W siedzibie Enea Elektrownia Połaniec w Zawadzie koło Połańca odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród w XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, którego organizatorami są Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyski Kurator Oświaty. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Dzisiaj do siedziby rzeszowskiej Solidarności zawitali ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy oraz Komisji Doktryny Wiary, oraz ks. Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach.
O godz. 10.00 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu celebrowana będzie uroczysta msza święta w dniu imienin księdza Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności.
Jak wynika z najnowszego badania „Nastroje na rynku pracy w marcu”, które przeprowadziło Centrum Badań Opinii Społecznej, aktualne oceny sytuacji na rynku pracy w Polsce są niemal takie same jak rok temu, kiedy ostatni raz były przeprowadzane badania w tej kwestii.
– Polska opozycja antykomunistyczna, przede wszystkim Solidarność, wywarła największy wpływ na kształtowanie się opozycji politycznej i kulturowej na Węgrzech – ocenił w rozmowie z PAP węgierski historyk i polonista Miklós Mitrovits, autor książki „Zakazane kontakty. Współpraca opozycji polskiej i węgierskiej 1976–1989”.
11 kwietnia IndustriALL Global Union i industriAll Europe (przy udziale polskich związków zawodowych działających w przemyśle metalowym) zorganizowały w polskim mieście granicznym Łańcucie wspólne spotkanie strategiczne z trzynastoma ukraińskimi afiliantami, aby zaplanować przyszłe działania i aktywności w celu wzmocnienia jedności, solidarności i zaangażowania na rzecz Ukrainy.
28 marca br. w Warszawie odbył się Konwent przewodniczących Regionalnych Sekretariatów Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność" z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych służby zdrowia z Mazowsza. Spotkanie było poświęcone ocenie realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników służby zdrowia z 2017 roku (ostatnia nowelizacja 2022 r.).
W kwietniu Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Silesia w Stanowicach objęła zasięgiem swojego działania pracowników spółki Eko-Okna w Kornicach. Celem związkowców jest doprowadzenie do poprawy warunków pracy i warunków socjalnych pracowników zatrudnionych w tej firmie.
"Tak, to już czas przygotowań do kolejnej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Tak jak rok temu, pielgrzymi mogą tam się udać pieszo lub autokarem" - przekazuje dolnośląska Solidarność.
W dniu 12 kwietnia br. w czterech z ośmiu fabryk Mondelez w Polsce wszczęto spór zbiorowy.
Kryminalni z gdańskiego komisariatu na Śródmieściu zatrzymali trzech podejrzanych w wieku od 16 do 18 lat, którzy mieli w dniu 11 kwietnia około godziny 4 nad ranem zniszczyli wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II.
17 kwietnia 1989 roku, po siedmiu latach działania Związku w podziemiu, sąd ponownie zarejestrował NSZZ "Solidarność".
Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczczono 12 kwietnia br. w czasie uroczystości z ceremoniałem wojskowym na placu Litewskim w centrum Lublina. Odczytano okolicznościową odezwę i apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową.
„Pomysł likwidacji Karty nauczyciela to kolejny krok na drodze do degradacji polskiej oświaty i obniżenia prestiżu zawodu nauczyciela!” – ocenił Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.
W Szkole Podstawowej nr 17 odbył się 15 kwietnia finał XXIII wojewódzkiego konkursu „Od Solidarności do III Rzeczypospolitej”, którego hasło przewodnie brzmiało „Solidarność w służbie prawdy”.
Zakończyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Maryjo, Uproś Nam Wiarę Głęboką".
Nabożeństwem Drogi Krzyżowej rozpoczęła się 15 kwietnia XXII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: "Maryjo, Uproś Nam Wiarę Głęboką".
Rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” był gościem porannego „Studia Bałtyk” na antenie Polskiego Radia Koszalin. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem skomentował m.in. zmiany w Kodeksie pracy regulujące pracę zdalną. Odniósł się także do niedawnego aktu wandalizmu przed siedzibą Solidarności.
„Nie możemy biernie przyglądać się temu, jak łamane są elementarne zasady sprawiedliwości społecznej” – pisze w liście do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, głównej inspektor pracy, Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Andrzej Gwiazda, działacz opozycji w okresie PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, obchodzi dziś 88. urodziny.