Polscy producenci urządzeń fotowoltaicznych chcą zbudować wytwórnię ogniw za miliard złotych - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".\nJak czytamy w gazecie, rodzimi producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki, którzy od maja tego roku tworzą sojusz w walce z tanią, ale bardzo dobrą chińską konkurencją, opracowali plan działania na najbliższą dekadę. "W pierwszej kolejności każdy z nich znacząco rozwinie swoje moce produkcyjne. Dla przykładu – zakłady produkujące moduły fotowoltaiczne, których łączne zdolności sięgają dziś około 500 megawatów na rok, planują wzrost mocy o gigawat na rok tylko do 2025 r." - napisał dziennik. Dodano, że w dalszych planach jest budowa wspólnej fabryki ogniw słonecznych (to z nich tworzy się moduły) o mocy produkcyjnej jednego gigawata na rok. Potrzebują na ten cel około 1 mld zł. Inicjatywa ma mocne wsparcie rządowe.
Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski został wybrany w środę przez Senat na przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Kandydaturę Gawłowskiego poparło 48 senatorów, przeciw było 39. Nikt się nie wstrzymał.
W środę rano na Białorusi zadziałał internet, ruszyły komunikatory i sieci społecznościowe, możliwy jest dostęp do portali niezależnych mediów. Internetu nie było od niedzieli, gdy odbyły się wybory prezydenckie.
Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. – UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.
Wedle najnowszych danych rejestru CEIDG aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r. i wynosi dziś 2,54 mln firm - podał resort rozwoju we wtorek w komunikacie.
Jak informuje m.in. portal money.pl Sejm ma zająć się zmianą w prawie, która da sklepom prawną możliwość odmowy obsługi klientów, którzy nie stosują się do nakazu noszenia maseczek. Jest to spełnienie jednego z postulatów Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.
We wtorek rząd przyjmie projekt ustawy podnoszącej do co najmniej 2400 zł emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej i represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL-u - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał przepisy mają wejść w życie tuż po rocznicy Sierpnia 80.
Lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek skrytykował w poniedziałek pomysł udziału parlamentarzystów opozycji w pracach zespołu, który ma wypracować program naprawczy dla górnictwa. Dzień wcześniej apel w tej sprawie wystosowały śląskie struktury Platformy Obywatelskiej.
Na walkę z pandemią koronawirusa potrzebne są miliardy dolarów, a zebrano tylko 10 proc. tej sumy - oświadczył w poniedziałek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając do zwiększenia wysiłku finansowego w walce z pandemią.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 milionów złotych. Zdaniem Urzędu Biedronka przez kilka lat naruszała prawa konsumentów ws. cen produktów, które przy kasie okazywały się wyższe niż umieszczone na półce.
Zmiany organizacji pracy podczas pandemii mogą znacznie zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, a tym samym ryzyko zamknięcia przedsiębiorstwa na czas kwarantanny - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska.
Dziś 9 sierpnia, druga niedziela miesiąca. To dzień, w którym obowiązuje ograniczenie handlu.
Tegoroczny sezon w pasiekach w woj. warmińsko-mazurskim jest bardzo słaby, najsłabszy od lat. Zbiory miodu są nikłe, a wiele pszczelich rodzin cierpi z głodu - powiedział PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Józef Zysk.
Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje – poinformował PAP wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg.
Jeżeli na terenie Krynicy-Zdrój nadal będzie obowiązywała czerwona strefa, to Forum Ekonomiczne trzeba będzie odwołać – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wydarzenie zaplanowano na 8–10 września.
Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie, co w czerwcu - wynika z szacunków MRPiPS. "Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować, pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły" – komentuje minister Marlena Maląg.
Sąd może zażądać od dostawcy internetu udostępnienia tajemnicy telekomunikacyjnej w postaci danych osobowych abonenta na potrzeby procesu cywilnego o ochronę dóbr osobistych - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poleci w czwartek do Libanu, by spotkać się z tamtejszymi politykami po wtorkowej eksplozji w Bejrucie, w której zginęło ponad 100 osób, a około 4 tys. zostało rannych; Francja wyśle też w środę trzy samoloty z pomocą i ratownikami.
Konieczne są odpowiednie narzędzia prawne do egzekwowania obowiązujących zasad w związku z COVID-19, jeżeli np. klient nie nosi maseczki, sklep powinien mieć możliwość nie wpuszczenia go do lokalu i odmowy jego obsługi - apelują przedstawiciele branży centrów handlowych.