Rewolucja gender zaczyna się cofać: na Florydzie zakazano właśnie okaleczania dzieci ze względu na zmyśloną płeć, transowania uczniów w szkołach i obnażania się przed nieletnimi na występach „drag queen”. Wśród aktywistów trans, również polskich, wybuchła panika. Niektórzy uciekają w wyparcie i groźby.
Szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał, że Europol Gaz wystąpił do arbitrażu z pozwem przeciwko Gazpromowi o zwrot 850 mln zł zaległych należności za przesył gazu. Dodatkowo wniosek spółki do arbitrażu przeciwko Gazpromowi dotyczy też utraconych zysków. Chodzi o kwotę powyżej 5 mld złotych.
W Trybunale Konstytucyjnym od kilku miesięcy trwa pat, który uniemożliwia orzekanie w pełnym składzie. Chociaż przeciąganie liny trwa od dawna, PiS postanowił przeciąć ten węzeł gordyjski ustawą. Pytanie, czy mu się to uda.
19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. A wydawałoby się, że po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – przejdzie do historycznego lamusa.
Zanim z fermentu intelektualnego wyłoniła się rewolucyjna idea Unii Europejskiej, Stary Kontynent doświadczył wielu radykalnych konwulsji. Wszystkie one do jakiegoś stopnia zagrażały chrześcijańskiej tożsamości oraz kulturowej jedności Europy i jej tradycjom.
Unia Europejska obawia się prób odnowienia relacji Ankary z Brukselą, których podjęcie zapowiada w przypadku wygrania wyborów prezydenckich Kemal Kilicdaroglu. Urzędnicy unijni obawiają się, że zbliżenie Turcji ze Wspólnotą mogłoby skomplikować rozszerzenie UE o Ukrainę, nawet w przypadku zdecydowanie większego wsparcia, jakim wewnątrz organizacji cieszy się Kijów – wskazuje portal Politico.
Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę niemiecki producent aparatów fotograficznych Leica Camera AG ogłosił, że zaprzestanie importu do Rosji i zamknie swój sklep firmowy w Moskwie. Firma jednak nie tylko nie zaprzestała dostaw, ale zaczęła sprzedawać w Rosji lornetki, celowniki i noktowizory – poinformował w czwartek portal The Insider.
Na skutek decyzji Aleksandra Łukaszenki po 28 latach na granice białorusko-rosyjskie powrócą kontrole.
Red. Marcin Dobski informuje na łamach Salonu24, że rozpadł się szykowany na wybory parlamentarne „egzotyczny sojusz” Porozumienia i Agrounii.
W kwietniu przez Polskę do Niemiec dostało się nielegalnie zdecydowanie więcej osób niż w poprzednich miesiącach – informuje „Die Welt”.
- Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – napisał abp Wojciech Polak w swym komentarzu do dzisiejszej publikacji dziennika „Rzeczpospolita” ukazującej skalę przestępstw na tle pedofilii wśród polskich księży i zakonników w okresie PRL. Mówiąc o osobach skrzywdzonych, prymas wyznaje, że „zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia”. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży dodaje, że „ta kwerenda potwierdza konieczność dalszych badań archiwalnych w Kościele”.
Dziś rano media obiegły tragiczne doniesienia o śmierci męża Justyny Kowalczyk – Kacpra Tekielego.
Przygotowanie do szczytu NATO oraz funkcjonowanie obrony powietrznej Polski były tematami narady w BBN; doświadczenia, też pod względem komunikacji, ze sprawy pocisku, który spadł pod Bydgoszczą, będą wykorzystywane; wnioski muszą znaleźć odzwierciedlenie w procedurach – powiedział w czwartek szef BBN Jacek Siewiera.
Dokładnie za miesiąc – 18 czerwca, ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. To kolejna edycja tego afirmującego życie i rodzinę wydarzenia, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Dzieci przyszłością Polski”. Organizatorzy zaprezentowali oficjalny plakat promujący Marsz.
Rozporządzenie metanowe w wersji zaproponowanej przez Unię Europejską oznaczałoby likwidację polskiego górnictwa węglowego, katastrofę dla Górnego Śląska i dla Polski. Dzięki sprawnej i zgodnej akcji związkowców i polityków udało się uniknąć katastrofy. Po wielu miesiącach trudnych negocjacji Parlament Europejski przyjął dokument zawierający zapisy korzystne dla Polski. O przebiegu tych negocjacji i sukcesie polskich eurodeputowanych z europosłanką Jadwigą Wiśniewską rozmawia Teresa Wójcik.
Niepracująca matka trójki dzieci w przyszłym roku dostanie od państwa z różnych programów od 3552 do 3866 zł, czyli więcej pieniędzy niż początkujący nauczyciel, urzędnik czy pracownik socjalny za pracę – oświadczył Michał Przybylak, działacz Nowoczesnej, sojusznika Platformy Obywatelskiej. Na jego wpis zareagował sam premier.
Dziennikarz TVP Tomasz Wolny pojawił się w czwartkowym wydaniu programu "Pytanie na śniadanie". Prezenter postanowił opowiedzieć o szokującej sytuacji, która go spotkała w Warszawie.
Na początku wojny na Ukrainie ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, wściekły na francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, nazwał go "lizusem Putina", użył wulgarnego słowa i wezwał, by "dać mu w dziób" - ujawnił w czwartek były dyrektor komunikacji na Downing Street.
Anna Beata Kielech, która przez ostatnich 13 lat pracowała w Sekretariacie Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, została odznaczona papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawanym w dowód uznania za zasługi dla Kościoła. Odznaczenie przyjęła w rocznicę urodzin papieża Polaka, z rąk kard. Stanisława Ryłki.
Postanowiliśmy, że Ministerstwo Klimatu rozpocznie skargę przeciwko Niemcom (...). Chcemy, aby wszczęto postępowanie, które - miejmy nadzieję - znajdzie swoje odzwierciedlenie przed TSUE (...). Z Ministerstwa Klimatu wypłynie przygotowana skarga – mówił w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.