Piotr Duda: 1970 r. nocami grzebano bohaterów, a Jaruzelski pochowany został w alei zasłużonych Wiadomości
Piotr Duda: 1970 r. nocami grzebano bohaterów, a Jaruzelski pochowany został w alei zasłużonych

Dziś w Elblągu odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające protesty robotnicze z grudnia 1970 r. W trakcie protestów zginęło trzech obywateli Elbląga, w tym Zbyszek Godlewski, który w pamięci masowej został zapamiętany jako Janek Wiśniewski, bohater ballady. W uroczystościach wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń wygłosił przemówienie.

[nasza fotorelacja] „Ten Krzyż symbolizuje ciężar, który nieśliście w okresie komunizmu”. W Sali BHP uroczyście wręczono Krzyże Wolności i Solidarności z ostatniej chwili
[nasza fotorelacja] „Ten Krzyż symbolizuje ciężar, który nieśliście w okresie komunizmu”. W Sali BHP uroczyście wręczono Krzyże Wolności i Solidarności

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Zmarł Dariusz Ciszewski. Miał 57 lat z ostatniej chwili
Zmarł Dariusz Ciszewski. Miał 57 lat

W imieniu Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam rodzinie i bliskim Dariusza Ciszewskiego najgłębsze wyrazy współczucia.

z ostatniej chwili
Janusz Korwin-Mikke musi przeprosić Piotra Dudę za „zomowca”. Ma na to siedem dni

Sąd nie miał żadnych wątpliwości. Janusz Korwin-Mikke naruszył dobra osobiste Piotra Dudy, stwierdził we wczorajszym wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Chodzi o wpis słowno-graficzny na profilu facebookowym posła Konfederacji, w którym przewodniczący, wcześniej walczący z ludźmi Solidarności w szeregach ZOMO, przewodzi związkowi zawodowemu, którego władze składały się głównie z agentów śp. Czesława Kiszczaka. Korwin-Mikke ma przekazać przeprosiny powodowi, które z kolei zostaną opublikowane.

[fotorelacja] Gdańsk: Uroczyste obchody 51. rocznicy Grudnia '70. Złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców z ostatniej chwili
[fotorelacja] Gdańsk: Uroczyste obchody 51. rocznicy Grudnia '70. Złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Trwają uroczyste obchody 51. rocznicy Grudnia '70. Na placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i pod tablicą pamięci ofiar stanu wojennego w Gdańsku odbyła się ceremonia złożenia wieńców.

Piosenki stanu wojennego Wiadomości
Piosenki stanu wojennego

W Łodzi w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się finał konkursu muzycznego „Piosenki stanu wojennego”, zorganizowany już po raz dwunasty przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Konkurs, jak co roku, skierowany był do młodzieży szkół podstawowych (siódmych i ósmych klas) oraz ponadpodstawowych województwa łódzkiego. W eliminacjach udział wzięło kilkudziesięciu uczniów.

Solidarność oraz prezesi Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisali umowę społeczną z ostatniej chwili
Solidarność oraz prezesi Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisali umowę społeczną

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz zarządów PKN Orlen, Lotosu i PGNiG podpisali we wtorek umowę społeczną, związaną z konsolidacją spółek.

[fotorelacja] Gdańsk. Stan wojenny. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i msza w św. Brygidzie z ostatniej chwili
[fotorelacja] Gdańsk. Stan wojenny. Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i msza w św. Brygidzie

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, gen. Jaruzelski wraz z zorganizowaną przez siebie juntą wojskową wypowiedział własnemu narodowi wojnę i łamiąc porozumienia sierpniowe z Solidarnością, ogłosił stan wojenny. Dziś cała Polska wspomina te wydarzenia; uroczystości rocznicowe odbyły się również w Gdańsku – pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożono kwiaty, a w bazylice św. Brygidy odprawiono uroczystą mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.

[FOTORELACJA] Trwają obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z ostatniej chwili
[FOTORELACJA] Trwają obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL trwają obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w których udział biorą przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, liczni parlamentarzyści, członkowie rządu, członkowie NSZZ "Solidarność", w tym internowani w 1981 r. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z trwających obchodów.

Wystawa IPN „Stan wojenny 1981–1983”. Teraz można zobaczyć ją online z ostatniej chwili
Wystawa IPN „Stan wojenny 1981–1983”. Teraz można zobaczyć ją online

Stan wojenny trwał 586 dni. W pierwszych godzinach wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów. Około 10 tys. osób internowano. Dowiedz się więcej z ekspozycji Instytutu Pamięci Narodowej.

Piotr Duda: 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii ojczyzny z ostatniej chwili
Piotr Duda: 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii ojczyzny

– 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny. To wtedy junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu – powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda.

[Nasz patronat] Konkurs literacki „Pokolenie Solidarności” Wiadomości
[Nasz patronat] Konkurs literacki „Pokolenie Solidarności”

Dla uczczenia 41. rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” i w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Instytut Literatury zorganizował konkurs literacki pod nazwą „Pokolenie Solidarności”. 12 grudnia przyznano nagrody w dwóch kategoriach: opowiadanie oraz non-fiction. Partnerem konkursu był Instytut Dziedzictwa Solidarności. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Tygodnik Solidarność” i portal Tysol.pl.

Solidarność z Podbeskidzia upamiętniła niesamowitą historię sztandaru z Rajczy  Wiadomości
Solidarność z Podbeskidzia upamiętniła niesamowitą historię sztandaru z Rajczy 

Dziś w Rajczy, w miejscowości, gdzie historia stanu wojennego zapisała się w niezwykły sposób, członkowie Regionu Podbeskidzia NSZZ „Solidarność” upamiętnili nadchodzącą 40. rocznicę wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. 

z ostatniej chwili
Skandaliczne stanowisko Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych ws. sytuacji na polskiej granicy!

Pomimo sprzeciwu Solidarności Europejska Konfederacja Związków Zawodowych przyjęła skandaliczne stanowisko ws. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Stanowisko poparło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, a Forum Związków Zawodowych, do którego należy na przykład NSZZ Policjantów, wstrzymało się od głosu.

To Solidarność jako pierwsza wzywała do zawieszenia handlu pozwoleniami na emisję CO2 z ostatniej chwili
To Solidarność jako pierwsza wzywała do zawieszenia handlu pozwoleniami na emisję CO2

Sejm przyjął w czwartek uchwałę, autorstwa posłów PiS, ws. wezwania państw UE do zawieszenia systemu handlu uprawnieniami do emisji. Uchwałę poparł klub PiS, a także Konfederacja, Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych. Przeciw były: KO, Lewica, Koalicja Polska oraz Polska 2050. Solidarność wzywała do tego już w marcu zeszłego roku.

Dołącz do Wirtualnej Choinki Krajowej Sekcji Młodych Wiadomości
Dołącz do Wirtualnej Choinki Krajowej Sekcji Młodych

Krajowa Sekcja Młodych postanowiła po raz kolejny w okresie przedświątecznym dołączyć do akcji Wirtualna Choinka.

S sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek dla nauczycieli kosztem utraty 40 tys. miejsc pracy Wiadomości
"S" sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek dla nauczycieli kosztem utraty 40 tys. miejsc pracy

Podczas spotkania Ministra Edukacji i Nauki z przedstawicielami trzech central związkowych 7 grudnia 2021 r. naszą Sekcję reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, wiceprzewodniczący Zbigniew Świerczek, Jerzy Ewertowski i Monika Ćwiklińska. Przewodniczący R. Proksa podkreślił, że KSOiW stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu podwyżek wynagrodzeń nauczycieli kosztem utraty ponad czterdziestu tysięcy miejsc pracy i zwiększania pensum.

14 grudnia na 44. posiedzeniu Sejmu odbędzie się I czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż” z ostatniej chwili
14 grudnia na 44. posiedzeniu Sejmu odbędzie się I czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”

14 grudnia w godz. 17:30-19:30 (44. posiedzenie Sejmu) odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy – „Emerytura za staż” (druk sejmowy 1692).

S protestuje w szkołach wyższych. Naszym żądaniem jest realizacja zobowiązań Rządu RP Wiadomości
"S" protestuje w szkołach wyższych. "Naszym żądaniem jest realizacja zobowiązań Rządu RP"

Publikujemy stanowisko w związku z trwającą akcją protestacyjną prowadzoną przez NSZZ „Solidarność” w szkołach wyższych i w instytutach naukowych. - Naszym podstawowym żądaniem jest realizacja zobowiązań Rządu RP stanowiących integralną część reformy szkolnictwa wyższego i nauki z 2018 roku. Równocześnie informujemy, że NSZZ „Solidarność” nie otrzymała zaproszenia do udziału w zespole powołanym przez Ministra Edukacji i Nauki „w celu omówienia kwestii związanych z wynagrodzeniami dla pracowników uczelni” - mówi dla portalu Tysol.pl dr hab. inż. Marek Kisilowski, rzecznik prasowy Sztabu Protestacyjnego KSN NSZZ „Solidarność”.

„Głos pracownika”: Jakiego podarku od szefa możemy się spodziewać? z ostatniej chwili
„Głos pracownika”: Jakiego podarku od szefa możemy się spodziewać?

W ostatniej audycji „Głos pracownika” Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job – firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy, opowiadała o upominkach, które zatrudnieni najczęściej otrzymują od przełożonych.

Emerytury
Stażowe