W polskiej konstytucji napisane jest, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny; ja się z tym zgadzam - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że nie zagłosuje za rozwiązaniami wprowadzającymi małżeństwa homoseksualne; jest jednak za wprowadzeniem związków partnerskich.
Radna Koalicji Obywatelskiej ze Szczecina Dominika Jackowski opublikowała na Facebooku zdjęcie banneru z napisem "J*b*ć PiS" powieszonym na jednym ze szczecińskich bloków. Ucieszyła się także, iż niedaleko mieszka polityk PiS, który ten napis widzi każdego dnia. - Takiej hołoty u władzy jeszcze nie było. Z hołotą kulturalnie nie da się rozmawiać. Grzeczni już byliśmy - napisała w komentarzu.
Gościem Porannej Rozmowy w RMF u red. Roberta Mazurka był poseł PO Robert Kropiwnicki. Rozmowa dotyczyła protestów w ochronie zdrowia; polityk dał się "zaorać", nabierając się na stary numer redaktora...
Sejm w czwartek o godz.9 wznowił obrady. Wieczorem posłowie zajmą się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy; wniosek złożyło w sierpniu PSL, podpisali się pod nim także posłowie Lewicy.
W „Wyborczej” (w dziale gospodarczym), ukazał się wywiad z doktorantem SGH Janem Gromadzkim, który jest autorem raportu przygotowanego w Instytucie Badań Strukturalnych pod tytułem „Wpływ uniwersalnego świadczenia pieniężnego na podaż pracy”.
Na zaproszenie do zespołu ds. zmian ordynacji wyborczej z opozycji pozytywnie odpowiedział PSL i Polska 2050 - poinformował PAP lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz. Zespół, który powstanie na mocy umowy z klubem PiS, ma ruszyć jeszcze we wrześniu.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę wraz z przywódcami Australii i Wielkiej Brytanii nowy pakt trójstronny, AUKUS, nastawiony na współpracę obronną w regionie Indo-Pacyfiku. W wyniku współpracy Australia ma zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym oparte na amerykańskiej i brytyjskiej technologii.
Emerytowany papież Benedykt XVI wydał właśnie książkę - będącą formą apelu do Europy i świata zachodniej cywilizacji - zatytułowaną "La vera Europa. Identità e missione" [Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja - tłum.]. Książkę wydano z okazji 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Unią Europejską.
Dnia 14 września 1953 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się pokazowy proces biskupa Czesława Kaczmarka i czterech osób z jego kurii. Ordynariusz kielecki był wcześniej – przez ponad dwa i pół roku – poddawany konwejerowi: trwającym non stop, w dzień i w nocy, przesłuchaniom przez zmieniających się „oficerów” śledczych. Ubecy podawali ordynariuszowi kieleckiemu środki odurzające. „Przekonywali go”, że jest zdrajcą i jako takiego wszyscy się go wyrzekli.
W dniach 19-22 września br. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski.
Dokument przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, stanowi dla Kościoła, także tego w Polsce, ogromne wyzwanie.
Od początku ubiegłego roku kuratorzy i pracownicy Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie sprawdzają nazwy dzieł sztuki pod kątem poprawności politycznej. 143 dzieła zostały sprawdzone i przemianowane na politycznie poprawne. Na przykład dzieło zatytułowane "Cyganka" nosi teraz nazwę "Kobieta z chustą".
1 lipca Republika Słowenii objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Nawiasem mówiąc, Słowenia jest najlepiej prosperującym gospodarczo krajem w byłej Europie Wschodniej. Nie mówi się o tym zbyt często, ale kiedy się już mówi to w samych superlatywach. Spośród krajów, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r., Słowenia jako pierwsza przystąpiła do strefy euro (styczeń 2007 r.) i jako pierwsza do strefy Schengen (grudzień 2007 r.). Już w 2008 r. osiągnęła 90% unijnego PKB.
Wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię „Solidarności” m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została nominowana do prestiżowej nagrody „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich”. Teraz każdy z Was może przyczynić się do tego, by ta nagroda trafiła do naszej redakcji – kapituła konkursu pod uwagę bierze również głosy oddane w internetowym głosowaniu. To potrwa do 14 października. Głosować można raz na dobę.
Dziś niezależna komisja ekspercka opublikowała 250-stronicowy raport będący wynikiem badania sprawy o. Pawła M. oraz analizę aktywności władz polskiej prowincji dominikanów w odpowiedzi na informacje o przestępczej działalności ww. dominikanina.
Słowenia wygrała w Ostrawie z Czechami 3:0 (25:21, 25:19, 27:25) i awansowała do półfinału mistrzostw Europy siatkarzy. Słoweńcy, srebrni medaliści poprzednich ME, będą kolejnymi rywalami Polaków.
Waszyngton ma nową sensację. Krótko przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, Donald Trump był ponoć gotów rozpocząć wojnę z Chinami, a nawet nacisnąć atomowy guzik. Zaniepokojony nie na żarty retoryką prezydenta, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley, zebrał się na odwagę, zatelefonował do swego chińskiego odpowiednika szefa sztabu generalnego Ludowej Armii Wyzwoleńczej generała Li Zuochenga i zapewnił go, że USA nie zaatakują. Generale Li, miał powiedzieć generał Milley, “nie przeprowadzimy żadnej operacji kinetycznej przeciwko wam. Wszystko będzie OK”. Li uwierzył. Światowy pokój został uratowany. Tak przynajmniej twierdzą Bob Woodward i Robert Costa autorzy książki “Peril” (w wolnym tłumaczeniu “Tarapaty”), która ma się ukazać w przyszłym tygodniu.
Polska turystka została skazana na 2 miesiące więzienia przez hiszpański sąd za notoryczne bicie pochodzącego z Niemiec męża. Do aktów agresji dochodziło w kurorcie Playa del Ingles na południu Gran Canarii, w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
- Moskwa po raz kolejny w historii zdobyta przez Polaków Brawo Legia - czytamy w komentarzach na Twitterze.
Brak dialogu społecznego, groźby wobec związkowców, nieprawidłowości w kwestii regulowania nadgodzin, niskie płace - to wszystko problemy pracowników firmy Sona Sp. z o.o. w Koziegłowach, w województwie Śląskim, zajmującej się importem ryb i owoców morza. W sprawie interweniowała Rada Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Niestety pracodawca nie chce rozmawiać.