Rybołówstwo rekreacyjne było ważnym elementem turystyki nad Bałtykiem. Było, bo przez zakaz połowu dorsza armatorzy kutrów i ich pracownicy nie mogą wykonywać swojej pracy, a budowane farmy wiatrowe na zawsze odbiorą im miejsca połowu. Decyzją administracyjną razem ze swoimi biznesami zostali wyrzuceni za burtę i od 3 lat czekają na obiecane koło ratunkowe od rządu. Ono z niewiadomych przyczyn wciąż się nie pojawia, choć decydenci trzymają je w rękach - pisze Konrad Wernicki w reportażu z nadmorskich portów, gdzie cumują uziemione kutry rybołówstwa rekreacyjnego.
Sobotni (15 lipca) grill zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” VOLVO przyciągnął oprócz samych związkowców, również wielu gości. Przy dobrej pogodzie oraz występie zespołu Gajkowianie bawili się m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, radny miejski Jarosław Krauze, prezes zarządu MPK Witold Woźny i jego zastępca Przemysław Nowicki. Obecni byli również prezes Volvo Europa Autobusy Tomasz Stankiewicz.
Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy budżetowej, która zakłada m.in. odmrożenie odpisu na Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych. To realizacja postulatu „Solidarności” i efekt porozumienia podpisanego z rządem przez Komisję Krajową związku 7 czerwca w Stalowej Woli.
13 lipca br. w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbyło się zebranie założycielskie Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.
- Otóż jest tak już od ośmiu lat, że różne poboczne rzeczy reguluje się w ustawach nie związanych zupełnie z ich materią. To jest stała praktyka większości rządowej - komentuje dla tysol.pl ubiegłotygodniowe głosowanie w Senacie Senator Jan Filip Libicki (PSL), przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. - Od początku obecnej kadencji w pracy z Senatorami z Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każde rozwiązanie, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy jest natychmiast kwestionowane, negowane, torpedowane - mówi z kolei Senator Ryszard Majer (PiS), zastępca przewodniczącego tej samej Komisji.
O 760 zł brutto wzrosną wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu (MOPR). We wtorek związki zawodowe podpisały porozumienie z pracodawcą. Jesienią związkowcy i przedstawiciele władz mają wrócić do negocjacji ws. płac w 2024 r.
Podczas dzisiejszego spotkania w kurii diecezjalnej w Gliwicach szef Solidarności Piotr Duda zaprosił Biskupa Sławomira Odera na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbędzie się w 19 października w Spale. - Zjazd odbędzie się pod hasłem związanym z obroną dobrego imienia Św. Jana Pawła II -„Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy”, a ks. Biskup był postulatorem zarówno procesu beatyfikacyjnego, jak i kanonizacyjnego – powiedział po spotkaniu Piotr Duda.
Z 14 na 15 lipca 2023 r., reprezentując Region Rzeszowski NSZZ ”Solidarność”, członkowie Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Rzeszów” pełnili całodobową wartę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
14 lipca w gmachu głównym Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się wernisaż wystawy "Siedem dekad Huty Miedzi Legnica”. Wśród eksponatów znajdują się także pamiątki zakładowej Solidarności.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do „Solidarności” działającej w dąbrowskim Brembo zapisało się ponad 70 osób. Organizacja powstała w listopadzie zeszłego roku i zrzesza już blisko 160 pracowników.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg powołała przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Wiktora Kubisiaka na członka Rady do spraw Polityki Senioralnej na kadencję 2020-2024.
Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. Zakłada ona zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu m.in. dla firm. Nowela wprowadza też składkę solidarnościową od ekstra zysków spółek węglowych za 2022 r. Zamrożenia cen energii, a także pomocy finansowej dla polskich firm energochłonnych domagał się wcześniej NSZZ "Solidarność".
13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia z rządem. Ujawniamy, którzy Senatorowie głosowali przeciwko tym rozwiązaniom.
Wołomińska Solidarność uczciła pamięć śp. ks. Sylwestra Zycha. Uroczystości upamiętniające odbyły się we wtorek 11 lipca br.
Uroczystość odbyła się w siedzibie Fundacji Kromka Chleba przy placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie.
Protest pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie podczas Walnego Zebrania Rady Nadzorczej przyniósł skutek w postaci odwołania dotychczasowego prezesa.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przedstawił plan obchodów 43. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r..
Wszystko zaczęło się w Lublinie – nie w Gdańsku, nie na Wybrzeżu – tylko tutaj w lipcu 1980 r., gdzie skoordynowane strajki uruchomiły lawinę, która prowadziła nas ostatecznie do 1989 r. – mówił w niedzielę szef MEiN Przemysław Czarnek podczas nadania dworcowi kolejowemu imienia Lubelskiego Lipca 1980 roku.
Jednym z najbardziej wyrazistych akcentów Lubelskiego Lipca był strajk pracowników Lokomotywowni Pozaklasowej i paraliż całego Lubelskiego Węzła Kolejowego. Trwał od 16 do 19 lipca.
Głosami klubu PiS Sejm przyjął ustawę, w której zwiększa miesięczne świadczenie dodatkowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie to będzie teraz równe najniższej emeryturze, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto.