Wicepremier Jarosław Gowin, składając wizytę w Rzymie, spotkał się w środę z szefem włoskiego MSZ Luigim Di Maio. Wśród trudnych tematów polsko-włoskich wymienił stosunek do Rosji. Gowin rozmawiał też z włoskimi i polskimi przedsiębiorcami.
Dobiega 31 lat od zjednoczenia dwóch państw niemieckich a Republika Federalna Niemiec wciąż nie ma konstytucji.
Na ok. 10 tygodni przed wyborami powszechnymi do parlamentu chadecka Unia (CDU i CSU) osiągnęłaby wynik 30 proc., zachowując 15-punktową przewagę nad SPD i 11-punktową nad Zielonymi.
Pięć osób trafiło do szpitala po kolizji dwóch statków, do której doszło w środę po południu na rzece Motławie w Gdańsku. Na wysokości tzw. Polskiego Haka, pogłębiarka zderzyła się ze statkiem pasażerskim "Czarna Perła", zabierających turystów w krótkie rejsy. Badanie alkomatem wykazało, że dwóch członków załogi "Czarnej Perły" było po spożyciu alkoholu.
14 lipca Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dot. wykonywania środków tymczasowych TSUE, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Zdaniem TK jest to niezgodne z konstytucją. Wśród lewicowo-liberalnych środowisk wybuchła histeria, że wyrok jest krokiem w stronę polexitu; sprawę skomentował na Twitterze p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który nie omieszkał stwierdzić, że to "Kaczyński i jego partia, a nie Polska" wychodzą z UE.
Duże badanie przeprowadzone przez Australian Bureau of Statistics (ABS) na temat skutków pandemii koronawirusa wykazało, że jedna na sześć osób w kraju (16 proc.) uważa, że życie nigdy nie wróci do normy – podaje w środę australijski portal News.com.
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa poinformował w środę, że rozważa zwiększenie ilości wojska, rozmieszczonego na ulicach w związku z grabieżami i aktami przemocy, które wybuchły po aresztowaniu byłego prezydenta tego kraju Jacoba Zumy. nych.
Instytucje Unii Europejskiej, w tym Trybunał Sprawiedliwości UE nie posiadają kompetencji do decydowania w jaki sposób jest skonstruowany system sądowniczy w Polsce - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w kontekście środowych decyzji TSUE i Trybunału Konstytucyjnego.
Nie ma żadnych podstaw prawnych do takich decyzji – komentuje decyzję TSUE szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.
Przepis traktatowy w zakresie, w jakim TSUE wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów - niekonstytucyjny – brzmi decyzja wydana przez Trybunał Konstytucyjny.
Czy w następnym kroku zechce TSUE wyłączyć Sejm czy TK? – pyta wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosząc się do dzisiejszej decyzji TSUE.
Polska została zobowiązana w środę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta.
Polska została zobowiązana w środę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta.
Dziś na konferencji prasowej szefa PiS oraz wicepremiera rządu ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego, oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka poinformowano o planach zakupu czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3.
Jeżeli polski TK podąży za wnioskiem rządu i ogłosi wyższość polskiego prawa nad prawem unijnym, Bruksela na pewno zainicjuje postępowanie ws. naruszenia przez Polskę traktatów o UE – piszą na łamach „FAZ” Gerhard Gnauck i Thomas Gutschker.
Seniorka, która w poniedziałek po południu została zabita w swoim mieszkaniu w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie, padła ofiarą przestępstwa na tle seksualnym. Prokuratura poinformowała w środę o zatrzymaniu mężczyzny za "morderstwo na tle seksualnym i gwałtu ze skutkiem śmiertelnym".
Wczoraj Polski Komitet Olimpijski poinformował, że rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz pływak Paweł Korzeniowski będą chorążymi Polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio.
Jak podkreślał podczas konferencji prasowej szef MON Mariusz Błaszczak, Polska zamawia czołgi Abrams „w wersji najlepiej wyposażonej” - Sprawdzone w boju, zostały skonstruowane jako przeciwwaga dla najnowocześniejszych czołgów rosyjskich - mówił Mariusz Błaszczak. Do sprawy zakupu czołgów Abrams odniósł się w Polskim Radio 24 były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys.
– Nasza armia w krótkim czasie wzbogaci się o dużą liczbę najnowocześniejszych na świecie czołgów, nowej wersji czołgów Abrams. To nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. W tej chwili opracowywany jest projekt rozbudowy i bardzo poważnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych. Czasy, sytuacja i miejsce, w którym żyjemy, tego wymaga. To jest nasz obowiązek – powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie-Wesołej szef PiS Jarosław Kaczyński. Sprawę w Polskim Radio 24 komentował gen. Roman Polko.
Według zapowiedzi prezesa PiS i szefa MON pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku. Do całej sytuacji postanowił odnieść się prezes NIK Marian Banaś.