Dużo radości na drobnych, dziecięcych buziach. Sporo uśmiechu również wśród dorosłych. To namiastka normalności w niezbyt normalnych czasach. Dziś w należącym do Solidarności hotelu Savoy w Spale odbywa się piknik integracyjny dla przyjętych przez nasz związek gości z Ukrainy. Głównym organizatorem wydarzenia jest Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.
– Kolejny lot, kolejny raz załoga narzeka na warunki pracy. Od pół roku nie rozmawiamy tak naprawdę o niczym innym – opowiada jeden z pilotów. Coraz częściej pracują na samozatrudnieniu, czują się niedoceniani, przemęczeni i zwyczajnie ignorowani przez swoich pracodawców. Mają dość. Piloci, a także stewardesy i stewardzi zatrudnieni w liniach lotniczych postanowili założyć Solidarność.
– W 2022 r. poszerzamy naszą działalność o LOT, dla którego pracuje ponad 500 pilotów i ok. 900 załóg pokładowych na samozatrudnieniu, oraz o personel lotniczy linii Ryanair, EnterAir, Wizz Air – mówi Paulina Puchała, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Personelu Lotniczego i Naziemnego, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
Podpisaniem porozumienia zakończyło się spotkanie 2 czerwca 2022 r. zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe z przedstawicielami związków zawodowych. Stronę pracodawcy reprezentował Prezes Zarządu PKP PLK Pan Ireneusz Merchel, natomiast w imieniu NSZZ "Solidarność" protokół ustaleń ws. wdrożenia podwyżki płac podpisał Henryk Sikora, przewodniczący Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”.
26 czerwca odbędą się obchody 46. rocznicy czerwcowych wydarzeń w Ursusie. Na uroczystości zapraszają przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze Andrzej Kropiwnicki i przewodniczący Organizacji Terenowej nr 1 Ursus NSZZ „Solidarność” Andrzej Kierzkowski.
Prezentujemy komunikat z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.
W poniedziałek 20 czerwca br. w siedzibie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja prasowa pracowników Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego. – Wzrost płacy w DPS to poprawa warunków pracy i podniesienie godności pracownika, który wiele lat pracuje z człowiekiem schorowanym, niekiedy porzuconym i samotnym – podkreśliła Małgorzata Guz, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” DPS Wygnanowice.
Święto upamiętnia trzy powstania śląskie, które miały miejsce w 1919, 1920 i 1921 r. i czci ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.
Przed nami rozstrzygniecie jubileuszowej XX edycji rozdziału środków z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, który powołano w 2002 roku. Finał i wręczenie stypendiów odbędzie się 31 sierpnia. Wnioski stypendialne można składać do 20 lipca.
Na terenie Żywieckiego Browaru 11 czerwca odbył się Festyn Rodzinny związkowców NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.
Punkt został uruchomiony przez NSZZ „Solidarność” wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku i był przystosowany do czasowego pobytu Ukraińców uciekających przed wojną.
"Wybrano fotę syna poety, jednocześnie działacza „S”- Antoniego Pawlaka – Mikołaja, wykonaną przez M. Grzywaczewską. Dostała ona (fota) zieloną otoczkę (kolor nadziei), co sprawiało, że nie rażąc plakat był dobrze widoczny na szarościach ścian PRL". Przedstawiamy historię słynnego plakatu Solidarności "z dzieciakiem", którą napisał Piotr Grążawski.
– Tak naprawdę nikt nie wie, w jakiej aresztowani są kondycji – tak fizycznej, jak i psychicznej. Ci, którzy opuścili areszt, niewiele o tym mówią. Choć słyszy się o tym, że niektórzy są torturowani podczas przesłuchań – mówi o sytuacji na Białorusi zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz po spotkaniu z głównym doradcą Swiatłany Cichanouskiej oraz rodziną Siarhieja Antusiewicza.
– Sytuacja, w której się znaleźliśmy, i brak jakichkolwiek rozwiązań dla sektora rybołówstwa zmusił nas do akcji protestacyjnej. Liczyliśmy na zrozumienie, ale rząd nie zadbał o zabezpieczenie naszych warsztatów pracy, z których utrzymywaliśmy swoje rodziny – napisali związkowcy, którzy 15 czerwca przeprowadzili akcję protestacyjną, polegającą na blokowaniu przez kilka godzin we Władysławowie drogi prowadzącej na Półwysep Helski .
- Za nami więce poparcia dla pracowników IKEA - informuje Regionalny Sztab Strajkowy Regionu Zielonogórskiego NSZZ”Solidarność”
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda objął tę nagrodę honorowym patronatem. Grażyna Langowska (1946–2009) była nauczycielką, działaczką NSZZ „Solidarność”, represjonowaną przez władze komunistyczne.
Region Płocki NSZZ "Solidarność" organizuje uroczystość upamiętniającą wydarzenia Czerwca '76 w Płocku, w którym, podobnie jak w Radomiu i Ursusie doszło wówczas do manifestacji.
W ramach zakończenia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Klub Sportowy „Viktoria” Płock we współpracy z NSZZ „Solidarność” zorganizował Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II. W rocznicę wyborów czerwcowych - 4 czerwca - Sztafeta wyruszyła z Płocka do Zakopanego. Z kolei 5 czerwca uczestnicy na rowerach wyruszyli w trasę z Zakopanego (Krzyż na Giewoncie) do Gdańska (Plac Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970), gdzie dotarli 14 czerwca.
Dziś w URSUS Chełmno miał miejsce dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Chodzi o przywrócenie przez pracodawcę regularnych wypłat pensji.
Dziś ok. godz. 15 przedstawiciele pracowników mają podpisać porozumienie z pracodawcą. Jednocześnie związkowcy informują o zakończeniu strajku, który trwał od 6 czerwca.