Z inicjatywy Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona dnia 21 kwietnia 2023 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbędzie się finał kolejnej, już piątej edycji konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii pacyfikacji kopalni „Wujek”. "Tygodnik Solidarność" objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Jak przekazuje na swojej stronie internetowej Region Gdański NSZZ „Solidarność”, 17 października ub.r. grupa pracowników Gdańskich Usług Komunalnych założyła związek zawodowy. 14 marca br. do NSZZ „S” dotarła informacja o zamiarze zwolnienia, 22 marca br. zaś wręczono wypowiedzenia trzem pracownikom tej spółki.
Krajowa Sekcja Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność” wystosowała 3 kwietnia br. list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka dotyczący szkolnictwa dla sektora stoczniowego.
Przewodniczący Zarządów Regionów NSZZ „Solidarność” złożyli życzenia wielkanocne wszystkim członkom i sympatykom związku zawodowego Solidarność.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list dotyczący protestu rolników w Szczecinie.
Przedstawiciele Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników SW Okręgu Krakowskiego spotkali się z przedstawicielem EPSU -European Federation of Public Service Unions- Europejska Federacja Związków Zawodowych Służb Publicznych z siedzibą w Brukseli.
Niezwykłe przeżycia i modlitewne skupienie towarzyszyło uczestnikom Drogi Krzyżowej zorganizowanej po raz pierwszy w Kopalni Soli w Bochni przez Oddział nr 6 w Nowym Targu dla członków NSZZ „Solidarność”.
"Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy!". Pod takim hasłem gorzowska Solidarność przeszła 2 kwietnia ulicami Gorzowa Wielkopolskiego w Marszu Papieskim.
"Niepokoje pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich a także doniesienia medialne dotyczące planów sprzedaży tej firmy domagają się jasnych wyjaśnień" - piszą członkowie Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" we wczoraj przyjętym stanowisku.
Przed rocznicą Katastrofy Smoleńskiej przedstawiciele dolnośląskiej Solidarności oddali hołd jej ofiarom.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w związku z zapowiedzią regulacji wynagrodzeń w urzędach wojewódzkich oraz bardzo dużym zróżnicowaniem kwot proponowanych na ten cel dla poszczególnych urzędów wojewódzkich 10 marca 2023 r. zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów o szczegółowe przedstawienie zasad i kryteriów, jakimi MSWiA kierowało się, ustalając przyjęty sposób podziału środków. Do chwili obecnej związkowcy z PUW w Rzeszowie nie otrzymali odpowiedzi na wystosowane pismo.
Związki zawodowe (również NSZZ „Solidarność”) zgłaszają szereg wątpliwości związanych z regulacjami dotyczącymi pracy zdalnej, które zaczną obowiązywać od 7 kwietnia. Zwracają uwagę m.in. na koszty pracy zdalnej oraz płynne przejście do stosowania nowych przepisów.
3 marca w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja „Katyń. 5 marca – Dzień Pamięci”. Zorganizowano ją w rocznicę decyzji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych. Była to XIX konferencja dla młodzieży, którą organizują warszawska „Solidarność” oświatowa oraz Fundacja „Golgota Wschodu”.
Członkowie i sympatycy Solidarności odpowiedzieli na apel przewodniczącego Piotra Dudy, tłumnie przybywając na Marsze Papieskie, które 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przeszły ulicami wielu polskich miast.
23 marca 2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury z panią minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.
O 800 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia pracowników Centrum Serwisowego Pendolino. To efekt starań strony związkowej. Na podwyżkę w tej wysokości składa się wzrost stawek zasadniczych oraz miesięcznej premii regulaminowej, która wynosi 10 proc. podstawowego wynagrodzenia pracownika.
W dniu 15 marca br. laureaci etapu szkolnego z 525 szkół średnich z Polski przyjechali do swoich stolic wojewódzkich, by przystąpić do testów egzaminacyjnych w ramach IX edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.
Wybory odbyły się również w organizacjach działających w PGE Rzeszów, w Przedsiębiorstwie Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych „KRUSZGEO” SA w Rzeszowie oraz w Koelner Rawlplug Oddział w Łańcucie.
Członkowie Solidarności wybrali swoich liderów m.in. w Urzędzie Miasta Częstochowy czy w tamtejszej Oczyszczalni Ścieków „Warta”.
2 kwietnia wieczorem ulicami Świebodzina wierni przeszli Drogę Krzyżową połączoną z Marszem Papieskim. W wydarzeniu licznie wzięli udział działacze i członkowie NSZZ "Solidarność Regionu Zielonogórskiego.