Krajowa Sekcja Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność" od dwóch lat wspiera działania na polsko-białoruskiej granicy. Związkowcy już dwukrotnie pojechali tam z darami. Popierają także uhonorowanie polskich służb tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność".
Rządy Zjednoczonej Prawicy przyzwyczaiły nas do tego, że obietnice jej polityków są dotrzymywane. Czasem z opóźnieniem, nie raz po twardych negocjacjach, często na zasadzie kompromisu, ale nie są zapominane. Inaczej jest w przypadku obiecanych rekompensat dla armatorów i pracowników rybołówstwa rekreacyjnego, którym zamknięto branżę. Rząd od ponad 3 lat nie wywiązał się z danego im słowa.
- Nam się wmawia, że referendum nie jest potrzebne, że ono ma jakieś polityczne konotacje, aspekty, że w zasadzie niemalże szkodzi demokracji. Jest to konkretny cel, nie tylko polski. Jest to coraz częstszy trend ogólnoeuropejski, a nawet ogólnoświatowy. Drodzy państwo, nikt nam demokracji nie odbierze w dzisiejszym świecie. Możemy odebrać ją sobie sami. Jeżeli nie będziemy korzystali z tych narzędzi, które mamy, nie będziemy się wypowiadali w sprawach dla nas fundamentalnych, to ktoś inny zrobi to za nas - mówił dziś Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" na antenie Radia Gdańsk.
Wydarzenia, które miały miejsce w Lubinie 31 sierpnia 1982 r., były wyrazem sprzeciwu społeczeństwa wobec totalitarnego systemu – wskazał Sąd Najwyższy, uchylając wyrok z czasów PRL i uniewinniając mężczyznę skazanego na trzy lata więzienia za udział w tych zajściach.
W poniedziałek (25 września) przewodniczący ZR Kazimierz Kimso wraz z Bogusławem Jurgielewiczem spotkali się z przewodniczącym Solidarności w Jelcz sp. z o.o. Grzegorzem Kalinkowskim oraz przedstawicielami zarządu Jelcz sp. z o.o. (Marcinem Runowiczem, p.o. prezesa Zarządu, Tomaszem Bajserowiczem, członkiem Zarządu).
W dniach 21 – 22 września w Zakopanem odbyła się robocza Konferencja hutniczych Związków Zawodowych z Czech – OZ KOVO, ze Słowacji – OS KOVO oraz z Polski – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, która była organizatorem spotkania.
Prezydium Zarządu Regionu Cżęstochowskiego NSZZ "Solidarność" zaprasza wszystkich członków oraz sympatyków Solidarności wraz z pocztami sztandarowymi na Mszę św. z okazji czterdziestej trzeciej rocznicy powstania Regionu Częstochowskiego NSZZ "S".
Przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski oraz Mirosław Markowski z działu prawnego ZR w dniu 21 września br. odwiedzili Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” w Polmos Białystok.
23 września br. w Mławie w ramach obchodów rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” odbył sie XXII Bieg Solidarności. Organizatorem wydarzenia była Rada Oddziału NSZZ „Solidarność” w Mławie, a współorganizatorem zaś mławski MOSiR.
W niedzielę (24.09.2023 r.) w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Białymstoku rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej „Solidarności”, relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miniatury Krzyża Nowohuckiego. Do połowy września przyszłego roku symbole te będą peregrynować po parafiach archidiecezji: białostockiej, łomżyńskiej, drohiczyńskiej i ełckiej w granicach Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
Po raz pierwszy we Wrocławiu 23 września 2023 r. została zrealizowana inicjatywa historyczna związana z ukazaniem piękna dziejów Polski pt. „Orszak dziejów”.
Już ponad połowa pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku należy do „Solidarności”, która powstała w tej placówce w lipcu tego roku. Pracownicy urzędu zorganizowali się, bo chcą walczyć o podwyżki wynagrodzeń. Liczą na wsparcie związkowców z innych organizacji „S” działających w spółkach i instytucjach podległych rybnickiemu samorządowi.
Mł. kpt. Adam Spychała, członek OZ NSZZ „Solidarność” przy KP PSP w Ostrowie Wlkp., rok temu jako pierwszy Polak w historii wygrał Mistrzostwa Świata Firefighter Combat Challenge w kategorii indywidualnej OPEN w USA. W tym roku Adam wystartował na FIREFIT World Championships w Kanadzie.
22 września 2023 r. wchodzą w życie przepisy wzmacniające, w sprawach z zakresu prawa pracy, pozycję procesową pracowników, w szczególności, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie. Zmiany w prawie są efektem porozumienia podpisanego pomiędzy rządem a Solidarnością w czerwcu tego roku w Stalowej Woli.
Współorganizatorem XLI Pielgrzymki Ludzi Pracy w dniach 16-17 września 2023 r. był tradycyjnie Region Częstochowski NSZZ "Solidarność". "Nasze koleżanki i koledzy pełnili służbę w punkcie informacyjnym oraz służbę porządkową wokół ołtarza na Szczycie Jasnogórskim" - przekazują przedstawiciele Regionu Cżestochowskiego NSZZ "S".
W Chełmie trwa dwudniowe posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
- Ludzie, którzy wykonują rzetelnie swoją pracę, a od kilku lat wykonują ją w jeszcze cięższych warunkach, a to ze względu na to, co się dzieje za naszą granicą i na naszej granicy, są bezpodstawnie atakowani - komentuje fragmenty filmu "Zielona granica" i ataki na polskie służby mundurowe Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ "Solidarność".
– Atakowanie naszych żołnierzy, funkcjonariuszy służb i wszystkich, którzy pracują na rzecz ochrony wschodniej granicy za to, że narażają się dla naszego bezpieczeństwa, jest zwyczajnie haniebne – przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w odpowiedzi na ostatnie ataki na funkcjonariuszy służb mundurowych.
Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” przyjęło 21 września 2023 roku stanowisko w obronie służb mundurowych broniących polskiej granicy przed nielegalną migracją ze strony Białorusi.
Referendum dotyczyło strajku ostrzegawczego. W głosowaniu wzięło udział 60 procent załogi.