Nie żyje aktor znany m.in. z serialu TVP "M jak miłość". O śmierci 56-latka zawiadomił zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Książka autorstwa największych i najodważniejszych myślicieli we współczesnej Polsce, wybitnych postaci polskiego życia publicznego i kulturalnego, m.in.: Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, Grzegorz Kucharczyk i Patryk Jaki, w nowym, wspólnym dziele.
Wydawnictwo Biały Kruk oraz Klub Ronina mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Jolantą Sosnowską poświęcone jej najnowszej książce pt. „Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki”. Wieczór autorski odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 20.00 w Klubie Ronina SDP przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Marcinem Wolskim, autorem książki „W 80 podróży dookoła świata”. Odbędzie się ono 31 maja (środa) o godz. 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).
Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Jolantą Sosnowską, autorką czterotomowej, największej na świecie biografii św. Jana Pawła II oraz pierwszej polskiej biografii Benedykta XVI. Wieczór autorski odbędzie się 14 kwietnia 2023 (piątek) o godzinie 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).
„Dokąd zmierza Europa” to spotkanie z autorami premierowych książek, które traktują o współczesnej sytuacji w Polsce i Europie oraz przyszłości naszego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Uroczyste spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2023 (sobota) o godz. 16.00 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ul. S. Faustyny 3. Organizatorami są wydawnictwo Biały Kruk oraz Polska Fundacja Humanistyczna im. bł. Wincentego Kadłubka. Spotkanie poprowadzi Anna Popek.
Choć niektóre gry komputerowe dostarczają doznania artystyczne na równi z innymi dziełami sztuki, to większość popularnych produkcji jest przede wszystkim źródłem rozrywki. Czasami gracze idą na skróty i korzystają z modów oraz kodów do gier. To popularny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale gracze sięgają po nie też w innych sytuacjach. Czym są mody oraz kody do gier? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?
Od 3 marca możemy oglądać film „Filip” produkcji TVP. Produkcja została uhonorowana na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Srebrne Lwy otrzymali jego reżyser Michał Kwieciński oraz producent Krystyna Świeca.
Przed nami jeszcze kilka miesięcy niskich temperatur, ciemności za oknem i opadów śniegu. Jak sprawić, by długie wieczory były przyjemne, a wypady na zimowe ferie relaksujące? Najlepszym sposobem jest sięgnięcie po trzymający w napięciu thriller – a jeśli jeszcze czytany świetnymi głosami i dostępny jako audiobook, tym przyjemność jeszcze większa! Zwłaszcza że po lekturę można sięgnąć w każdym momencie dnia.
Tropem Wilczym to największy na świecie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodził się w Polsce 10 lat temu jako niewielka, plenerowa inicjatywa. Obecnie udział w nim bierze ok. tysiąca miast na wszystkich kontynentach. W tym roku bieg odbywa się 5 marca.
„Swinging with Sinatra” już 5 marca – gratulacje dla laureatów konkursu.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci odgrywały nieraz wielką rolę w historii Polski. Wiązało się to zazwyczaj z tyleż niezwykłym, co wzruszającym heroizmem. Szeroko znane są niektóre z tych historii, jak np. dramat głogowskich zakładników, walka polskich uczniów z Wrześni, Orląt Lwowskich czy Inki. Ale budujących, inspirujących i nieraz też tragicznych przypadków jest znacznie więcej. Praktycznie każde polskie pokolenie, po XXI wiek włącznie, miało swoich najmłodszych bohaterów. W naszej pamięci nigdy nie powinno zabraknąć godnego miejsca dla porwanych i rusyfikowanych dzieci na Sybirze lub brutalnie germanizowanych, dla walczących w powstaniach narodowych, czy dla najmłodszych przeciwników ustroju komunistycznego. Albo dla zupełnie innego typu bohatera: świętego królewicza Kazimierza.
Muzyka Franka Sinatry jest uznawana za ponadczasową, zaś on sam – za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Koncert „Swinging with Sinatra” to podróż w czasie do eleganckich i zmysłowych klubów Las Vegas z lat 60.
W swej najnowszej książce „Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza” (wyd. Biały Kruk) prof. Wojciech Roszkowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszego kawałka świata.
Amerykański tabloid TMZ podaje, że znana amerykańska aktorka i piosenkarka, córka Elvisa i Priscilli Presleyów - Lisa Marie Presley, doznała zatrzymania akcji serca i została przewieziona do szpitala w Los Angeles.
W dniach 12–13 stycznia br. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”.
Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało, że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Wszyscy znamy wspaniałą twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Zygmunta Krasińskiego. Jednak czy pamiętamy o np. Alojzym Felińskim, Kazimierzu Brodzińskim czy Antonim Malczewskim? Polski romantyzm nie jedno ma imię, a pisarze tworzący w duchu romantyzmu krzepili polskie serca w latach niedoli i zaborów. Ba, wciąż to robią, bo ich literackie dzieła okazały się tak ważnym budulcem polskości, że wciąż się do nich odwołujemy. Warto poznać wszystkie odcienie i zakamarki „Romantyzmu Polskiego”, które przybliża nam Bohdan Urbankowski w swojej książce.
Już ponad 30 klas uczniów z miasteczek i wsi wzięło udział w lekcjach dla szkół zorganizowanych w polskich muzeach w ramach konkursu Fundacji PGE pod nazwą „Spotkania ze sztuką”. Lekcje rozpoczęły się 23 listopada br. i będą kontynuowane w przyszłym roku, bowiem z 500 prac wyłoniono dziewięćdziesiąt zwycięskich klas.
Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii realizuje projekt, w ramach którego powstają trzy krótkometrażowe animacje pokazujące losy Żołnierzy Wyklętych. Ich premiera przewidziana jest na połowę grudnia br.