opłaca, może do niej dojść. Koszty będą ogromne, a jej przebieg bardzo trudny do przewidzenia – tłumaczy dr Nicolas Levi z Centrum Studiów Polska-Azja w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem.
Najnowszy faworyt establishmentu znad Sekwany macha linijką, którą chce wymierzyć klapsy niedobrym Polakom, z uwagi na... konkurencyjność naszej gospodarki. Jak on to ujął - zbyt dobrze „rozgrywamy różnice kosztów społecznych”.
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja zrealizowano niezwykłe video - nagrano teledysk z dziećmi chorymi na zespół Downa, śpiewającymi Hymn Polski. Projekt stworzono przy współpracy programu Warto Rozmawiać i Fundacji Narodowego Dnia Życia. Jak poinformował dziennikarz Jan Pospieszalski, w Irlandii i Szwecji ten film jest już niedostępny...
- Wielkie "UFF!" niesie się przez światowe media po zdecydowanym zwycięstwie Emmanuela Macrona. Bo jest to bardzo dobra wiadomość dla świata, a zwłaszcza dla Zachodu, dla demokracji i dla Unii Europejskiej. - pisze publicysta Jacek Żakowski w swoim felietonie dla wp.pl. - Ale, ale - nie cieszcie się na zapas. Długa droga przed nami, zanim będzie to dobra wiadomość także dla Polaków i Polski. Bo dla Polski-PiS jest to zła wiadomość. - dodaje.
Sobotni "Marsz Wolności” nie okazał się chyba takim sukcesem, na jaki liczyli organizatorzy, dlatego niektórzy "się zdenerwowali". Poseł Szczerba groził dziennikarzowi na Twitterze, Jan Grabiec groził policji, a Mateusz Kijowski grozi opozycji. Ogłosił oficjalnie, że ma dość i że przestaje być miły. Strach się bać...
"Francuzi nie mieli już sił walczyć o Francję.(...) My się odradzamy, Francuzi giną." - tak podsumowała wynik wczorajszych wyborów prezydenckich we Francji posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa we francuskich wyborach parlamentarnych. "Gratulacje dla Emmanuela Macrona. Gratulacje dla Francuzów za wybór wolności, równości zamiast tyranii i nieprawdziwych informacji" – napisał na Twitterze Donald Tusk. Nie odniósł się w żadne sposób do słów krytyki, których ostatnio Macron nie szczędził Polsce.
– Macron, krytykując Polskę, wypowiedział się nieodpowiedzialnie – mówi „Do Rzeczy” premier Beata Szydło. - Polityk, który ubiega się o ważne funkcje powinien bardziej ważyć słowa - dodała w wywiadzie udzielonym przed II turą wyborów we Francji.
W wynikach wyborów prezydenckich we Francji brak jest większego zaskoczenia. Wygrał je uchodzący za centrystę Emmanuel Macron.
Kiedy uwaga opinii publicznej skierowana jest głównie w stronę Francji, u naszych zachodnich sąsiadów trwają wybory do regionalnego parlamentu w kraju związkowym- Szlezwiku-Holsztynie. Za tydzień natomiast wybory do kolejnego landtagu, Nadrenii Północnej Westfalii. Tradycyjnie wybory do landtagów traktowane są jako sprawdzian przed wyborami do Bundestagu.
„Pan Kowalski, pani Pospihalova, pan Gregoric, seniorzy, utrzymują państwa Europy Środkowo-Wschodniej. W stosunku do swoich przychodów płacą znacznie wyższe podatki niż przedsiębiorstwa, zwłaszcza korporacje” - pisze Andrzej Berezowski. Tematem przewodnim najnowszego TS są nierówności w obciążeniach podatkowych.
Na łamach postkomunistycznego tygodnika "Polityka" red. Wojciech Szacki zajął się obliczaniem frekwencji wczorajszego "Marszu Wolności". Wyniki okazały się zaskakujące w stosunku do danych podawanych przez Urząd m.st. Warszawy.
W dniach 7-9 maja para prezydencka przebywa z wizytą w Etiopii. Grafik zajęć i spotkań Andrzeja Dudy jest dość napięty a cele różnorodne, od wystąpienia o poparcie Unii Afrykańskiej dla polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019, po spotkania z inwestorami.
Trwa druga tura wyborów prezydenckich we Francji. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 20.00. Obecnie na terenie całej Francji trwa cisza wyborcza.
Podczas programu "Woronicza 17" doszło do wymiany poglądów między posłem PiSu, Marcinem Horałą i posłem PO, Marcinem Kierwińskim. Horała wyraził nadzieję, że znany finansista George Soros wspomógł PO finansowo w organizacji maszu. Głos zabrał także poseł K'15, który nazwał obowiązująca konstytucję bolszewicką.
Kontrowersyjny zapis z Marszu Wolności wyemitowała dziś TVP. Widać na nim ludzi śpiewających do melodii radzieckiej, żołnierskiej pieśni "Katiusza", osoby twierdzące, że jest dziś w wolnością gorzej niż w PRLu i byłego szefa UOP i MSW Andrzeja Milczanowskiego, broniącego emerytur dla eSBeków.
Przed Marszem Wolności poseł Platformy Obywatelskiej, Michał Szczerba, na swoim koncie na Twitterze napisał: "Kto nie przyjdzie, ten za PiSem...". Wpis ten doczekał się wielu żartobliwych komentarzy o politycznym strzale w kolano poprzez tak niefortunne sformułowanie