Decyzją Prezydium KK rozpoczęła się XVI edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom.
Polska reprezentacja wywalczyła złoty medal podczas Europejskich Igrzysk Policji i Straży Pożarnej (European Police & Fire Games), które odbyły się na przełomie września i października w Torrevieji w Hiszpanii. W liczącym 17 osób składzie zwycięskiej drużyny było aż 6 członków NSZZ „Solidarność” z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W finałowym starciu polski zespół pokonał drużynę gospodarzy i stanął na najwyższym stopniu podium.
„Twarde fakty są takie, że od waszego wyboru 15 października będzie zależeć, czy niedziele nadal będziecie mogli spędzać z rodziną, czy znów będziecie musieli chodzić w tym dniu do pracy” – pisze w liście otwartym handlowa „S”. Przewodniczący Sekcji Alfred Bujara opublikował także w mediach społecznościowych film o zagrożeniach, jakie niesie za sobą spełnienie przez opozycję zapowiedzi o zniesieniu wolnych niedziel.
Anonimowe ankiety przeprowadzone przez „S” w lubuskim Urzędzie Marszałkowskim rzuciły światło na problem upolitycznienia i nierównego traktowania pracowników. Związkowcy mówią o bierności pracodawcy i zamierzają nadal nagłaśniać sprawę. – Czuję się dyskryminowana i nierówno traktowana. Jestem przekonana, że dzieje się to z powodu mojej przynależności do związku zawodowego – stwierdziła Bożena Piwecka, wiceprzewodnicząca „S” w UMWL.
13 grudnia – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – na murze Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca działaczy Solidarności pozbawionych wolności w latach 1981–1982.
Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ocenił, że spośród ugrupowań politycznych ubiegających się o głosy w nadchodzących wyborach parlamentarnych to Zjednoczona Prawica w najpełniejszy sposób realizuje interes pracownika i postulaty Związku.
W rozmowach stronę pracodawcy reprezentowali p.o. prezesa zarządu Robert Flak, wiceprezes Mariusz Maliński, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego w KGHM Alan Steinbarth, przewodniczący Rady Nadzorczej PeBeKa Adrian Ilnicki. Ze strony pracowniczej obecni byli przewodniczący NSZZ „Solidarność” w PeBeKa Jarosław Pietrykowski i zastępca przewodniczącego Dominik Pasis, działacze ZZPD oraz przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA Przemysław Darowski.
Pracownicy hut pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie.
Region Gdański NSZZ „Solidarność” zaprasza do udziału w konferencji „Współczesne uwarunkowania bezpiecznej pracy”, która odbędzie się w dniu 24 listopada 2023 r. w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Piaskowa 9, Sopot, sala C9.
Przedstawiciele górniczej Solidarności zabrali głos w sprawie nadchodzących wyborów parlamentarnych.
W środę zostali wezwani na komisariat policji członkowie prezydium Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” celem złożenia wyjaśnień dotyczących udziału związkowców podczas Legnickiego Półmaratonu, który odbył się w niedzielę 8 października w Legnicy.
Tadeusz Zinkel – długoletni członek NSZZ „Solidarność” w Energomontażu–Północ Gdynia SA, odchodząc na zasłużoną emeryturę po 43 latach pracy, 21 września br. otrzymał od ministra transportu Andrzeja Adamczyka Odznakę Honorową „Zasłużony dla Transportu RP”.
Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze poinformowała, że w wieku 87 lat odeszła Wanda Krajewska-Hofman, zasłużona warszawska opozycjonistka.
Uroczysta liturgia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, która zostanie odprawiona 19 października w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, to centralny punkt obchodów 39. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Blisko stu członków NSZZ „Solidarność” z wielu zakładów w regionie zjawiło się w niedzielę rano na biegu „XII Viessmann Półmaraton – IV Legnicka Dziesiątka”, by zaprotestować przeciwko wyrzuceniu z pracy przewodniczącego nowo powstałego w Viessmannie związku „Solidarność”. Dodajmy, iż jednym z uczestników biegu był zwolniny z pracy Mariusz Kwietniowski, który przebiegł półmaraton.
Dziś w południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono statuetki i certyfikaty laureatom XV edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". W utoczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda.
– Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ogromnie przyczynia się do rozwoju Rzeczypospolitej, ogromnie przyczynia się także do czegoś, co się nazywa cywilizowaniem rynku pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali konkursu.
Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom XV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Statuetki i certyfikaty wyróżnionym pracodawcom zostaną wręcznone w samo południe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda, a także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Komisja Europejska dała zielone światło dla wartego ponad 5 mld zł polskiego programu wsparcia dla przemysłu energochłonnego w związku z kryzysem energetycznym. Pod koniec września Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność” zaapelowała o odblokowanie środków do komisarza Didiera Reyndersa, który w KE odpowiada m.in. za obszar konkurencyjności.